Jeigu ieškote būdų kaip pagerinti savo namų ar biuro patalpų orą, greičiausiai teko apsvarstyti galimybę įsigyti oro jonizatorių. Prekyboje egzistuoja didelis šių prietaisų pasirinkimas, tačiau ar tikrai jie teikia naudą, kokią tvirtina gamintojai, o gal egzistuoja kita, neatskleista medalio pusė kalbant apie oro jonizatorių privalumus ir efektyvumą?
Kas yra oro jonizatorius?
Oro jonizatoriai, dar žinomi kaip neigiamų jonų generatoriai, generuoja ir skleidžia neigiamas jonų daleles, arba kitaip anijonus patalpoje, naudodami aukštą elektros įtampą, kuri sužadina neigiamus jonus esančius aplinkoje. Nors šie prietaisai neturi judamų dalių, tačiau veikimo metu galima pajusti lengvą vėjelį sklindantį iš prietaiso. Pasak gamintojų, oro jonizatoriai valo patalpose esantį orą, bei sukuria sveikesnę atmosferą, tačiau ar tai tikrai tiesa?
Pradėkime nuo pradžių, kas yra jonai?
Pagrindinė oro jonizatorių veikimo prielaida yra tai, jog aplinkoje, kur vyrauja daugiau teigiamų jonų dalelių mūsų savijauta turėtų pablogėti, o neigiamų jonų dalelių (arba anijonų) prisotintoje aplinkoje turėtume jaustis geriau. Ir iš tiesų, internete galima rasti šimtus įvairiausių mokslinių tyrimų apie tai, kokią įtaką biologiniams organizmams sukelia šios molekulės.
Tam, kad suprasti, kodėl ši prielaida yra teigiama reikėtų prisiminti iš chemijos mokslo, kas yra jonų dalelės. Chemijos moksle jonų dalelė – tai atomas arba molekulė, turinti teigiamą arba neigiamą krūvį. Molekulė, prie kurios prisijungė vienas ar keli elektronai, įgauna neigiamą krūvį ir yra vadinama anijonu. Molekulė, praradusi vieną ar kelis elektronus, įgauna teigiamą krūvį ir yra vadinama katijonu.
Šių molekulių veikimo principas gana aiškus, tačiau greičiausiai šimtus kartų esate girdėję posakį: „Priešingybės traukia“. Šis posakis yra būtent kilęs iš pačios mūsų gamtos dėsnio – neigiamą krūvį turinčios dalelės traukia teigiamą krūvį turinčias daleles, ir joms susidūrus prarandamas elektros krūvis ir jos vėl tampa neutraliomis. Šis procesas vyksta nepaliaujamai, todėl atrodytų, jog atmosferoje gali egzistuoti tik neturinčios krūvio molekulės.
Egzistuoja ir „natūralus oro jonizatoriai“
Visgi yra tam tikrų reiškinių gamtoje, kurie nuolatos generuoja anijonus ir katijonus. Vienas iš tokių pavyzdžių yra kosminiai spinduliai – tai didelę energiją turinčios dalelės, kurios iš kosminės erdvės atsitrenkia į Žemę ir perduoda energiją į atmosferoje esantį orą, taip sukurdami jonų daleles.
Vienas iš įspūdingesnių gamtos reiškinių, generuojančių jonų daleles yra griaustinis. Kiekvienas žaibo kirtis sukuria didžiulius kiekius jonų dalelių. Tačiau, turbūt vienas iš labiausiai netikėtų neigiamų jonų dalelių šaltinių yra vandens kriokliai. Kai vandens lašeliai tarpusavyje susiduria dideliu greičiu, vandens molekulės sukuria didžiulę įelektrintų anijonų dulksną, kuri persiduodą į orą esantį aplinkui. Tas pats procesas vyksta ir jūroje, bangoms atsitrenkiant į krantą. Galbūt todėl šiuose gamtos kampeliuose dažnai jaučiamės laimingesni ir ramesni, nei tarp betoninių miesto sienų?
Kodėl žmonės perka oro jozinatorius?
Pagrindinė priežastis, kodėl žmonės perka oro jonizatorius, yra sudaryti aplinką, kuri pagerintų tiek protinę tiek fizinę savijautą.
Yra tam tikrų vietų, kurios savaime turi mažesnes jonų dalelių koncentracijas. Tokios vietos įprastai yra namų vidaus patalpos ir biuro patalpos. Taip yra todėl, nes tokio tipo pastatai sukuria tam tikrą apsaugą nuo kosminių spindulių ir nuo natūralios kosminės spinduliuotės, kurią skleidžia saulė. Šalia to, jeigu patalpose yra įrengti metaliniai ortakiai, dalis jonų dalelių prilimpa prie metalinių ortakių sienelių.
Jonų dalelių koncentracija taip pat yra žemesnė labiau užterštose vietose, kaip dideliuose miestuose ir aplink gamyklas. Taip yra todėl nes, jonų dalelės prilimpa prie atmosferoje esančių teršalų, todėl jonų dalelės atmosferoje išlieka gerokai trumpiau.
Tad įvertinus šiuos dalykus, daroma prielaida, jog įsigytas oro jonizatorius išvalys orą ir atstatys patalpose esančią jonų koncentraciją, taip sukuriant sveikesnę atmosferą. Tokius argumentus dažnai pateikia ir gamintojai, siekdami parduoti prekę, tačiau šiems tvirtinimams trūkstą faktų.
Tiesa apie oro jonizatorius
Nors yra atlikta nemažai tyrimų, nagrinėjančių neigiamų jonų dalelių poveikį biologiniams organizmams, daugelio tyrimų rezultatai yra nepastovus ir dažnu atveju neturi galutinės aiškios išvados. Tad patvirtinti teiginio, jog didesnė neigiamų jonų koncentracija sukuria sveikesnę aplinką negalima.
Yra atlikti tyrimai, kurie rodo, jog oro jonizatoriai iš tiesų generuoją neigiamas jonų daleles, tačiau net jei ir neigiamos dalelės turėtų tam tikros teigiamos įtakos žmogaus organizmui, išgaunamas anijonų kiekis yra nepakankamas, kad pasijustų bent menkiausias poveikis.
Šalia to, naudojimo metu oro jonizatoriai išskiria ozono sluoksnį (O3), kuris miestuose įprastai matomas kaip smogas arba teršalų ūkas, kas gali netgi sukelti pavojų sveikatai. Nors ozono sluoksnis esantis Žemės stratosferoje saugo mus nuo kenksmingų radioaktyvių spindulių, tačiau Žemės atmosferoje esantis ozonas yra žalingas biologinei kilmės gyvybei.
Visgi yra dalis tiesos, jog oro jonizatoriai padeda valyti patalpose esantį orą, tačiau poveikis nėra toks didelis kaip daugelis mano. Oro jonizatorių skleidžiami anijonai yra linkę „prilipti“ prie ore sklindančių teršalų ir kartu su jais nusėda ant paviršių, todėl oras tampa šiek tiek švaresnis.
Alternatyvos sveikatos gerinimui
Galiausiai jeigu ieškote būdų kaip pagerinti savo fizine ir psichinę sveikatą, kurie būtų paremti stipriais moksliniai įrodymais, vienas iš tokių būtų paprasčiausias pasivaikščiojimas ar lengvas pabėgiojimas gamtoje. Žinoma galite aplankyti ir vandens krioklius ar jūrą jeigu jums tai suteikia malonumo, tačiau yra įrodyta, jog mankšta daro didelį teigiamą poveikį mūsų psichinei ir fizinei savijautai.