Lietuvoje įstatymų nustatyta tvarka kiekvienas įregistruotas automobilis, dalyvaujantis eisme, privalo būti apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, kitu atvejų, eksploatuojant automobilį viešajame eisme ar patekus į eismo įvykį, gali grėsti gana griežtos bausmės.
Pagal Lietuvos kelių policijos tarnybos pateiktus duomenis, 2021 metais atvejų, kai transporto priemonės nebuvo apdraustos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu skaičius siekė apie 69 tūkst.
Dar nuo 2019 m. balandžio 1 d. sudarytame ir iki šio galiojančiam Administracinių nusižengimų kodekse yra nurodyta, kad vairuotojas vairuojantis automobilį, kuris nėra apdraustas civilinė atsakomybės draudimu, gali gauti nuo 50 iki 100 € baudą, o neapdrausto automobilio savininkui – nuo 60 iki 120 €.
Visgi yra ir griežtesnių atvejų į kuriuos įeina tokie, kai sukėlus eismo įvykį paaiškėja, kad eismo įvykio kaltininkas vairavo neapdraustą automobilį – tokiais atvejais nukentėjusiems padarytą žalą atlygina Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras, kuris vėliau turi teisę reikalauti, kad eismo įvykio kaltininkas, atsakingas už padarytą žala gražintų išmokėtą sumą. Trumpai tariant vairuojant neapdraustą automobilį, ir sukėlus eismo įvykį, už padarytą žalą teks susimokėti iš savo kišenės, o priklausomai nuo padarytos žalos, suma gali siekti nuo kelių dešimčių iki kelių ar net dešimčių tūkstančių eurų.
Kaip patikrinti ar eismo įvykio kaltininko automobilis yra apdraustas?
Keliuose pasitaiko eismo įvykių, kai už padarytą žalą atsakingas asmuo, sukėlęs eismo įvykį, nėra apdraudęs savo transporto priemonės. Dalis tokių vairuotojų tiesiog pamiršta laiku apsidrausti automobilį, tačiau yra tokių, kurie nepasydami įstatymų nedraudžia transporto priemonės privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu tikėdamiesi sutaupyti, ir sukėlę eismo įvykį įprastai bando išvengti atsakomybės neteisėtais būdais.
Norėdami patikrinti ar asmens, kuris sukėlė eismo įvykį automobilis yra apdraustas privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, tai galite padaryti užpildydami Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro puslapyje esančią formą. Ją užpildę galėsite sužinoti:
- Kokiu draudimu yra apsidraudęs kaltininkas;
- Draudimo liudijimo ir sutarties numerius;
- Kur kreiptis dėl žalos atlyginimo.
Pildydami formą atlikite šiuos žingsnius:
- Įveskite kaltininko, kuris atsakingas už sukeltą eismo įvykį, transporto priemonės valstybinį numerį;
- Iš sąrašo pasirinkite kaltininko automobilio registracijos šalį;
- Iš sąrašo pasirinkite šalį, kurioje patekote į eismo įvykį;
- Įveskite eismo įvykio datą ir laiką;
- Patvirtinkite pažymėdami varnele , jog esate eismo įvykyje nukentėjęs asmuo ir informaciją naudosite tik žalos atlyginimo tikslais;
- Paspauskite mygtuką TIKRINTI DRAUSTUMĄ.
Kaip patikrinti ar mano automobilis yra apdraustas?
Jeigu pamiršote, kada baigiasi jūsų automobilio draudimas, arba dėl kitų priežasčių norite pasitikrinti duomenis apie savo automobilio draudimą, tai galite padaryti oficialiame Regitra internetiniame puslapyje užpildę formą.
Pildydami formą atlikite šiuos žingsnius:
- Įveskite savo automobilio registracijos dokumento numerį, kurį rasite savo automobilio registracijos liudijimo dokumente. Automobilio registracijos dokumento numerį sudaro viena raidė ir šeši skaitmenys.
- Sekančiame laukelyje įveskite automobilio identifikavimo numerį (VIN). Automobilio identifikavimo numerį įprastai yra sudarytas iš 15-20 simbolių, kurį galite rasti automobilio registracijos liudijimo viršuje.
- Tolimesniame laukelyje įveskite savo automobilio registracijos (valstybinį) numerį.
- Užpildė reikiamus laukelius varnele pažymėkite, kokius duomenis norite matyti ir spauskite mygtuką IEŠKOTI.
- Pateikus duomenis ekrane matysite visą informaciją apie automobilio registraciją, techninės apžiūros, bei privalomosios civilinės atsakomybės draudimo būseną.