Kaip apskaičiuoti trikampio plotą?

Trikampio plotas apibrėžiamas kaip bendra erdvė, kurią užima trys trikampio kraštinės dvimatėje plokštumoje. Pagrindinė trikampio ploto formulė yra lygi pusei jo pagrindo ir aukščio sandaugos, t. y. Plotas = 1/2 × b × h. Ši formulė taikoma visų tipų trikampiams, nesvarbu, ar tai būtų įvairiakraštis trikampis, lygiakraštis trikampis, ar lygiakraštis trikampis. Reikėtų nepamiršti, kad trikampio pagrindas ir aukštis yra statmeni vienas kitam.

Kas yra trikampio plotas?

Trikampio plotas yra sritis, kurią sudaro trikampio kraštinės. Trikampio plotas skiriasi priklausomai nuo kraštinių ilgio ir vidinių kampų. Trikampio plotas išreiškiamas kvadratiniais vienetais, pavyzdžiui, m2, cm2  ir pan.

Bazės ir aukščio naudojimas

 1. Raskite trikampio pagrindo kraštinės ilgį ir trikampio aukštį. Trikampio pagrindas yra viena trikampio kraštinė, o aukštis – aukščiausio trikampio taško matas. Be to, jį galime rasti brėždami tiesę, statmeną nuo pagrindo iki priešingos viršūnės. Pavyzdžiui, turite trikampį, kurio pagrindas yra 5 cm ilgio, o aukštis – 3 cm
 2. Sudarykite trikampio ploto formulę. Trikampio formulė yra Plotas = (½)bh. Šiuo atveju raidė b yra trikampio pagrindo kraštinės ilgis, o h – trikampio aukštis.
 3. Įrašykite skaitines reikšmes į formulę. Pirmiausia padauginkite trikampio pagrindo kraštinės ilgio reikšmę iš aukščio, tada gautą skaičių padauginkite iš (½). Taip gausite trikampio plotą kvadratiniais vienetais.

Skaičiavimo pavyzdys:

 1. Plotas = (½)bh 
 2. Plotas = (½) x 5 x 3 
 3. Plotas = (½) x 15 
 4. Plotas = 7,5 cm2

Vadinasi, trikampio plotas yra 7,5 cm2

Kaip rasti stačiojo trikampio plotą

Stačiojo trikampio dvi kraštinės yra statmenos viena kitai. Taigi viena iš jų bus trikampio aukštis, o kita – trikampio pagrindas. Taigi, net jei aukštis arba pagrindas nenurodyti, juos gausite, jei žinosite kraštinių ilgius. Taigi, norėdami rasti plotą, galite naudoti formulę Plotas = (½)bh.

Be to, šią formulę galite naudoti ir tuo atveju, jei žinote vienos trikampio kraštinės ir įžambinės ilgį. Be to, įžambinė yra ilgiausia stačiojo trikampio kraštinė ir yra priešinga stačiajam trikampiui naudojant Pitagoro teoremą (a2+b2=c2).

Jei trikampio įžambinę pažymėtume raide c, o aukštis ir pagrindas būtų kitos dvi kraštinės (a ir b). Jei yra žinoma, kad įžambinės ilgis c = 5 cm, o pagrindo ilgis b = 4 cm, aukštį galima rasti pagal Pitagoro teoremą.

 1. a2 + b2 = c2 
 2. a2 + 42 = 52
 3. a2 + 16 = 25
 4. a2 + 16 – 16 = 25 – 16
 5. a2 = 9
 6. a = 3

Toliau įrašykite gautą reikšmę į anksčiau naudotą ploto formulę, o pagrindą ir aukštį pakeiskite dviem statmenomis pusėmis (a ir b):

 1. Plotas = (½)bh 
 2. Plotas = (½) x 4 x 3 
 3. Plotas = (½) x 12 
 4. Plotas = 6 cm2

Vadinasi, trikampio plotas yra 6 cm2.

Yra ir kitų būdų leidžiančių apskaičiuoti trikampio plotą, tačiau daugeliu atveju šio metodo pakanka norint apskaičiuoti trikampės figūros plotą. Taip pat jei norite greitai apskaičiuoti trikampio plotą, galite pasinaudoti Google paieškos sistemoje esančiu ploto skaičiuotuvu, kurį galite pasiekti paspaudę šią nuorodą https://g.co/kgs/9pQBhJ.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *