Jeigu savo kompiuteryje turite įdiegę Windows 10 operacinę sistemą, vadinasi naudojate pačią sparčiausią Windows operacinę sistemą sukurtą iki šiol. Visg su keliais paprastais žingsniais galite dalinai paspartinti savo įrenginį, pakoreguojant parametrus esančius Windows operacinėje sistemoje optimaliausiam kompiuterio veikimui.
Su kiekvienais metais tobulėjant kompiuteriams ir juose esančiai įrangai, tuo pačiu neatsilieka ir programinė įranga naudojama kompiuteriuose, Windows 10 operacinė sistema yra ne išimtis. Tai ypač pastebima kompiuterio paleidimo laike – jeigu ankščiau naudojote kompiuterį su Windows 7 ar senesne versija, ir atsinaujinote į Windows 10, nustebsite, jog jau po kelių akimirkų kompiuteris bus pilnai pasiruošęs darbui. Vis dėl to naudojantis kompiuteriu yra svarbu ne tik paleidimo laiko greitis, o ir pats kompiuterio darbas naudojantis įvairiomis programomis. Galiausiai net ir naujausia Windows operacinė sistema, pasitelkus įvairius nustatymus gali veikti sparčiau. Šiame straipsnyje pateiksime 10 patarimų, kurie padidins jūsų kompiuterio našumą.
1. Pašalinkite nereikalingas programėles
Prieš 4 metus išleista naujausia Windows 10 operacinė sistema turi tam tikrą daugelio vartotojų nepageidaujamą „ydą“, t.y iš anksto įdiegti žaidimus arba nereikalingas programėlės, kurios Microsoft kūrėjų manymų turėtų jums pagelbėti kasdieniam darbui kompiuteriu. Laikui bėgant su kiekvienais operacinės sistemos atnaujinimais iš anksto įrašytų programėlių ir žaidimų skaičius sumažėjo, tačiau visiškai neišnyko, todėl patartina nenaudojamas programėlės iš karto pašalinti, taip nušausite du zuikius vienu šūviu: atlaisvinsite vietos kompiuteryje ir būsite įsitikinę, jog jūsų kompiuterio darbiniai resursai nėra bereikalingai eikvojami fone nenaudojamoms programėlėms. Kaip tai padaryti?
- Atidarykite Settings (Nustatymai) langą. Patarimas, nustatymų langą galite greitai atidaryti naudodamiesi klaviatūros mygtukų trumpiniu Windows + I.
- Pasirinkite Apps & features (Programėlės).
- Atsidariusiame lange pamatysite jūsų kompiuteryje įdiegtų programėlių sąrašą. Pastebėję sąraše programėles, kurių niekada nenaudojote, arba naudojate retai, galite jas pašalinti paspausdami mygtuką Uninstall (Pašalinti) ir programėlė iš karto bus pašalinta.
2. Išjunkite nereikalingas paleisties (Start-up) programas
Kai kurios programos, kiekvieną kartą kai paleidžiate Windows operacinę sistemą, automatiškai įjungia foninius procesus kompiuterio paleidimo metu, tam, kad dirbant kompiuteriu, šios programos pasileistų greičiau, tačiau tai prailgina kompiuterio pasileidimo laiką. Jeigu šias programas naudojate retai ir norite atlaisvinti kompiuterio operatyviosios atminties ir procesoriaus užimtumą, galite išjungti šių programų automatinį pasileidimą. Kaip tai padaryti?
- Dešiniu pelės mygtuku paspauskite Meniu pradėti .
- Atsiradusiame sąraše pasirinkite Task manager (Užduočių tvarkytuvas).
- Atsiradusiame lange pasirinkite Start-up (Paleistis).
- Žemiau sąraše bus nurodytos visos kartu su kompiuteriu pasileidžiančios programos. Tam, kad būtų paprasčiau atskirti, kurių programų paleidimas yra įjungtas, spustelkite mygtuką Status (Būsena). Būsena Enabled nurodo, kad programos paleidimas yra įjungtas, o Disabled – išjungtas.
- Norėdami išjungti pasirinktą programą spauskite, dešinėje apačioje esantį mygtuką Disable (Išjungti).
3. Išvalykite savo kietąjį diską (HDD, SSD, SSHD)
Naudojantis kompiuteriu su laiku neišvengiamai prisikaupia nereikalingų failų ir programų. Tačiau dalis nereikalingų failų yra kaupiami ir pačios Windows operacinės sistemos, todėl pravartu periodiškai pašalinti šiuos nereikalingus failus naudojantis pagalbine iš anksto įdiegta Windows valymo programa. Ši programa aptinka nebereikalingus laikinus failus, išsaugotus tinklalapių puslapius, programų įdiegimo failus ir vienu metu visus juos pašalina.
- Spauskite mygtuką Meniu pradėti , ir paieškoje įrašykite frazę Disk Cleanup arba Disko valymas.
- Atsidariusiame lange spauskite mygtuką Clean up system files (Valyti sistemos failus). Luktelkite keletą minučių, kol programa apskaičiuos, kiek nereikalingų sistemos failų bus galima pašalinti.
- Varnele pažymėkite nereikalingus failų tipus ir paspauskite OK.
4. Nuskaitykite savo kompiuterį nuo virusų
Windows 10 operacinė sistema turi įdiegtą antivirusinę programą Windows Defender, kuria bet kada galite naudotis, norėdami nuskaityti kompiuterį nuo virusų ir įvairių grėsmių. Dėl nuolatos atsinaujinančių ir įdiegiamų saugos paketų ši antivirusinė programa yra tinkamiausias ir patogiausias variantas daugeliui vartotojų, kadangi įsigijus Windows 10 operacinę sistemą ji yra visiškai nemokama ir ganėtinai patikima. Yra 2 būdai nuskaityti kompiuterį nuo virusų: greitasis nuskaitymas ir visiškas nuskaitymas. Norėdami nuskaityti kompiuterį nuo virusų, sekite šiuos žingsnius:
- Spauskite mygtuką Meniu pradėti , ir paieškoje įrašykite frazę Security arba Sauga ir paieškos rezultatuose pasirinkite Windows Security arba „Windows“ sauga.
- Atsidariusiame lange pasirinkite Virus & threat protection (Apsauga nuo virusų ir grėsmių).
- Spauskite užrašą Scan options (Nuskaitymo parinktys).
- Pasirinkite kokiu būdų norite nuskaityti kompiuterį:
- Quick scan (greitaisis nuskaitymas) nuskaitys pagrindines kompiuterio sistemos failų vietas, kuriose dažniausiai kyla grėsmės dėl virusų. Nuskaitymas užtruks keletą minučių.
- Full scan (Visiškas nuskaitymas) nuskaitys visus kompiuterio kietajame diske esančius failus ir programas nuo virusų ir grėsmių. Nuskaitymas gali užtrukti valandą ar net ilgiau.
- Windows Defender suteikia galimybę nuskaityti konkrečias vietas ir aplankus, apsaugai nuo virusų. Tokiu atvejų pasirinkite Custom scan (Pasirinktinis nuskaitymas).
- Spauskite mygtuką Scan now (Nuskaityti dabar).
5. Maitinimo parinktyse pasirinkite Didelio Efektyvumo vartojimo planą
Žinoma, šis pasirinkimas nėra pats geriausias jeigu norite taupyti elektros energiją, tačiau leisdami naudoti didesnį kiekį elektros energijos savo kompiuteriui galite padidinti našumą. Kaip tai padaryti?
- Spauskite mygtuką Meniu pradėti , ir paieškoje įrašykite frazę Control Panel arba Valdymo skydas.
- Pasirinkite kategoriją System and Security (Sistema ir sauga).
- Pasirinkite kategoriją Power options (Energijos vartojimo parinktys).
- Pasirinkite vartojimo planą High performance (Didelis efektyvumas).
6. Išjunkite vaizdinius efektus
Įvairūs vizualiniai efektai, kaip sklandžios animacijos atidarant langus, šešėliai po piktogramomis ar skaidraus stiklo imitacija užduočių juostoje gali sulėtinti kompiuterio darbą. Išjungus vizualinius efektus tam atvaizduojami elementai atrodys kiek paprasčiau, tačiau pagerinsite kompiuterio sklandumą.
- Spauskite mygtuką Meniu pradėti , ir paieškoje įrašykite frazę Control Panel arba Valdymo skydas.
- Pasirinkite kategoriją System and Security (Sistema ir sauga).
- Pasirinkite kategoriją System (Sistema).
- Spauskite užrašą Advanced system settings (Papildomi sistemos parametrai).
- Atsiradusiame lange pasirinkite skiltį Advanced (Išsamiau) ir laukelyje Performance spauskite mygtuką .. (Parametrai…).
- Naujame lange, skiltyje Visual Effects (Vaizdo efektai) pasirinkite Adjust for best performance (Pritaikyti geriausiam efektyvumui gauti) ir spauskite
Patarimas: Kai kurios funkcijos, kaip turinio rodymas velkant langą, ar glotnios teksto šrifto kraštinės ir keletas kitų yra labai naudingos ir rekomenduojame jas palikti įjungtas. Savo kompiuteryje pažymėkite vaizdinių efektų nustatymus, nurodytus žemiau pateiktoje nuotraukoje, norėdami paspartinti kompiuterį ir išsaugoti naudingas vaizdines funkcijas.