Jei jau kurį laiką auginate bulves, tikriausiai jau esate susidūrė su kolorado vabalais.
Tai labiausiai paplitęs bulvių kenkėjas, kuris kelia daug rūpesčių sodininkams ir ūkininkams. Tačiau gera žinia ta, kad yra paprastų būdų natūraliai išnaikinti korolado vabalus savo sode.
Suaugę kolorado vabalai yra apvalios formos vabalai, turintys kietą lukštą. Jų priekiniai sparnai geltoni su juodomis vertikaliomis juostomis.
Galvos ir vidinė pusė yra rausvos spalvos, ant galvos – juodos dėmės. Vabalai užauga apie 1 cm ilgio.
Kiaušinėliai
Kolorado vabalų kiaušiniai yra nuo geltonos iki ryškiai oranžinės spalvos, ovalo formos. Jie dedami grupelėmis lapų apačioje, dažnai po 30 kiaušinių.
Lervos
Kolorado vabalų lervos pradžioje yra rudai oranžinės spalvos, vėliau tampa rožinės arba oranžinės spalvos, o galva ir kojos būna juodos. Išilgai kiekvieno šono jos turi po 2 eiles juodų dėmių.
Gyvavimo ciklas
Suaugę kolorado vabalai žiemoja po dirvos paviršiumi, netoli augalų šeimininkų auginimo vietos. Kitą pavasarį jie išsirita laikotarpiu tarp balandžio pabaigos ir gegužės vidurio. Suaugę vabalai nemigruoja, bet gali nuskristi keletą kilometrų ieškodami maisto. Išsiritusios patelės pradeda dėti kiaušinėlius ant augalų šeimininkų lapų apačios. Šis kiaušinėlių dėjimo etapas gali trukti iki mėnesio, o kiekviena patelė ant bulvės augalo padeda iki 500 kiaušinėlių. Priklausomai nuo temperatūros, kiaušinėliai išsirita per 4-15 dienų.
Lervos lengvai atpažįstamos dėl rudai oranžinės spalvos ir kuprotos nugaros išvaizdos. Maitindamosi ant augalų jos pereina 4 augimo stadijas. Nuo pirmosios iki trečiosios vystymosi stadijos trunka po 2-3 dienas ir lervos greitai auga. Pasiekusios ketvirtąją stadiją, lervos nustoja maitintis 7 dienoms ir pradeda šviesėti. Tuomet lerva nukrenta į dirvą ir 7 cm gylyje užkasama bei pradeda lėliukę, kurioje formuotis į pilnai išsivysčiusį kolorado vabalą. Po 5-10 dienų suaugęs kolorado vabalas išlenda iš dirvos ir pradeda ciklą iš naujo. Tačiau vėliau sezono metu jie gali tiesiog peržiemoti iki kito pavasario.
Kolorado vabalų daroma žala bulvėms
Ir suaugęs kolorado vabalas, ir jo lerva minta augalų lapais. Tačiau didžiausią žalą padaro lervos.
Jų maitinimasis dažnai prasideda nuo išorinių lapų kraštų ir jos greitai gali suėsti visą lapą, iš kurio lieka tik gyslos ir stiebas.
Neilgai trukus jos išnaikina visą bulvių pasėlį.
Jei jums įdomu, kuo minta kolorado vabalai, tai turėkite omenyje, kad tikrai ne tik bulvėmis. Dažnai manoma, kad kolorado vabalai kenkia tik bulvėms, tačiau jie minta visais bulvinių augalų šeimos augalais.
Tai apima:
- Bulves
- Pomidorus
- Paprikas
- Baklažanus
Kaip atsikratyti kolorado vabalų
Pamačius visą šių vabalų daroma žalą sode, iškyla klausimas: „Kaip natūraliai kovoti su kolorado vabalais?“ Daugeliui galvoje iškyla mintis naudoti chemines medžiagas. Tačiau gera žinia ta, kad yra ir kitų būdų atsikratyti kolorado vabalų nenaudojant chemijos.
- Pašalinimas rankomis
Mažuose ir vidutinio dydžio soduose kolorado vabalų pašalinimas rankomis – tai puikus būdas kovoti su kolorado vabalais. Taip laikui bėgant visiškai išnaikinami kolorado bulvių vabalai soduose.
Yra 2 būdai, kaip kovoti su kolorado vabalais rankomis.
Pirmasis – paimti indą su muiluotu vandeniu ir eiti per bulvių augalus, rinkti juos ir mesti į indą.
Antrasis būdas – paprasčiausiai rankomis (su pirštinėmis) sutraiškyti vabalus arba užlenkti bulvių lapus ant lervų ir jas sutraiškyti.
Šį būdą reikia taikyti dažnai, kad būtų galima suspėti išnaikinti naujai išsiritusius kolorado vabalus
- BTK
BTK (Bacillus Thuringiensis) yra natūrali dirvožemyje randama bakterija, kuri yra labai toksiška vikšrams. Ji puikiai veikia kaip natūralus būdas kontroliuoti kolorado vabalų lervas, tačiau neturi jokio poveikio suaugėliams.
Pradėkite purkšti bulvių augalus kas savaitę, kai tik jie pradeda augti. Kai išsiris kiaušiniai ir lervos pradės ėsti lapus, BTK jas sunaikins.
Svarbu suvokti, kad BTK veikia kelias dienas, nes veikia vikšrų virškinimo traktą, todėl dar kurį laiką po išsiritimo vikšrai gali būti matomi ant augalų.
- Nimbamedžio aliejus kolorado vabalų naikinimui
Nimbamedžio aliejus gali sunaikinti bulvinius vabzdžius, tačiau jį reikėtų naudoti atsargiai, nes jis taip pat gali pakenkti naudingiems vabzdžiams.
Pabandykite purkšti vėliau vakare ir būtinai patepkite apatinę lapų pusę, kur dažnai slepiasi kolorado vabalai.
Nupurškus nimbamedžio aliejumi, lervos žūsta greitai, tačiau suaugę vabalai gali išlikti ilgiau.
Tikėtina, kad šis metodas yra mažiau veiksmingas kaip rankų rinkimas arba BTK metodas.
- Ar indų ploviklis sunaikins kolorado vabalus?
Naudojant paprastą naminį purškalą iš indų ploviklio ir vandens labai lengva sunaikinti daugelį sodo kenkėjų, įskaitant kolorado vabalus.
Sumaišykite 1-2 valgomuosius šaukštus indų ploviklio su puse litro vandens ir išpurkškite ant vabalų ir lervų.
Būtina įsidėmėti, kad šis būdas veiktų, svarbu, kad purškiant muilo mišiniu pataikytumėte tiesiai į vabalus. Vien tik purškimas ant lapų nepadės.
- Diatomito žemė
Diatomito žemė – tai milteliai, pagaminti iš susmulkintų suakmenėjusių diatomitų (jūros dumblių), kurie virto nuosėdinėmis uolienomis. Tai labai veiksminga priemonė, padedanti atsikratyti ir suaugusių kolorado vabalų ir lervų.
Vabzdžiai mano, kad diatomito žemės dalelės yra labai aštrios, todėl vengia eiti ant augalų, kuriuose jos yra, arba žūsta, nes ji įsirėžia į vabalo egzoskeletą.
Įsitikinkite, kad naudojate tinkamą maistinę diatomito žemę, nes daugelyje sodams parduodamų rūšių yra papildomų cheminių medžiagų, kurios veikia kaip vabzdžių priviliotojai.
- Tinkleliai dirvožemiui
Nuo bulvių augalų kenkėjų galima lengvai apsaugoti ir tinkleliais dirvožemiui nuo vabzdžių.
Norint, kad uždangalai veiktų, svarbu nesodinti bulvių toje pačioje vietoje, kurioje sodinote pernai.
Atminkite, kad kolorado kolorado vabalai žiemoja dirvoje. Jei pasodinsite ir uždengsite toje pačioje vietoje, gali būti, kad po uždengimu išdygs didelis vabalų spiečius ir jūs to nepastebėsite.
Uždengus tinkleliu naujai pasodintus dirvožemio plotus, vabalai negalės atskristi iš kitų vietovių ir padaryti žalos jūsų augalams.