VPN tinklas. Kas tai, ir kam to reikia?

vpn-kas-tai

Virtualus privatus tinklas, arba daugeliui žinomas, kaip VPN, yra naudojamas dėl įvairiausių priežasčių, tačiau viena iš pagrindinių yra saugiai prijungti privatų vartotoją, kuris dažniausiai yra asmeninis kompiuteris ar išmanusis telefonas, prie serverio, t.y. interneto tiekėjo. Kiek ankščiau VPN paslaugos buvo naudojamos tik didelių įmonių darbo aplinkoje, tokiais atvejais, kai darbdavys norėdavo suteikti savo įmonės darbuotojams prieigą prie interneto per saugų įmonės tinklą, nesvarbu ar jis dirbtų iš namų, įmonės patalpose ar net užsienyje. Taip užtikrinama apsauga svarbiems duomenims nuo pašalinių akių. Tačiau pastaruoju metu ši paslauga vis labiau populiarėja ir tarp mažų verslo įmonių ir netgi privačių vartotojų, kurie dėl visokeriopų priežasčių nori didesnio saugumo ir privatumo naršydami internete, kurios vyrauja nuo visiškai logiškų priežasčių, tokių kaip bankinės operacijos, iki abejotinai skaidrios veiklos, kaip nelegalaus turinio atsisiuntimas, arba paranoiškų priežasčių susijusių su sąmokslo teorijomis ir šnipinėjimu.

Kaip veikia VPN?

Pirmasis VPN tinklo žingsnis saugumo link prasideda nuo tunelinio protokolo sukūrimo, kuris veikia kaip tunelis arba vamzdis, pro kurį yra siunčiami duomenų paketai. Šis tunelis sukuria apsauginį sluoksnį, kuris iš karto nutraukią ryšį, jei tik aptinkamas įsibrovimas iš kito, nežinomo įrenginio, ir akimirksniu atkuria ryšį, naudojantis kitu maršrutu, kurio įsibrovėlis nežino. Kai kurios VPN tiekėjų sistemos, naudoja tik patvirtintus ryšio kelius, kurie pagal jų nustatytus kriterijus yra vertinami kaip „Žemesnės rizikos“ nei kiti.

Prisijungus prie VPN, vadinamame apsauginiame sluoksnyje arba „tunelyje“ keliauja vartotojo duomenys. Šie duomenys yra užšifruojami prieš išsiunčiant juos tinklu, ir iššifruojami tik pasiekus paskirties tašką, taip suteikiant dar vieną apsaugos sluoksnį. Prie šio standartinio užšifravimo būdo, taip pat yra naudojamas ir „nelinijinis“ informacijos perdavimo būdas, kurio pagalba duomenys yra išskaidomi į dalis ir perduodami skirtingais keliais. Šie būdai užkerta kelią smalsioms pašalinių akims pamatyti informaciją apie jūsų asmeninius naršymo įpročius ir veiklą. Anot Speedcheck.org, VPN programa netgi gali padėti pagerinti interneto greitį, neleisdama interneto paslaugų teikėjui blokuoti viso interneto greičio potencialo.

Kam reikalingas VPN?

Pagrindinė ir, turbūt, svarbiausia priežastis, kodėl yra reikalingas VPN, yra informacijos apsaugojimas perduodant ją internetu, arba kitaip tariant, privatumo jūsų asmeniniams duomenims suteikimas. VPN ne tik apsaugo jūsų duomenis, kuriuos siunčiate susirašinėjimo metu socialiniuose tinkluose ar el. pašte, tačiau taip pat apsaugo nuo įvairių reklamų, kuriuos stebi jūsų veiklą internete, ir pagal surinktus duomenis pateikia suasmenintus produktų pasiūlymus įvairiuose interneto puslapiuose. Turbūt ne kartą esate tai pastebėję, jei kada nors internete domėjotės kokios ligos ar peršalimo simptomais, ir sekantį kartą naršant internete visur galėjote rasti reklamą su siūlomais įsigyti vaistais  būtent nuo tos ligos.

Antra priežastis, kodėl pravartu naudoti VPN – tai geografinių apribojimų apėjimas. Geografiniai apribojimai – tai tam tikro turinio (vaizdinio, garsinio, tekstinio) blokavimas tam tikrose šalyse, dėl šalyje esančios cenzūros. Pavyzdžiui, kai kurie vaizdo įrašai, esantys www.Youtube.com svetainėje,  kaip filmų anonsai, ar laidos yra blokuojami kai kuriose šalyse, todėl jeigu įrašas yra blokuojamas Lietuvoje, jo peržiūrėti negalėsite. Naudodamiesi VPN galėsite apeiti šį apribojimą ir pasiekti užblokuotus įrašus ar kitą turinį.

VPN naudojimo trūkumai?

Turbūt galvojate – jeigu naudojimasis VPN paslaugomis beveik niekuo nesiskiria nuo įprasto naudojimosi internetu, žvelgiant iš vartotojo pusės, tačiau prie to paties yra suteikiamas žymiai didesnis privatumas, apsauga jūsų asmeniniams duomenims ir galimybė pasiekti dėl geografinių apribojimų užblokuotą turinį, tada naudotis VPN yra visiškai logiškas sprendimas, ir taip turėtų daryti kiekvienas! Neskubėkite, nors ir nemažai VPN paslaugas teikiančių įmonių, ištobulino šią paslaugą, kad užtenka vieno mygtuko paspaudimo ir jau galite ja naudotis, dėl ankščiau išvardintų apsaugos būdų, kai kurie puslapiai ir interneto paslaugos gali veikti netinkamai arba ne taip sklandžiai, o ir bendras interneto greitis, priklausomai nuo VPN tiekėjo, gali pasidaryti kiek lėtesnis.

Viena iš didesnių problemų yra ta, jog naudojantis VPN ne visada galima pasitikėti ir šios paslaugos tiekėjais. Nors ir jūsų asmeniniai duomenys yra užšifruoti ir keliauja išskaidytais srautais, tai neapsaugo nuo nesąžiningo VPN tiekėjo, kadangi kaip paslaugos valdytojas jis žino kaip iššifruoti savo sistemoje esantį užšifruotą turinį ir kaip „tuneliais“ keliauja duomenų paketai, todėl tekančią informaciją apie jūsų asmeninius naršymo įpročius gali parduoti reklamos agentūroms jums to net nežinant.

Patikimiausi VPN tiekėjai

Yra dviejų tipų VPN paslaugos – mokamos, už kurias kas mėnesį turite susimokėti, ir nemokamos, kurios suteikia daugelį VPN apsauginių funkcijų, tačiau jūsų naršymo įpročių duomenys parduodami reklamos agentūroms, iš kurių yra gaunamas pelnas. Taigi pateikiame 5 geriausius mokamus ir 5 geriausius nemokamus VPN tiekėjus:

  1. NordVPN

Aprašymas: Tai bene geriausias VPN paslaugų tiekėjęs pasaulyje, nuolatos gaunantis daugybę apdovanojimų už savo technologinius pranašumus prieš kitus. Eik išmėgink ir tu jų paslaugas paspaudęs čia

Įvertinimas: 4,5/5

Privalumai: Itin stiprus asmeninių duomenų užšifravimas, galima vienu metu prijungti iki 6 įrenginių prie tinklo.

Trūkumai: Tarpiniai ryšio nesklandumai.

Kaina: Nuo $2.99 per mėnesį.

Svetainės adresas: nordvpn.com

  1. ExpressVPN

Įvertinimas: 4,6/5

Privalumai: Didelis operacinių sistemų palaikymas, 30 dienų nemokamas bandomasis laikotarpis, 24/7 palaikymas iškilus trikdžiams.

Trūkumai: Galima vienu metu prijungti iki 3 įrenginių prie tinklo, aukšta kaina.

Kaina: Nuo $6.67 per mėnesį.

Svetainės adresas: expressvpn.com

  1. IPVanish

Įvertinimas: 4,3/5

Privalumai: Tvirtas ryšys, geras greitis.

Trūkumai: Aukšta kaina.

Kaina: Nuo $6.49 per mėnesį.

Svetainės adresas: ipvanish.com

  1. Windscribe

Įvertinimas: 4,2/5

Privalumai: Gera kaina, neribotas vienu metu prisijungusių įrenginių skaičius.

Trūkumai: Nėra itin greitas ryšys.

Kaina: Nuo $3.75 per mėnesį.

Svetainės adresas: windscribe.com

  1. Hotspot Shield

Įvertinimas: 4.0/5

Privalumai: Žema kaina, geras ir greitas ryšys.

Trūkumai: Naudojamas privatus VPN protokolas.

Kaina: Nuo $3.75 per mėnesį.

Svetainės adresas: hotspotshield.com

Nemokami VPN tiekėjai:

  1. TunnelBear

Labai paprasta naudotis – užsiregistruojate ir atsisiunčiate programėlę iš TunnelBear svetainės ir jau galite naudotis visomis teikiamomis funkcijomis.

Svetainės adresas: tunnelbear.com

  1. „1.1.1.1“

Labai patogi programėlė naudojimui išmaniajame telefone. Tereikia atsisiųsti programėlę iš GooglePlay arba AppStore parduotuvės, paleidus programėlę paspausti vieną mygtuką ir jūs jau saugiai naršote internetu.

Svetainės adresas: 1.1.1.1

  1. Windscribe

Nemokama šio VPN paslauga suteikia per mėnesį 10 GB duomenų srauto naršymui internete.

Svetainės adresas: windscribe.com

  1. Google OpenVPN

Itin greitas interneto ryšys ir patogus programėlės naudojimasis išmaniajame telefone.

Programėlę galite atsisiųsti ČIA

  1. Speedify

Unikalus VPN tiekėjas, kuris sukuria saugų ryši sujungdamas Wi-Fi, interneto kabelio ir mobiliųjų duomenų interneto ryšį, taip padidindamas suteikdamas duomenų apsaugą ir itin spartų ryšio greitį.

Svetainės adresas: speedify.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *