Kiaulpienės dažnai atpažįsta įvairaus amžiaus vaikai, kai pavasarį pievos nusidažo ryškia geltona spalva. Šie augalais garsėja savo pūkuotais sėklų kamuoliukais, kuriuos gali išnešioti vėjas. Tačiau gamtoje auga ne tik kiaulpienės, bet ir pienės, kurios, priešingai nei daugelis mano, yra skirtingi augalai. Tad kyla klausimas, kuo šie augalai tarpusavyje skiriasi?
Kiaulpienė ir pienė – augalai, kurie iš pirmo žvilgsnio yra labai panašūs ir priklauso tai pačiai augalų šeimai, tačiau yra skirtingi. Toliau pateikiami tie požymiai, kurie padeda atskirti šiuos du augalus.
Kiaulpienių ir pienių panašumai ir skirtumai
Abu yra vienmečiai augalai, t. y. lapus, žiedus ir vaisius išaugina tais pačiais metais. (Yra augalų, kurie žydi tik antraisiais augimo metais).
Kaip atskirti kiaulpienių lapus nuo pienių lapų
Pienes lapai yra tankiau padalinti (turi daugiau „dantų”), o kiaulpienės lapai yra ypatingos formos, panašūs į „liūto dantis”, o tam tikrais atvejais kai kurie jų yra apvalūs.
Kai augalai šiek tiek paauga, juos atskirti dar lengviau, nes kiaulpienės nesišakoja ir turi tik kelis žiedų stiebus, kurie neturi lapų. Kita vertus, pienės turi kelis stiebus, kurie yra šakoti ir turi lapus.
Yra įvairių rūšių pienių, kurių lapų forma, priklausomai nuo rūšies, gali šiek tiek skirtis.
Dėl šios priežasties yra lengviau atpažinti kiaulpienes nuo pienių. Štai keletas kiaulpienių bruožų pagal kuriuos galima jas atpažinti:
- Lapai yra giliai dantyti, o jų forma primena liūto dantį. Jauniems augalams „dantys“ gali būti dar nesusiformavę;
- Lapų stiebas gali būti rausvos spalvos;
- Lapai neturi pūkuotų „plaukelių“.
Kaip atskirti kiaulpienių žiedus nuo pienių žiedų
Nors iš pirmo žvilgsnio abiejų augalų žiedai yra geltoni, šiuos augalus dar galima atpažinti pagal šiuos požymius:
Abiem augalams yra būdingi geltoni žiedai, kurie iš tikrųjų yra žiedų galvutės, sudarytos iš daugybės spindulinių žiedų arba žiedkočių. Iš pirmo žvilgsnio geltoni žiedai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios šie du augalai painiojami.
Pagrindinis skiriamasis požymis yra tas, kad kiaulpienė turi tik vieną žiedą ant kiekvieno žiedo stiebo. Tuo tarpu pienės paprastai turi po 2, 3, 4 ar net 5 žiedus.