Kuris iš mūsų neturi meilės–neapykantos jausmų savo kompiuterio baterijai? Ji leidžia mums būti mobiliems, tačiau esame priklausomi nuo jos veikimo trukmės, kuris laikui bėgant vis mažėja, lėtindamas ir kompiuterio veikimo greitį.
Vis tik, vadovaudamiesi keliomis taisyklėmis, santykius „meilės“ zonoje galite išlaikyti ilgiau.
Taupote krovimo ciklus – taupote bateriją
Visos nešiojamųjų kompiuterių baterijos sukurtos tam tikram krovimų ciklų skaičiui. Įprastai jis siekia apie 500 krovimo ciklų – kartais daugiau. Iš esmės, vienas krovimo ciklas lygus vienam visiškam išsikrovimui ir įkrovimui iki 100%. Išsikrovimas, siekiantis 50%, ir įkrovimas iki 100% yra lygus pusei ciklo. Su laiku, kiekvienas krovimo ciklas mažina baterijos pajėgumus. Tai reiškia, kad kuo mažiau iškraunate bateriją, tuo baterija laiko ilgiau.
Galite pradėti prižiūrėti savo bateriją nuo apsilankymo nešiojamo kompiuterio maitinimo nustatymų skiltyje ir susipažinimo su tuo, kaip ji veikia šiandien. Atkreipkite dėmesį į miego režimo nustatymus. Idealiu atveju, kompiuteris turėtų „užmigti“ iki tol, kol visiškai išsikrauna, taip pat tuomet, kai kurį laiką juo nesinaudojate.
Norėdami sutaupyti dar daugiau energijos, peržiūrėkite kompiuteryje turimas aplikacijas ir išjunkite tas, kurios veikia nenaudojamos. Jos taip pat sekina Jūsų bateriją. Pavyzdžiui, turėdami „Windows 10“, galite įsijungti energijos taupymo „Battery Saver“ režimą. Jis automatiškai išjungs Jūsų kompiuterį, energijos lygiui pasiekus 20%. Jis taip pat automatiškai blokuos fone veikiančias programas, sulaikys aplikacijas, tokias kaip kalendorius, nuo dažno sinchronizavimosi, sumažins ekrano ryškumą, sustabdys iššokančius pranešimus ir kitaip padės taupyti Jūsų pateriją.
Jei naudojate „MacBook“, ieškokite „Power Nap“ funkcijos. Automatinės grafikos perjungimo funkcijos įjungimas taip pat padės taupyti bateriją. Atliekant paprastesnes operacijas, ši funkcija tiesiog pereis į žemesnės grafikos režimą.
Yra ir daugybė rankinių pakeitimų, kurie gali padėti prailginti Jūsų baterijos gyvavimo laiką. Debesų saugojimo sistemos bei video grotuvai, kurie šiuo metu nenaudojami, turėtų būti išjungti. Energiją taupysite ir išjungdami Bluetooth bei wi-fi sistemas, kai jų nenaudojate, taip pat klaviatūros apšvietimą bei kitas mažiau svarbias funkcijas. Tiek „Microsoft“, tiek „Apple“ turi vadovus, paaiškinančius energijos taupymo procesą išsamiau.
Energijos laikymas zonoje
Anksčiau, mažiau apšviestais laikais, opia problema buvo „baterijos atminties“ praradimas. Nikelio-metalų hidrido (NiMH) baterijos „pamiršdavo“ savo pilno įkrovimo pajėgumą ir pradėdavo krautis vis iki žemesnio lygio. Šios problemos nebeturime šiuolaikinių ličio-jonų baterijų dėka, tačiau tai paskatino prastų patarimų apie baterijų gyvavimo laiko saugojimą atsiradimą, todėl metas prasklaidyti rūką.
Priešingai kai kurioms rekomendacijoms, Jūs neturite visiškai iškrauti ličio jonų baterijos tam, kad ją vėl įkrauti. Iš tikrųjų, tai destruktyvi praktika, kuri kenkia Jūsų baterijai. Ar žinoma rekomendacija visiškai iškrauti ir įkrauti bateriją bent kelis kartus per metus yra vertinga – taip pat neaišku. Protingiausias sprendimas – leisti Jūsų baterijai išsikrauti tik iki 20% ir ją pakrauti.
Anksčiau buvo sakoma, kad įkrautos baterijos nevalia toliau laikyti įjungtos įkrovime, kadangi tai ją taip pat dėvi. Tačiau šiuolaikiniai prietaisai yra sukurti taip, kad sustabdytų krovimą, jam pasiekus 100%, todėl tai neturi įtakos.
Kaip ir daugelis kitų su baterija susijusių klausimų, šis aršiai aptarinėjamas. Nėra nieko blogo, jei atjungiate kompiuterį nuo įkrovimo. O jei ketinate laikyti kompiuterį kurį laiką nenaudojamą, iškraukite arba įkraukite jį iki 50% ir tuomet palikite atjungtą.
Apskritai – geriausias dalykas, kokį galite padaryti savo ličio jonų baterijai – neleisti jai išsikrauti labiau nei iki 20%. Kraukite bateriją, kai tik turite galimybę. Gera žinia – su naujos kartos baterijomis tai bene viskas, ką turite daryti ir prisiminkite, kad su laiku, ji tiesiog greičiau praras savo pajėgumą.
Saugokitės kaitros
Šiandieninės baterijos yra patvarios, tačiau šiluma joms gali būti pavojinga. Pavyzdžiui, jei įkrovėte bateriją, tačiau ji pradėjo šilti (veikiausiai dėl to, kad CPU grafikos procesorius dirba per daug sunkiai arba aplinkos oro temperatūra yra didelė), išjunkite prietaisą ir, jei įmanoma, išimkite bateriją. Leiskite jei atvėsti, o jei oro temperatūra aukšta – susiraskite vėsesnę vietą.
Stenkitės nelaikyti kompiuterio ant kelių. Taip blokuojate vėdinimo angas. Naudodami nešiojamą kompiuterį, įsitikinkite, kad abi vėdinimo angos yra atidengtos.
Svarbiausia – nelaikykite kompiuterio ten, kur jis gali įkaisti. Automobilis karštą vasaros dieną, paplūdimys, palangė, vieta prie radiatoriaus – visos jos netinka kompiuterio laikymui. Tokios sąlygos gali padaryti didelę žalą nešiojamo kompiuterio baterijai per trumpą laiką.
Žema temperatūra įprastai nėra problema, o baterijos laikymas šaltoje aplinkoje netgi rekomenduotinas, tačiau nepalikite savo nešiojamojo kompiuterio šaldiklyje. Per didelis šaltis taip pat kenkia baterijai ir per trumpą laiką mažina jos pajėgumus visam laikui.
Jei norite sekti temperatūrą dar preciziškiau, yra nemažai aplikacijų, kurios padeda ją stebėti. „CoreTemp“ ir „Real Temp“ galite atsisiųsti nemokamai.
Operacinė sistema ir Jūsų baterijos gyvavimas
Galiausiai, pastaba apie Jūsų operacinę sistemą – nepamirškite jos atnaujinti! Kūrėjai sunkiai dirba tam, kad patobulintų jos veikimą. Anot pigu.lt specialistų, vėlesnei tos pačios operacinės sistemos versijos veiklai gali reikėti daug mažiau baterijos energijos pajėgumo, todėl tai padės pratęsti jos gyvavimo laiką.
Daznai linksniuojame savo ismaniuju telefonu baterijos veikimo laika, taciau neprisimename, kad dauguma nesiojamu kompiuteriu bateriju neveikia visa diena. Uzuot nuolatos laike savo nesiojamaji prijungta prie elektros saltinio, turekite omenyje, kad yra budu, kaip is savo nesiojamojo kompiuterio baterijos „isspausti“ daugiau gyvybes.