Kanalizacijos sistemos: kas jos ir kokių jų būna

Kanalizacijos sistema arba nuotekų surinkimo sistema – tai vamzdžių, siurblinių ir priedų tinklas, kuriuo nuotekos iš jų susidarymo vietos patenka į valymo ir šalinimo vietas. Kad nuotekomis būtų tinkamai pasirūpinta reikia, kad nuotekų valymo įrenginio priežiūra būtų atliekama kuo kruopščiau.

Kombinuotos sistemos

Sistemos, kuriose yra tiek buitinių, tiek lietaus nuotekų, vadinamos kombinuotomis nuotekomis. Kombinuotą kanalizaciją paprastai sudaro didelio skersmens vamzdžiai arba tuneliai, nes drėgnu oru reikia tiekti daug lietaus vandens. Jie labai paplitę senesniuose miestuose, tačiau nebeprojektuojami ir statomi kaip naujų kanalizacijos įrenginių dalis. Kadangi nuotekų valymo įrenginiai negali apdoroti didelių lietaus vandens kiekių, drėgnu oru nuotekos turi apeiti valymo įrenginius ir išleidžiamos tiesiai į priimantį vandenį. Šie jungtiniai kanalizacijos perpildymai, kuriuose yra nevalytų buitinių nuotekų, sukelia pasikartojančias vandens taršos problemas ir yra labai varginantys taršos šaltiniai.

Kai kuriuose dideliuose miestuose bendro kanalizacijos perpildymo problema buvo sumažinta pirmą kartą nuleidžiant kombinuotas nuotekas į didelį baseiną arba požeminį tunelį. Po laikinojo saugojimo jis gali būti išvalytas nusodinant ir dezinfekuojant prieš išleidžiant į priimantį vandens telkinį arba gali būti išvalytas netoliese esančiame nuotekų valymo įrenginyje tokiu greičiu, kuris neapkrautų įrenginio. Kitas kombinuotų nuotekų valdymo būdas yra sūkurinių koncentratorių naudojimas. Šios nuotekos nukreipiamos per cilindro formos įrenginius, kurie sukuria sūkurio efektą. Sūkurys padeda sukoncentruoti priemaišas daug mažesniame vandens tūryje apdorojimui.

Atskiros sistemos

Nauji nuotekų surinkimo įrenginiai projektuojami kaip atskiros sistemos, tiekiančios arba buitines, arba lietaus nuotekas, bet ne abi. Audros kanalizacija paprastai nuneša paviršinį nuotėkį į šalinimo vietą upelyje ar upėje. Kaip sistemos dalis gali būti pastatyti nedideli sulaikymo baseinai, kuriuose laikinai kaupiamas lietaus vanduo ir sumažinamas didžiausias vandens srautas. Kita vertus, sanitarinė kanalizacija nuneša buitines nuotekas į nuotekų valymo įrenginius. Iš anksto apdorotas pramonines nuotekas galima leisti į komunalines kanalizacijos sistemas, tačiau lietaus vanduo neįtraukiamas.

Kaip atrodo lietaus kanalizacija?

Lietaus kanalizacija dažniausiai tiesiama iš gelžbetoninio vamzdžio atkarpų. Kai kuriais atvejais gali būti naudojami gofruoti metaliniai vamzdžiai. Vamzdynai paprastai yra išdėstyti taip, kad gravitacinė jėga tekėtų žemyn į netoliese esantį upelį arba į sulaikymo baseiną.
Siurbliai
Siurblinės statomos tada, kai nuotekos turi būti pakeltos iš žemiausio taško į aukštesnio aukščio tašką arba kur topografija neleidžia tekėti žemyn. Neapdorotoms nuotekoms tvarkyti yra specialūs neužsikemšantys siurbliai. Jie įrengiami konstrukcijose, vadinamose liftų stotimis. Yra du pagrindiniai kėlimo stočių tipai: sausas ir šlapias. Šlapio šulinio įrenginyje yra tik viena kamera arba rezervuaras nuotekoms priimti ir laikyti, kol jos bus išsiurbtos. Specialiai suprojektuoti povandeniniai siurbliai ir varikliai gali būti išdėstyti kameros apačioje, visiškai žemiau vandens lygio. Sausų šulinių įrenginiai turi dvi atskiras kameras, viena skirta nuotekoms priimti, o kita – siurbliams ir valdymo įtaisams aptverti ir apsaugoti. Apsauginė sausa kamera leidžia lengvai pasiekti apžiūrą ir techninę priežiūrą. Visose nuotekų paėmimo stotyse, nesvarbu, ar jos yra šlapio arba sauso šulinio tipo, turi būti bent du siurbliai. Vienas siurblys gali veikti, o kitas nuimamas remontui.

Srauto dydžiai

Nuotekų srautas per dieną labai skiriasi. Kanalizacijos sistema turi atitikti šį variantą. Daugumoje miestų buitinių nuotekų kiekis didžiausias ryte ir vakare. Mažiausiai jie būna vidury nakties. Srauto kiekiai priklauso nuo gyventojų tankio, vandens suvartojimo ir komercinės ar pramoninės veiklos masto bendruomenėje. Vidutinis nuotekų kiekis paprastai yra maždaug toks pat kaip vidutinis vandens suvartojimas bendruomenėje. Šoninėje kanalizacijoje trumpalaikiai didžiausi srautai gali būti maždaug keturis kartus didesni už vidutinį srautą. Magistralinėje kanalizacijoje didžiausias srautas gali būti du su puse karto didesnis už vidurkį.

Nuotekų valymas yra labai svarbus žmonių gerovei, todėl vertėtų susirūpinti, ką darote, kad nuotekos būtų kiek įmanoma ,,skaidresnės” sudėties prasme. August valymo įrenginiai gali jums padėti!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *