Kuo skiriasi rektoskopija nuo kolonoskopijos?

Kuo skiriasi rektoskopija nuo kolonoskopijos?

Gastroenterologijos srityje rektoskopija ir kolonoskopija yra dvi diagnostinės procedūros, skirtos žarnyno ligų ir problemų aptikimui bei gydymui. Nors abiejų procedūrų tikslas yra panašus, jų atlikimo metodai, indikacijos ir apimtis skiriasi. Šiame straipsnyje aptarsime kuo skiriasi rektoskopija nuo kolonoskopijos, kokia kiekvienos procedūros esmė ir kuo jos skiriasi viena nuo kitos.

Kas yra rektoskopija?

Rektoskopija yra medicininė procedūra, skirta tiesiosios žarnos vidinio paviršiaus tyrimui. Ji atliekama naudojant specialų įrankį, vadinamą rektoskopu, kuris yra trumpas, tiesus, metalinis vamzdelis su šviesos šaltiniu ir optine sistema. Rektoskopu galima stebėti tiesiosios žarnos vidinį paviršių ir atlikti nedideles intervencijas, pvz., pašalinti polipus ar imtis audinių mėginių (biopsijos) tyrimui.

Rektoskopija gali būti atliekama ambulatoriškai arba ligoninėje, o pacientas paprastai būna pabudinamasis. Procedūros metu pacientas yra gulėjimo padėtyje, su sulenktomis kojomis ir atlenktu keliu. Rektoskopas yra įterpiamas per išangę į tiesiąją žarną, o gydytojas stebi žarnyno sienelių būklę.

Kas yra kolonoskopija?

Kolonoskopija yra diagnostinė procedūra, skirta gaubtinės žarnos ir tiesiosios žarnos vidinio paviršiaus tyrimui. Ji atliekama naudojant specialų įrankį, vadinamą kolonoskopu, kuris yra ilgas, lankstus vamzdelis su šviesos šaltiniu, optine sistema ir mažu kanalu įrankiams įterpti. Kolonoskopu galima stebėti visą gaubtinę žarną ir tiesiąją žarną, atlikti intervencijas, pvz., pašalinti polipus, sustabdyti kraujavimą ar imtis audinių mėginių (biopsijos) tyrimui.

Kolonoskopija paprastai atliekama ligoninėje, o pacientui gali būti suteikta vietinė ar bendroji nejautra. Procedūros metu pacientas yra gulėjimo padėtyje, su sulenktomis kojomis ir atlenktu keliu. Kolonoskopas yra įterpiamas per išangę į gaubtinę žarną, o gydytojas stebi žarnyno sienelių būklę. Prieš kolonoskopiją pacientui reikia atlikti specialų žarnyno valymą, kad būtų galima geriau stebėti žarnyno paviršių.

Pagrindinis skirtumas rektoskopijos ir kolonoskopijos

Nors abiejų procedūrų tikslas yra žarnyno vidinio paviršiaus tyrimas ir ligų aptikimas, yra keletas pagrindinių skirtumų tarp rektoskopijos ir kolonoskopijos:

  1. Tyrimo apimtis: Rektoskopija apima tik tiesiosios žarnos tyrimą, tuo tarpu kolonoskopija leidžia stebėti visą gaubtinę žarną ir tiesiąją žarną. Tai reiškia, kad kolonoskopija gali aptikti daugiau ligų ir būklės pokyčių, palyginti su rektoskopija.
  2. Procedūros metodas: Rektoskopija naudoja trumpą, tiesų metalinį vamzdelį (rektoskopą), o kolonoskopija atliekama su ilgu, lankstiu vamzdžiu (kolonoskopu). Kolonoskopas leidžia lengviau ir saugiau stebėti visą gaubtinę žarną, nepažeidžiant jos sienelių.
  3. Anestezija ir paruošimas: Rektoskopija paprastai atliekama pacientui būnant pabudinamajame, o kolonoskopija gali būti atliekama su vietine ar bendrąja nejautra. Be to, prieš kolonoskopiją pacientas turi atlikti specialų žarnyno valymą, kad būtų galima geriau stebėti žarnyno paviršių, tuo tarpu rektoskopijai tokių paruošimo priemonių nereikia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *