Kuo purkšti rožes nuo amarų?

Kuo purkšti rožes nuo amarų?

Pastaruoju metu rožių sode pastebite vis daugiau deformuotų lapų? Ar jūsų rožių lapai pradeda riestis žemyn arba gelsta? Tikriausiai ant jūsų rožių darželio apsigyveno amarai.

Rožės yra populiarus namų sodo augalas dėl savo ryškių ir kvapnių žiedų. Tačiau išlaikyti jas sveikas ir klestinčias kartais gali tapti iššūkiu, nes jos pažeidžiamos įvairių kenkėjų – vienas iš jų yra amarai. Šie maži vabzdžiai gali lengvai pakenkti jūsų rožių krūmams, kai tik įsiskverbia į augalus ir maitinasi augalų sultimis.

Jei ieškote sprendimų, kaip išspręsti amarų antplūdžio problemą savo kiemo rožių sode, pataikėte į tinkamą vietą! Šiame straipsnyje sužinosite, kaip atpažinti ar jūsų rožių krūmai užkrėsti amarais, kokios tipo amarai labiauisiai puola rožes, kokią žalą amarai daro rožėms ir ką galite padaryti, kad atsikratytumėte amarų arba užkirstumėte kelią jų antplūdžiui į jūsų rožių krūmus.

Kokio tipo amarai užpuola rožes?

Rožių augalus yra linkę pulti maždaug 30 amarų rūšių. Tačiau iš šių 30 rūšių rožinis amaras (Macrosiphum rosae) yra gausiausias rožių sodų užpuolikas. Rožiniai amarai turi būdingą žalią ir rausvą atspalvį. Ši amarų rūšis ne tik labiausiai paplitusi rožių krūmuose, bet ir labiausiai kenkia žydintiems augalams, nes jie maitinasi jaunais žiedais, todėl augalai palaispniui pasidaro pageltę, o jų lapai susisukę (sultis siurbiantys amarai į ūglius suleidžia virškinimo seilių, kurios pradeda virškinimą, todėl jie įgyją susuktą formą).

Kitas veiksnys, dėl kurio paprastieji rožių amarai yra tokie pavojingi jūsų rožėms, yra tai, kad jie išliks ant jūsų rožių krūmų ištisus metus, jei su jais nebus kovojama. Antroje vietoje po paprastųjų rožių amarų yra arbūziniai amarai (Aphis gossypii), kurie yra išskirtinio tamsiai žalio atspalvio, o vasaros viduryje tampa geltoni.

Kitas liūdnai pagarsėjęs rožių augalų kenkėjas yra plaukuotasis rožių amaras, kuris mėgsta maitintis rožių krūmų sultimis ir ūglių viršūnėlėmis. Kitos paplitusios amarų rūšys, galinčios užpulti jūsų rožes, yra rožinis grūdinis amaras (Metopolophium dirhodum) ir milžiniškas rožinis stiebinis amaras (Maculolachnus submacula).

Amarų paplitimas jūsų rožyne priklauso nuo to, kokios rūšies rožes auginate. Žinoma, kad šios rožių augalų rūšys yra jautriausios amarų antpuoliams:

  • Raukšlėtieji erškėčiai
  • Kininės rožės
  • „Prairie“ rožės
  • Prancūziškos rožės

Amarų požymiai ant rožių krūmų

Svarbu anksti nustatyti amarų antplūdį ir imtis kontrolės priemonių. Taip yra todėl, kad kai amarų populiacija dar nedidelė, žala rožėms būna nežymi. Amarų invaziją galite patikrinti apžiūrėdami lapus, ar ant jų nėra tamsių, suodinų pelėsinių grybų. Tokių negražių pelėsinių grybelių augimą ant rožių lapų paprastai skatina medaus rasa – amarų išskyros. Medunešis taip pat pritraukia vapsvas ir kitus amarų grobuonis. Todėl, jei pastebėjote virš rožių skraidančias vapsvas, tikėtina, kad ant rožių lapų yra amarų.

Taip pat galite nustatyti, ar rožės užkrėstos amarais, pastebėję mažas skruzdėles. Nors plika žmogaus akimi jos vos matomos, šiuos kenkėjus lengvai atpažinsite naudodami didinamąjį stiklą. Dauguma amarų rūšių yra žalios spalvos, kriaušės formos ir nuo 1,5 mm iki 3 mm ilgio. Tačiau neretai ant rožių krūmų galima rasti rausvų, geltonų, rudų ar dėmėtos spalvos veislių. Šie liūdnai pagarsėję augalų kenkėjai taip pat neturi sparnų.

Kaip atsikratyti amarų ant rožių

Pašalinimas fiziškai

Galite fiziškai išnaikinti amarus nuo rožių krūmų nupurtydami juos nuo stiebų ir lapų. Taip pat galite nuplauti amarus nuo rožių lapų vandens srove. Kadangi amarai yra lėtai judantys, jiems bus sunku vėl užlipti ant jūsų rožių augalų.

Galiausiai, jei amarų antplūdis dar tik pradinėje stadijoje, galite nupjauti kelis pažeistus lapus ir neleisti, kad žala pasiektų likusius augalų lapus. Kadangi amarai yra be sparnų, lėtai judantys, jie negali pabėgti ar nuskristi į gretimus lapus, kai genite lapus, ant kurių jie yra įsitaisę.

Biologinė kontrolė

Biologinė kontrolė – tai natūralių amarų grobuonių naudojimas siekiant kontroliuoti jų populiaciją jūsų rožių sode. Toliau aprašyti keli biologinės kontrolės būdai:

  • Išsaugojimo biologinė kontrolė

Tai yra, kai rožių sode sukuriamos tinkamos sąlygos amarams pritraukti natūralius juos medžiojančius plėšrūnus. Pavyzdžiui, jei norite į rožių sodą privilioti mėlynąsias zylutes, kad jos maitintųsi amarais, rožių sode galite joms įrengti inkilus. Kitas tinkamas biologinės kontrolės pavyzdys – pasodinus melsvąją našlaitę kaip rožių augalą palydovą, kad pritrauktumėte žiedmuses, kurios mėgsta maitintis amarais.

Subrendusiems vikšrams reikia nektaro energijai gauti ir žiedadulkių kiaušinėlių vystymuisi skatinti, o melsvoji našlaitė yra geras nektaro ir žiedadulkių šaltinis. Pasodinti šalia rožių, pakalnutės maitinsis ne tik melsvųjų dilgėlių nektaru ir žiedadulkėmis, bet ir ant gretimų rožių krūmų įsitaisiusiais amarais.

  • Užtvindymas

Tai kai periodiškai į rožyną masiškai išleidžiami amarų grobuonys, kurie medžioja amarus, darančius žalą jūsų rožių krūmams. Visada galite įsigyti įprastų amarų grobuonių, pavyzdžiui, vapsvų, vapsvaėdžių ir boružėlių iš daugelio žemės ūkio prekių ženklų, kurie specializuojasi šių vabzdžių veisime nelaisvėje ir pardavime kaip naudingų vabzdžių.

  • Cheminių insekticidų naudojimas

Prieš pradedant naudoti cheminius insekticidus kovoti su amarais reikia žinoti, kad yra du pagrindiniai cheminių insekticidų naudojimo siekiant atsikratyti amarų rožių sode trūkumai. Pirma, jie taip pat sunaikina naudingus vabzdžius, pavyzdžiui, vapsvas ir boružėles. Antra, cheminiai insekticidai yra toksiški ir gali pakenkti jūsų rožių lapams, jei jie nėra atskiesti iki reikiamos koncentracijos.

Norėdami tinkamai atsikratyti amarų ant rožių, purkšdami cheminiu insekticidu, laikykitės toliau nurodytos tvarkos:

Užsimaukite sodininko pirštines ir užsidėkite chirurginę veido kaukę, ypač jei esate alergiški cheminių garų kvapui.

Tada atskieskite insekticidą pagal gamintojo nurodymus ir perpilkite tirpalą į sodo purkštuvą.

Po to nupurkškite rožių krūmus, stengdamiesi apipurkšti apatinę lapų pusę, kur dažniausiai slepiasi amarai. Jei įmanoma, naudokite purkštuką smulkia srove, kuris smulkiomis srovelėmis purkš tiesiai ant rožių lapų, į kuriuos taikote.

Beveik visada reikia purkšti pakartotinai, kad purškimas būtų maksimaliai veiksmingas ir, kad atsikratytumėte visų amarų.

  • Naudokite acto purškiklį

Norėdami veiksmingai naikinti amarus ant rožių augalų naudodami actą, atlikite toliau aprašytą procedūrą:

Į purkštuvą pripilkite distiliuoto acto ir vandens santykiu 1:2.

Užpurkškite acto tirpalą tiesiai ant rožių krūmų. Tai viena veiksmingiausių natūralių priemonių nuo amarų šiame sąraše, nes ji naikina amarus ir jų lervas vos tik su jais susidūrus.

  • Naudokite indų ploviklio tirpalą

Norėdami veiksmingai sunaikinti amarus ant rožių krūmų naudodami indų muilo tirpalą, atlikite toliau aprašytą procedūrą:

Į kibirą įpilkite litrą vandens ir įlašinkite du lašus indų ploviklio. Rekomenduojama naudoti ekologišką indų ploviklį. Atkreipkite dėmesį, kad lašų gali būti daugiau arba mažiau, priklausomai nuo to, kokios koncentracijos tirpalo reikia.

Tada mišinį išmaišykite ir perpilkite į sodo purkštuvą.

Norėdami išbandyti, koks yra konkretaus naudojamo indų ploviklio prekės ženklo poveikis, ir nustatyti, kokios koncentracijos tirpalo reikia, užlašinkite tirpalo ant kelių rožių lapų ir stebėkite poveikį. Jei ant rožių lapų matomi akivaizdūs augalo pažeidimai, prieš purkšdami visas rožes, turėsite tirpalą atskiesti įpildami šiek tiek daugiau vandens.

Dabar išpurkškite tirpalu visus rožių krūmus, kad visiškai atsikratytumėte amarų kolonijos. Atminkite, kad rožynus indų muilo tirpalais reikia purkšti ankstyvą dieną, kai oras dar vėsus, nes karšto oro ir tirpalo derinys gali sukelti lapų nudegimą.

  • Nimbamedžio aliejus

Nimbamedžio aliejus yra dar vienas veiksmingas natūralus amarų naikintojas, naudojamas pakartotinai. Jis ypač naudingas norint atsikratyti baltųjų amarų ant rožių. Pagrindinis natūralaus pesticido, tokio kaip nimbamedžio aliejus, naudojimo amarams naikinti privalumas yra tas, kad jis nekenkia naudingiems vabzdžiams, kaip tai daroma naudojant cheminius insekticidus. Be to, jis netoksiškas naminiams gyvūnams ir žmonėms. Norėdami veiksmingai panaudoti nimbamedžio aliejų amarams ant rožių krūmų naikinti, atlikite toliau aprašytą procedūrą:

Kibire sumaišykite nimbamedžio aliejų su vandeniu. Tirpalo stiprumą galite padidinti įlašinę porą lašų ekologiško indų ploviklio. Tada perpilkite tirpalą į sodo purkštuvą.

Purkškite rožių sodo lapus, stiebus ir žiedus, kad atsikratytumėte visų amarų. Purkštuką nukreipkite ir į lapų apačią, nes čia amarai mėgsta slėptis.

Norėdami atsikratyti visų amarų, turėtumėte pakartotinai išpurkšti nimbamedžio aliejaus tirpalą ant rožių krūmų. Tačiau kiekvieną kartą, kai ketinate purkšti, turėtumėte sumaišyti naują dozę. Taip yra todėl, kad po kelių valandų jis suyra ir praranda savo veiksmingumą.

Be to, panaudoję nimbamedžio aliejų, reikėtų tiesioginiai nelaistyti rožių lapų, kad nenuplautumėte pesticidų tirpalo.

Kokią žalą rožėms daro amarai?

Amarai turi aštrias burnos dalis, kuriomis pergraužia rožės augalo audinius ir iš jų išsiurbia augalų sultis. Dėl to rožių lapai nusvyra žemyn, sudžiūsta, sudžiūsta ir praranda spalvą. Ilgainiui, jei su jais nesusidorojama, amarų populiacija išauga iki tokio lygio, kad augalas žūsta, nes maitinasi per dideliu kiekiu augalų sulčių.

Tuo tarpu pelėsinių grybų skatinamas pelėsių augimas paprastai kelia siaubą akims. Be to, pelėsiniai grybai paprastai sudaro juodus kilimėlius, kurie užstoja rožių lapų paviršių ir neleidžia saulės šviesai patekti ant jų paviršiaus. Tai trukdo fotosintezei ir ilgainiui gali trukdyti augalui augti.

Norėdami apsaugoti rožių krūmus nuo tokios kenkėjų žalos, pasirūpinkite tinkamomis rožių aplinkos sąlygomis. Taip yra todėl, kad klestintis rožių augalas turi daugiau galimybių išgyventi kenkėjų žalą, palyginti su stresą patiriančiu rožių augalu.

Kita prevencinė priemonė – naudoti lėto atpalaidavimo trąšas arba organinį kompostą, iš kurių rožių augalai palaipsniui pasisavins azotą. Tai padeda, nes amarus labiau traukia azoto turinčios rožės. Kenkėjai azotą naudoja dauginimosi procesams palaikyti. Todėl lėtai išsiskiriančios trąšos neleidžia rožėms įsisavinti azoto pertekliaus, kuris savo ruožtu pritraukia amarus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *