5G internetas vs 4G: greitis, delsa, dažniai – kuris pranašesnis?

5g internetas

Palyginus visai neseniai, 2009 metais, pasaulį sudrebino technologinė revoliucija, kuomet buvusį 3G mobilųjį ryšį pakeitė naujos eros 4G (LTE) tinklas. Neprabėgus nei dešimčiai metų, mus visus vėl sukretė technologinės pažangos laimėjimai, atnešę žinias apie DAR novatoriškesnį, DAR naujesnės kartos 5G internetą. Kartu su galimų permainų vėjais atskriejo ir gandai, kad 5G bevielio ryšio įdiegimas galų galę eliminuos iš rinkos, dar nespėjusį apšilti 4G LTE. Po spekuliacijų, dvėjonių ir tyrimų – 2018 metų pabaigoje Lietuvoje oficialiai startavo 5G internetas! Ta proga, palyginkime – kuo gi 5G bevielio tinklo technologija yra pranašesnė už 4G?

5G interneto greitis nušluoja 4G

Pagrindinė 5G populiarumo priežastis be jokios abejonės yra greitis. Taip, taip, 5G yra gerokai spartesnis už 4G LTE tinklą. Netikite? – pažvelkime į skaičius. Teoriniu pagrindu, 4G maksimalus greitis turėtų būti 100 Mbps (megabaitai per sekundę). Mokslininkai, inžinieriai atliekantys naujausius tyrimus teigia, kad 5G bevielio interneto maksimalus greitis siekia net iki 10 Gbps (gigabaitai per sekundę)! Kai kuriais skaičiavimais pamatuota, kad 5G sparta gali netgi viršyti 10 Gbps ir būti 1000 kartų didesnė už 4G interneto. Tai tik parodo koks didžiulis atotrūkis yra tarp šių dviejų, releatyviai naujų technologijų. Žinoma, tokie greičiai nebus prieinami iš karto. Visai neseniai ekspertai prognozavo, kad iki ~2020 metų vartotojai galės mėgautis apytikriai 1 Gbps spartos ryšiu. Jau šių metų 5G bevielio interneto duomenys Lietuvoje parodė, kad 5G siekia netgi 1,8 Gbps greitį. Sutikite, net ir šie skaičiai yra įspūdingi, leidžiantys Jums atsisiųsti aukštos kokybės filmą vos per kelias sekundes.

5G – internetas be nesklandumų

Nors neįtikėtini greičio standartai 5G bevielį internetą iš visų kitų išskiria labiausiai, šis ryšys turi daugybę kitų, įspūdingų pranašumų. Vienas pagrindinių – itin mažos trukmės delsa, užtikrinanti sklandų, neturintį trukdžių, įrenginio veikimą, kuomet naršoma internete. 4G LTE turėjo tam tikrą vėlavimą, nors ir menkai pastebimą, 5G tą vėlavimą absoliučiai panaikina. Šį skirtumą pagrindžia šokiruojantys oficialių matavimų duomenys: 4G interneto delsa yra 50 milisekundžių, o 5G – tik 1 milisekundė. Yra skelbiančių, jog šis pranašumas ateityje leis chirurgui atlikti operaciją, jam net nesant tame pačiame kambaryje kaip ir pacientas. Tokie profesiniai pokyčiai galėtų būti pasiekiami kartu pasitelkiant VR (virtualios realybės akinių) technologiją bei kitus specialius įrenginius, reaguojančius į daktaro rankų judesius bei perduodančius informaciją į palatoje esantį, operaciją vykdantį, robotą akimirksniu. Toks – greitas, nestringantis – bevielis ryšys, gebėjimas tobulai atvaizduoti realybę, lemia perversmus ne tik medicinoje, bet ir kitose technologijų srityse (pvz.: savaeigių automobilių, dronų). Visai nenuostabu kodėl daugelis apie 5G atėjimą į pasaulį kalbą ne kaip apie reformą, o revoliuciją!

5G internetas – universalus sprendimas

Trečiasis 5G mobiliojo ryšio pranašumas tas, kad ši technologija išnaudoja 700 MHz, 3,4-3,8 GHz ir 24,25-27,5 GHz dažnių ruožus, kuomet 4G: 800 MHz, 1,8, 2,6 Ghz. Tai leidžia pernešti labai didelius kiekius duomenų ir sąlygoja trumpą delsos trukmę. Varijuojantys bangų dažniai taipogi suteikia galimybę 5G internetą pritaikyti skirtingoms vietoms pagal jų reikalavimus. Mat, aukšto dažnio bangos negali keliauti taip toli ir prasiskverbti pro pastatus taip sklandžiai, kaip gali žemo dažnio bangos. Visgi, net ir ši problema gali būti išspręsta kombinuojant aukštus dažnius su žemais, taip padidinant 5G interneto pasiekiamumą.

Pabaigai – nauja pradžia su 5G internetu

Nors 5G internetas dar yra tyrimų ir bandymų būsenoje, o iki pilnos jo pajėgumų realizacijos priešakyje laukia ilgas ir sunkus kelias, galime užtikrintai teigti, jog šio mobiliojo ryšio atėjimas į pasaulį ir į Lietuvą, kartu su savimi atsineša neregėtų laikų pradžią. 5G interneto sugebėjimas persiųsti duomenis beprotišku greičiu atveria milijonus galimybių technologijoms progresuoti toliau. Tai yra pagrindas mūsų, kaip civilizacijos tolimesnio vystymosi plėtrai. Vienintėlės tobulėjimo lubos yra mūsų kūrybingumas. Įrankiai, kad atlikti didžius darbus jau paruošti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *