kuo skiriasi kompiuterine tomografija nuo magnetinio rezonanso?

Tiek kompiuterinė tomografija, tiek magnetinis rezonansas yra gydymo įstaigose naudojami prietaisai, padedantys gydytojams diagnozuoti paciento sveikatos būklę. Kadangi abu prietaisai yra naudojami paciento kūno vidaus skenavimui, daugeliui kyla klausimas kuo jie skiriasi vienas nuo kito. Štai keletas pagrindinių skirtumų tarp kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso.

Veikimo principas

Kompiuterinė tomografija naudoja rentgeno spindulių technologiją, kad sukurtų nuotraukas, kuriuose matyti kūno vidinių organų būklė. Rentgeno spindulių veikimui reikalinga nedidelė dozė jonizuojančios radiacijos, kuri yra kenksminga gyviems organizmams, todėl kompiuterinė tomografija yra taikoma tik būtinais atvejais. Kompiuterinio tomografo veikimo principas yra gana paprastas: kompiuterinis tomografo prietaisas sukasi ant ašies, tuo pačiu metu darydamas seriją paciento kūno nuotraukų, po truputį besikeičiančiu kampu. Tomografijai pasibaigus, kompiuteris sujungus visas gautas nuotraukas, sudaromas trimatis paciento kūno vidaus vaizdas, kuris atskleidžia galimai esančios ligos ar traumos buvimą gydytojui.

Magnetinis rezonansas veikia kiek kitaip. Vietoj to, kad naudoti jonizuojančią radiaciją, magnetinio rezonanso metu yra naudojamos radijo bangos ir labai galingi magnetai, kurių pagalba yra sukuriamas paciento kūno vidaus vaizdas. Magnetinio rezonanso įrenginys sukuria magnetinį lauką, kuris priverčia paciento kūne esančius protonus išsidėstyti tam tikra tvarka. Sekančioje fazėje, trumpais ciklais yra taikomos radijo bangos, kurioms atsitrenkus į protonus yra sukuriamas signalas, šį signalą nuskaito magnetinio rezonanso skaneris. Galiausiai iš surinktų signalų kompiuteris sugeneruoja trimatį paciento kūno vidaus vaizdą, pagal kurį atliekama sveikatos būklės diagnozė.

Procedūros trukmė

Kompiuteriniu tomografu kūno vidaus skenavimo procedūra įprastai atliekama greičiau, lyginant su magnetiniu rezonansu. Pavyzdžiui, kompiuterinė gali užtrukti iki kelių minučių, tuo tarpu magnetinio rezonanso procedūra vidutiniškai trunka apie 30 minučių.

Paskirtis

Kompiuterinė tomografija, bei magnetinis rezonansas turi skirtingas paskirtis, tačiau yra atveju, kai rezultatui gauti galima atlikti tiek vieną tiek kitą procedūrą. Visgi derėtų žinoti, jog kompiuterinė tomografija labiausiai pasitarnauja siekiant diagnozuoti rimtas traumas, esančias galvoje, pilvo ertmėje, krūtinėje, stuburo ir dubens srityje. Kompiuteriniai tomografai taip pat naudojami tiksliai nustatyti auglių dydį bei padėtį paciento kūne.

Tuo tarpu magnetinis rezonansas yra labiau naudingas diagnozuojant problemas, susijusias su minkštaisiais kūno audinių sluoksniais, sąnariai, sausgyslėmis ir raiščiais. Gydytojai dažniausiai pacientams magnetinio rezonanso procedūra paskiria kai yra reikalinga matyti ir diagnozuoti galvos, kaklo, krūtų, pilvo srities, stuburo ar raumenų būklę.

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *