Kuo naudinga gintaro rūgštis gėlėms?

Kuo naudinga gintaro rūgštis gėlėms?

Gintaro rūgštis – ilgametis ir gerai patikrintas pagalbininkas, turintis įspūdingą veikimo spektrą. Ji gali būti labai naudinga tiek namų tiek maistiniams augalams, tiek gėlėms bei kitiems sodo augalams. Taigi, kam reikalinga gintaro rūgštis ir kaip ją naudoti?

Naudingos gintaro rūgšties savybės

Gintaro (etan-1,2-dikarbo) rūgštis yra bespalviai bekvapiai milteliai, gerai tirpūs alkoholyje ir vandenyje. Natūraliu pavidalu nedideliais kiekiais jos yra beveik visuose augaluose, taip pat – gintare ir maleino anhidride, kurio daugiausia išgaunama pramoniniais tikslais.

Gintaro rūgšties nauda augalams

Kuo naudinga gintaro rūgštis augalams? Ji normalizuoja natūralią dirvožemio mikroflorą ir pasižymi augalams naudingu poveikiu: padeda geriau įsisavinti maisto medžiagas ir trąšas, skatina dygimą ir augimą ir padidina sodo augalų derlių.

Gintaro rūgštis nėra trąšos tiesiogine šio žodžio prasme ir negali būti visiškai naudojamas kaip jų pakaitalas. Ji tik padeda augalams geriau įsisavinti maistines medžiagas ir neleidžia susikaupti azotinių medžiagų pertekliui.

Ar naudojant gintaro rūgštį galima pakenkti augalams? Pats savaime šis papildas negali pakenkti augalams, net jei per klaidą viršysite jo rekomenduojamą koncentraciją – rūgštis nesikaupia augalų audiniuose.

Gintaro rūgšties preparatų forma

Gintaro rūgšties galima įsigyti tabletės po 0,1 g arba miltelių formoje. Sodininkystės paskirtims gintaro rūgštį miltelių pavidalu galima įsigyti specializuotuose sodininkystės centruose. Vaistinėse gintaro rūgštis parduodama tabletėmis. Jose yra papildomų priemaišų, kurios nėra pavojingos augalams.

Kaip naudoti gintaro rūgštį augalams

Gintaro rūgštis padeda augalams geriau prisitaikyti prie aplinkos sąlygų be trąšų. Todėl 3-5 dienos prieš augalų tręšimą gintaro rūgšties mišiniu galima laistyti augalų šaknis – tokiu būdų trąšų poveikis bus efektyvesnis. Augalininkystėje naudojami įvairūs apdorojimo gintaro rūgštimi būdai – purškimas, mirkymas, laistymas. Be to, priklausomai nuo tikslo, būtina naudoti įvairios koncentracijos tirpalus.

Paruošimas

Kaip paruošti gintaro rūgštį? 2 g grynos medžiagos (miltelių arba tablečių) ištirpinama nedideliame kiekyje šilto vandens, gerai išmaišius užpilamas papildomas kiekis vandens į mišinį (apie 1L). Sausos sėklos mirkomos šiame tirpale 12-24 valandas, tada džiovinamos ant sauso paviršiaus pavėsyje ir sėklos suberiamos į paruoštą substratą. Prieš sėją gintaro rūgštimi galima apdoroti ne tik sėklas, bet ir bulves sėjimui. Tos pačios koncentracijos tirpalu jie apipurškiami, po to porą valandų paliekami po plėvele. Po to bulvės yra paruoštos sėjimui.

Augimo ir žydėjimo skatinimas

Gėlių ir kitų augalų purškimas gintaro rūgštimi taip pat padės stimuliuoti ūglių augimą ir žydėjimą. Šiuo atveju vėlgi purškiama 0,2 % mišiniu sumaišytu su vandeniu.

Norint paskatinti gėlių žydėjimą, augalus reikia purkšti kas 2-3 savaites.

Nuo streso ir ligų

Žala augalams dėl ligos ar netinkamos priežiūros rezultatas, tai nušalimas, džiovinimas ar per drėgna aplinka arba persodinimas iš vieno vazono į kitą – tai augalui stresą sukeliantys procesai. Jų sukeliamam poveikiui mažinti taip pat galima pasitelkti gintaro rūgštį.

Gydymas nuo streso šiuo atveju apima mums jau žinomų augalų lapų ir šaknų purškimą 0,2 % gintaro rūgšties vandeniniu tirpalu. Svarbu, kad purškimas įvyktų smulkių lašelių pavidalu. Gydymo dažnumas – kartą per 2-3 savaites, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *