Kas yra SPSS – SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) yra programa, kuri plačiai naudojama kaip statistinės analizės įrankis socialiniuose moksluose, tokiuose kaip rinkos tyrimai, apklausos, konkurentų analizė ir kita.
Tai visapusiškas ir lankstus statistinės analizės bei duomenų valdymo įrankis. SPSS yra vienas iš labiausiai paplitusių statistikos kūrimo ir valdymo programinių paketų, kuris gali sklandžiai atlikti sudėtingas duomenų valdymo ir analizės užduotis. Programos dizainas sukurtas taip, kad net ir naujai pradedantiems vartotojams būtų lengva išmokti bazinių funkcijų naudojimo.
Programos funkcijos
SPSS programinėje įrangoje galite rasti šias ir daugiau išvardintų funkcijų:
- Aprašomoji statistika (Descriptive statistics)
- Daugiamatė dispersinė analizė (MANOVA)
- Dispersinė analizė (ANOVA)
- Duomenų transformavimas (Data transformations)
- Duomenų tyrimas (Data examination)
- Faktorinė analizė (Factor analysis)
- Grafikai ir grafinė sąsaja (Graphics and graphical interface)
- Išlikimo analizė (Survival analysis)
- Klasterių analizė (Cluster analysis)
- Koreliacija (Correlation)
- Laiko eilučių analizė (Time series)
- Linijinis modelis (General linear model)
- Patikimumo testai (Reliability tests)
- Probit regresinė analizė (Probit analysis)
- Regresinė analizė (Regressions)
- T-testai (T-tests)
Pagrindinė SPSS programos sąsaja susideda iš dviejų langų – Duomenų lango ir Kintamųjų reikšmių lango.
Programos privalumai
- Lengva išmokti ir pradėti naudotis
- Išplėtota duomenų valdymo sistema, bei duomenų redagavimo įrankiai
- Plačios statistinių analizių pritaikymo galimybės
- Puikios dokumentavimo, raportavimo bei prezentacijos funkcijos
Programos privalumai
Keletas esminių punktų, kodėl SPSS programa pirmauja šioje srityje:
Efektyvus duomenų valdymas
Duomenų analizė SPSS programoje tampa paprastesnė, kadangi programa žino įvedamų duomenų ir kintamųjų lokaciją. Taip yra gerokai sutrumpinamas darbas, kurį kitu atveju vartotojui reikėtų atlikti rankiniu būdų.
Platus funkcijų pasirinkimas
SPSS galima rasti daugybę duomenų valdymo parametrų, duomenų pateikimo grafikų, bei diagramų. Norint panaudoti dalį ankstesnės analizės duomenų, kuriant naują, programa suteikia intuityvias duomenų redagavimo ir šalinimo funkcijas.
Patikimas duomenų saugojimas
Eksportuotos duomenų analizės yra išsaugojamos atskirai nuo įvedamų duomenų. Programoje įvesti duomenys yra išsaugojami atskirame faile, kas užtikrina patikimesnį duomenų išsaugojimą.
Kintamųjų reikšmių langas
Kintamųjų reikšmių langas skirtas apibrėžti kintamuosius duomenis. Šis langas susideda iš šių tipų stulpelių:
Pavadinimas (Name): Įvedamas unikalus identifikacinis pavadinimas. Pavyzdžiui: amžius, lytis, ūgis, svoris, klasė, identifikacinis numeris ar kita. Pastaba: įvedant pavadinimą šiame laukelyje negalima naudoti jokių specialiųjų simbolių ar tarpo.
Tipas (Type): Galima pasirinkti kintamojo reikšmės tipą, pavyzdžiui, pasirinkus Skaitinį tipą (Numeric) programa leidžia įvesti duomenis tik skaitinėmis reikšmėmis. Alfabetinis tipas (Alphabetical) leidžia įvesti duomenis tik raidėmis. Alfanumerinis (Alpha Numeric) leidžia įvesti tiek skaitines tiek raidines reikšmes.
Plotis (Width): Apibrėžia įvesties laukelyje leidžiama įvesti simbolių skaičių. Ši funkcija ypač pravarti prireikus įvesti telefono numerius, kurie įprastai susideda iš 9 skaitmenų, arba asmens kodus.
Dešimtainis tikslumas (Decimal): Apibrėžiama, kiek skaičių po kablelių paliekama įvedant reikšmę.
Etiketė (Label): Kadangi Pavadinimo (Name) stulpelis neleidžia naudoti specialiųjų simbolių ar tarpo tarp žodžių, čia galite įvesti bet kokį kintamojo apibrėžimą, kuris gali susidėti ir iš specialių simbolių ir tarpo tarp žodžių.
Vertė (Value): Šis stulpelis skirtas norint, kad tam tikros reikšmės būtų pateikiamos tam tikru apibrėžimu ar pavadinimu. Pavyzdžiui, jeigu analizuojate studentų lankomumą, galite nustatyti, kad vertė „0“ būtų rodoma žodžiais „NEATVYKO“, ar panašiai.
Neįtraukti (Missing): Čia galima įvardinti duomenis, kuriuos programa analizavimo metu ignoruotų. Pavyzdžiui jeigu vertė „0“ iškraipytų jūsų analizės duomenis, galite nurodyti programai, kad visi duomenys su verte „0“ nebūtų įtraukti į analizę.
Lygiuoti (Align): Duomenų lygiavimas viduryje, kairiame arba dešiniame langelio krašte.
Matas (Measure): Čia galima įvardinti duomenų „matavimo“ būdą, pasirenkant vieną iš trijų galimų būdų: Pavadinimas (Nominal), Seka (Ordinal), Mastas (Scale).
Apibrėžus visus duomenų kintamuosius, galima pereiti į Duomenų langą (Data view).
Duomenų langas
Duomenų langas yra skaičiuoklė susidedanti iš eilučių ir stulpelių. Duomenys šiame lange gali būti įvedami rankiniu būdų arba importuojami iš failo su jau paruoštais duomenimis. SPSS gali importuoti duomenis iš Excel, SQL sukurtų failų, ar netgi paprasto teksto formato.
Įvedus duomenis į duomenų langą rankinių būdų ar importuojant, galima atlikti analizes ir sukurti ataskaitas pasirinkus skiltį Analizuoti (Analyze), kurioje rasite analizavimo įrankių rinkinį, leidžiančių apdoroti įvestus duomenis ir eksportuoti gautus statistinius duomenis jums patogiu formatu.
Kaip atsisiųsti SPSS programą nemokamai
SPSS yra puikus įrankis norint atlikti sudėtingas didelio masto duomenų analizes profesionaliems analitikams, tačiau patogi vartoto sąsaja leidžia lengvai išmokti ir pradėti naudotis šia programa ir tiems, kurie tik deda pirmus žingsnius šioje srityje.
Norėdami išbandyti ir pradėti naudotis SPSS duomenų analizavimo programa, galite paspaudę šią nuorodą.