Gimdymai namuose vėl populiarėja. Gimdančios moterys namuose jaučiasi saugiau ir patogiau nei ligoninėje. Tačiau gimdymas namuose ne visada įmanomas. Kas gali gimdyti namuose ir kokie yra gimdymo namuose privalumai ir trūkumai?
Gimdymo namuose privalumai
Moterys, nusprendusios gimdyti namuose, kaip priežastį dažniausiai įvardija saugumo ir komforto jausmą, kurio negali gauti ligoninės sąlygomis. Jos atkreipia dėmesį į akimirkos intymumą ir artumą, kurį gali pasiekti su savo partneriu tik namuose. Gimdymo namuose metu taip pat sumažinama gimdymo medikalizacija. Deja, bet farmakologinių skausmo malšinimo metodų namuose nėra. Kita vertus, yra ir nefarmakologinių metodų, tokių kaip aromaterapija, judėjimo galimybė ar panardinimas į vandenį. Jaukus apšvietimas, mėgstama muzika ir visa aplinkos nuotaika gali būti pritaikyta gimdančios moters poreikiams. Tinkamai paruošti namai gimdymui kelia mažesnę galimų infekcijų, kurios gali atsirasti ligoninėje, riziką.
Gimdymo namuose trūkumai
Gydytojų požiūriu, gimdymas namuose turi daug trūkumų. Pagrindinis jų – atstumas iki ligoninės, taigi ir specialisto pagalba, kurios gali prireikti tiek moteriai, tiek naujagimiui gimdymo metu. Gimdymo namuose metu šeimą dažniausiai lydi patyrusi akušerė, tačiau kartais gali prireikti naudoti tik ligoninėje turimą įrangą. Tokiais atvejais iškviečiama greitoji pagalba, kuri nuveža gimdyvę ir kūdikį į ligoninę. Tačiau nepalankiai susiklosčiusioje situacijoje yra prarandamas brangus laikas, kuris gali kainuoti netgi kurio nors iš jų gyvybę.
Kas gali gimdyti namuose?
Ne ligoninėje gimdyti gali tik tos moterys, kurių nėštumas buvo be nesklandumų. Sutikimą tokiam gimdymui turėtų duoti gydytojas, be kita ko, įvertinus vaiko svorį ir ultragarsu įvertinus vaisiaus padėtį. Gimdymas namuose galimas tik tuo atveju, jei tenkina vaisiaus galvos padėtis bei svoris. Labai svarbus aspektas, sprendžiant, kas gali gimdyti namuose, yra pačių moterų noras ir ryžtas. Jos turi jaustis saugios tokiomis sąlygomis ir pasitikėti jas supančiais žmonėmis. Kad visa tai būtų įmanoma įgyvendinti, labai patartina užmegzti ryšį su akušere dar prieš patį gimdymą ir susipažinti su gimdymo eiga bei galimomis jį lydinčiomis emocijomis.
Gimdymas namuose – ką prisiminti?
Turėtumėte tinkamai pasiruošti gimdymui namuose. Pirmas jūsų žingsnis – pasirinkti akušerę, kuri būtų patikima ir patyrusi gimdymų namuose. Dažniausiai ji tėvams pateiks gimdymui namuose reikalingų dalykų sąrašą. Tai tokie daiktai kaip:
- įklotai,
- rankšluosčiai,
- marlės audiniai,
- sauskelnės ir kt.
Taip pat turėtumėte žinoti apie privalomus patikros tyrimus, kurie atliekami gimus kūdikiui. Juos gali atlikti akušerė. Panašiai yra ir su skiepais po gimdymo – nuo tuberkuliozės ir hepatito B. Po gimdymo akušerė taip pat turėtų išduoti tokius dokumentus kaip gimimo pažymėjimas (liudijimas), užpildyti tam tikrus dokumentus, susijusius su naujagimio būkle, ir parengti skiepų knygelę.
Gimdant namuose jūs taip pat turite teisę į…
Pasirinkdamos gimdyti namuose jūs taip pat galite atlikti tam tikras procedūras. Viena iš jų – naujagimio virkštelės audinių išsaugojimas. Visai nesvarbu, jūs gimdote ligoninės gimdymo skyriuje ar apsisprendžiate gimdyti sau pažįstamoje aplinkoje, esate Lietuvoje ar užsienyje – https://www.placenta.lt/ viskuo pasirūpins. Kamieninės ląstelės, išgautos iš ką tik gimusio kūdikio virkštelės ar placentos kraujo, gali išgelbėti jo gyvybę ateityje, jei susiklostytų nepalankios sąlygos. Daugiau informacijos rasite čia.