Roto virusas ir noro virusas yra du skirtingi virusai, sukeliantys žarnyno infekcijas, kurios sukelia vėmimą, viduriavimą ir kitus simptomus. Nors abu virusai sukelia panašius simptomus, jie yra skirtingų šeimų ir turi keletą svarbių skirtumų. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra roto virusas ir kas yra noro virusas, bei išskirsime pagrindinį skirtumą tarp šių dviejų virusų.
Kas yra roto virusas?
Roto virusas yra virusas, kuris sukelia žarnyno infekciją, vadinamą roto virusine enteritu. Roto virusas dažniausiai paveikia vaikus ir sukelia ūminį viduriavimą, vėmimą, karščiavimą, pilvo skausmą ir dehidrataciją. Roto virusas plinta iš žmogaus į žmogų, dažniausiai per kontaminuotus rankas, paviršius ir maistą. Roto viruso infekcijos dažniausiai pasitaiko šaltuoju metų laiku ir yra viena pagrindinių viduriavimo priežasčių tarp vaikų visame pasaulyje.
Kas yra noro virusas?
Noro virusas, anksčiau žinomas kaip Norwalk virusas, yra kitas žarnyno infekciją sukeliantis virusas. Jis sukelia noro virusinį gastroenteritą, kuris pasireiškia vėmimu, viduriavimu, pilvo skausmu ir karščiavimu. Nors noro virusas gali paveikti bet kokio amžiaus asmenis, jis yra ypač pavojingas vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir žmonėms su sumažėjusiu imunitetu. Nuo noro viruso sukeltų infekcijų dažniausiai kenčia žmonės, gyvenantys uždarose bendruomenėse, pavyzdžiui, ligoninėse, priežiūros įstaigose arba kruizinėse laivuose.
Pagrindinis skirtumas roto viruso ir noro viruso
Nors abu virusai sukelia panašius simptomus, pagrindinis skirtumas tarp roto viruso ir noro viruso yra jų šeima ir infekcijos eigą lemiantys veiksniai. Roto virusas priklauso Reoviridae šeimai, o noro virusas – Caliciviridae šeimai.
Vienas iš pagrindinių skirtumų tarp šių dviejų virusų yra jų atsparumas aplinkos sąlygoms. Nors abu virusai gali išgyventi ant paviršių, noro virusas yra atsparesnis ir gali išlikti užkrečiamas ilgiau laiko. Taip pat noro virusas yra labai užkrečiamas ir gali sukelti epidemijas, ypač uždarose bendruomenėse.
Kitas svarbus skirtumas yra prevencija ir gydymas. Roto viruso infekcijos paplitimą sumažino roto viruso vakcina, kuri yra rekomenduojama visiems kūdikiams. Šiuo metu noro viruso vakcinos nėra, todėl prevencija yra labai svarbi – rankų higiena, maisto saugumas ir paviršių valymas yra esminiai veiksniai, padedantys sumažinti noro viruso plitimą.
Gydymo atžvilgiu abiejų virusų sukeltos infekcijos gydomos simptomiškai, o pagrindinis tikslas yra užkirsti kelią dehidratacijai, kuri gali atsirasti dėl vėmimo ir viduriavimo. Antibiotikai negydo roto viruso ar noro viruso infekcijų, nes jie veikia tik bakterijas, o ne virusus.