Dujų gamyba paprastai yra cheminis procesas. Tačiau ar suskystintos naftos dujos yra tas pats, kas gamtinės dujos, atsižvelgiant į tai, kad kitos dujos susidaro dėl cheminės sudėties? Į šį klausimą galima atsakyti tik nuodugniai išnagrinėjus elementus, iš kurių sudarytos abi kuro rūšys. Techniniu požiūriu šių dviejų energijos šaltinių cheminė sudėtis skiriasi.
SND – tai suskystintos naftos dujos – propanas arba butanas, kurių šilumingumas yra 93,2 MJ/m3. Kita vertus, gamtinės dujos daugiausia yra metanas, o jų šilumingumas yra 38,7 MJ/m3. Abi šios dujos yra žalios naftos produktai, tačiau jų energijos kiekis ir tankis skiriasi. Suskystintos naftos dujos tiekiamos balionuose, o gamtinės dujos – vamzdynuose.
Ar jie vienodi?
Vienintelis šių dviejų medžiagų panašumas yra tas, kad jos abi yra labai degios. Tačiau tai, kad suskystintų naftos dujų šilumingumas yra didesnis, reiškia, kad truputis šių dujų yra labai didelis, palyginti su gamtinėmis dujomis. Suskystintos naftos dujos ir gamtinės dujos taip pat labai panašios tuo, kad suskystintos naftos dujos gaunamos perdirbant gamtines dujas.
Degimo metu suskystintosios naftos dujos išskiria daugiau anglies dioksido nei gamtinės dujos. Be to, jos yra lengviau prieinamos nei gamtinės dujos, todėl rinkoje jos yra etaloninės. Abi dujos yra degios angliavandenilių dujos, tačiau tai nereiškia, kad jos yra vienodos. Gamtinės dujos arba suskystintos naftos dujos gali būti naudojamos tiek namuose, tiek versle.
Gamtinės dujos
Gamtinėse dujose esantis metanas yra vienas saugiausių degalų, nes, įvykus nuotėkiui, jis greitai išsisklaido ore. Tai šio iškastinio kuro pranašumas prieš suskystintas naftos dujas (SND). Komunalinių paslaugų įmonės dažnai suskystina gamtines dujas, kad susidarytų suskystintos gamtinės dujos.
Tinkama suskystintų gamtinių dujų pakuotė yra kriogeninė talpykla. Kalbant apie saugojimą, skirtumas tarp suskystintų naftos dujų ir SGD yra tas, kad suskystintas naftos dujas galima pervežti balionuose arba cisternose, o SGD reikia specialių kriogeninių cisternų ir dujotiekio vartotojų.
Propanas ar suskystintos naftos dujos
Suskystintos naftos dujos gali būti propanas arba butanas. Atkreipkite dėmesį, kad propanas nėra gamtinės dujos, o gamtinių dujų perdirbimo produktas. Jis gabenamas balionuose, kuriuose laikomas po slėgiu.
Propanas yra sunkesnis už orą, priešingai nei gamtinės dujos, kurios yra lengvesnės už orą. Jo cheminė formulė yra C3H4. Jį galima suslėgti iki skysto pavidalo ir gabenti arba laikyti. Kalbant apie propaną prietaisuose, jie veikia panašiu slėgiu kaip ir metanas.
Panašumų ir skirtumų žinojimas
Dabar, kai žinote atsakymą į klausimą „Kuo skiriasi gamtinės dujos nuo suskystintų dujų”, niekada neturėtumėte painioti šių dviejų dujų, nes jos yra skirtingos. Tai prasideda nuo kiekvienų dujų šiluminės vertės ir baigiasi tuo, kaip jos saugomos, transportuojamos ir kuo skiriasi jų sąnaudos.