Kuo skiriasi demencija nuo Alzheimerio?

Kuo skiriasi demencija nuo Alzheimerio?

Demencija ir Alzheimerio liga yra dvi sąvokos, kurios dažnai painiojamos ir naudojamos sinonimiškai. Tačiau, nepaisant jų panašumų, šie du terminai nurodo skirtingus dalykus. Demencija yra bendras terminas, apibūdinantis simptomų rinkinį, kuris susijęs su smegenų funkcijų praradimu, o Alzheimerio liga yra viena iš demencijos priežasčių. Straipsnyje aptariame, kas yra demencija, kas yra Alzheimerio liga ir kokie yra pagrindiniai jų skirtumai.

Kas yra demencija?

Demencija yra bendras terminas, apibūdinantis simptomų rinkinį, kuris susijęs su smegenų funkcijų praradimu. Tai paveikia asmenų atmintį, mąstymą, kalbą, suvokimą ir elgesį. Demencija gali pasireikšti įvairiais būdais, priklausomai nuo smegenų pažeidimo vietos ir masto. Yra keletas demencijos tipų, kurių kiekvienas turi skirtingas priežastis ir simptomus. Tarp jų yra:

  • Alzheimerio liga
  • Vaskulinė demencija
  • Lewy kūnelių demencija
  • Frontotemporalinė demencija

Kas yra Alzheimeris?

Alzheimerio liga yra lėtinė neurodegeneracinė liga, kuri yra dažniausia demencijos priežastis. Tai yra apie 60-80% visų demencijos atvejų. Alzheimerio liga prasideda palaipsniui, dažniausiai prasidėdama nuo atminties sutrikimų, o vėliau pažeidžiant kitas smegenų funkcijas. Ligos progresavimas gali būti lėtas arba greitas, priklausomai nuo asmens sveikatos, genetikos ir aplinkos veiksnių. Alzheimerio ligos metu smegenyse kaupiasi baltymų plokštelės (beta-amiloidas) ir sukietėjusių baltymų skaidulų (tau) sukelti sukietėjimai, kurie galiausiai pažeidžia smegenų ląsteles.

Pagrindinis skirtumas tarp demencijos ir Alzheimerio

Demencija yra bendras terminas, apibūdinantis smegenų funkcijų praradimą, o Alzheimerio liga yra konkreti demencijos forma ir priežastis. Čia yra pagrindiniai jų skirtumai:

  1. Terminai: Demencija yra bendras terminas, apibūdinantis simptomų rinkinį, susijusį su smegenų funkcijų praradimu, o Alzheimerio liga yra specifinė demencijos forma. Demencija yra simptomų, o ne ligos, aprašymas.
  2. Priežastys: Demenciją gali sukelti įvairios priežastys, tokios kaip vaskulinė demencija, Lewy kūnelių demencija ar frontotemporalinė demencija. Alzheimerio liga yra viena iš daugelio demencijos priežasčių.
  3. Simptomai: Nors abu sutrikimai pasižymi panašiais simptomais, tokiais kaip atminties praradimas, kalbos sutrikimai, orientacijos problemos ir kitos kognityvinės funkcijos, Alzheimerio liga turi specifinių simptomų ir smegenų pažeidimų, susijusių su beta-amiloido plokštelėmis ir tau baltymų sukietėjimu.
  4. Gydymas: Demencijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Kai kurios demencijos formos, pvz., vaskulinė demencija, gali būti valdomos gydant pagrindinę ligą, tokią kaip širdies ir kraujagyslių problemos. Alzheimerio ligai nėra išgydymo, tačiau yra gydymo būdų, kurie gali sulėtinti simptomų progresavimą ir pagerinti gyvenimo kokybę.
  5. Progresavimas: Alzheimerio liga paprastai progresuoja lėčiau nei kitos demencijos formos, tačiau gali pasireikšti individualių skirtumų. Demencijos progresavimo greitis priklauso nuo konkrečios demencijos formos ir asmens sveikatos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *