Nors atlikta nedaug tyrimų, kurie tai įrodytų, daugelis žmonių, ypač žaliavalgių, mano, kad žalios kakavos šalutinis poveikis gali būti labai stiprus. Pasak žalios kakavos priešininkų, ši medžiaga sukelia žalingą priklausomybę ir gali turėti įvairių neigiamų padarinių sveikatai. Kita vertus, šalininkai teigia, kad kakavos nauda yra didelė.
Žalia (neapdorota) kakava
Žalia (neapdorota) kakava – tai kakavos medžio, augančio atogrąžų miškų klimato zonose, pupelės. Šokoladas yra populiariausias ir žinomiausias kakavos augalo šalutinis produktas, gaminamas pupeles sumaišius su pienu, cukrumi ir kitomis sudedamosiomis dalimis, kurios sušvelnina stiprų ir karstelėjusį pupelių skonį.
Maistingosios medžiagos kakavoje
Kakavos pupelėse yra skaidulų, mononesočiųjų („gerųjų”) riebalų ir mineralų, tokių kaip kalis, magnis ir varis. Taip pat kakavos pupelėse taip pat gausu antioksidantų, bei vitamino D – svarbios maistinės medžiagos, padedančios pasisavinti kalcį.
Kakavos maistingumas priklauso nuo to, kaip pupelės apdorojamos. Pavyzdžiui, kai kakavos pupelės skrudinamos aukštesnėje temperatūroje, antioksidantų kiekis jose būna mažesnis. 100 g kakavos (susmulkintų, skrudintų kakavos pupelių) yra nurodytas kiekis maistingųjų medžiagų:
467 kalorijų;
13,3 g baltymų;
23,3 g riebalų;
56,7 g angliavandenių;
23,3 g skaidulinių medžiagų;
0 g cukraus;
250 mg kalcio;
3,33 mg geležies;
533 mg magnio;
833 mg kalio;
67 mg natrio.
Nepageidaujamas šalutinis poveikis
Toliau pateikiamos tik kelios teorijos apie neigiamą šalutinį šio žalio maisto poveikį. Jei nerimaujate dėl žalios kakavos poveikio savo mitybai, verta savo nuogąstavimus aptarti su gydytoju arba mitybos specialistu. Jis arba ji gali turėti prieigą prie papildomų tyrimų ar informacijos, kuria būtų naudinga pasidalyti, ypač atsižvelgiant į jūsų situaciją.
- Nuo kakavos gali atsirasti priklausomybė, tačiau tyrimų apie šį galimą šalutinį poveikį atlikta nedaug.
- Žalioje kakavoje, kaip ir kavoje, yra kofeino, kuris veikia kaip stimuliatorius. Kofeinas gali neigiamai paveikti miegą ir paveikti inkstus.
- Kakavoje taip pat yra teobromino – dar vieno stimuliatoriaus. Kartu su kofeinu šis junginys gali sukelti nemigą, nerimą, širdies ritmo sutrikimus ir rėmenį.
- Kai kurie mano, kad reguliarus, ilgalaikis žalios kakavos vartojimas gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, depresiją, nuotaikų kaitą, košmarus ir paranoją.
- Be to, tai yra žalias (neapdorotas) maisto produktas, o tai reiškia, kad jis, kaip ir bet kuris kitas žalias (neapdorotas) maistas, gali būti užkrėstas patogeninėmis bakterijomis.
- Nėščios moterys turėtų būti labai atsargios vartodamos daug žalios kakavos. Kofeinas gali prasiskverbti pro placentos barjerą ir gali būti susijęs su priešlaikiniu gimdymu, persileidimu ir mažu gimstamumu.
Neapdorotos kakavos priešininkai pateikia keletą papildomų teiginių:
- Gyvūnai nevalgo kakavos, nebent į ją būtų viliojami pridedant cukraus.
- Istoriškai kakavmedžio pupeles vietinės grupės, gyvenančios vietovėse, kuriose auga kakava, naudojo tik apeigų metu arba medicininiais tikslais. Šis maistas nebuvo jų kasdienės mitybos dalis.
- Vietiniai gyventojai paprastai vartoja tik augalo vaisius, kurie teikia tokią pačią naudą kaip ir pupelės, tačiau turi mažai žalingų šalutinių poveikių.
Žalios kakavos nauda
Toliau pateikiami tik keli tariamos žalių kakavos pupelių naudos pavyzdžiai.
- Žalioje (neapdirbtoje) kakavoje natūraliai nėra cukraus. Skirtingai nei šokolade, kurį perkate maisto prekių parduotuvės kepinių ar saldainių skyriuose, žalioje kakavoje nėra cukraus.
- Kakava yra natūralus afrodiziakas. Daugelis žmonių diskutuoja apie šokolado gebėjimą veikti kaip afrodiziakas, tačiau iš tikrųjų tai žalios kakavos pupelėse esančios cheminės medžiagos stimuliuoja pojūčius ir sustiprina džiaugsmo bei malonumo jausmus. Anandamido ir feniletilamino, „meilės cheminių medžiagų”, junginiai priverčia smegenis lytinio akto metu išskirti dopaminą.
- Jame gausu galingų antioksidantų. Antioksidantai apsaugo jūsų DNR nuo taršos ir senėjimo sukeliamos žalos ir padeda mažinti uždegimą, kuris susijęs su daugeliu ligų, pavyzdžiui, diabetu, vėžiu ir širdies ligomis.
- Jis gali patenkinti moterų potraukį. Moterų menstruacijų ciklo metu jos gali norėti šokolado. Taip gali būti todėl, kad šokolade, tiksliau, kakavoje, iš kurios jis gaminamas, yra mineralo magnio. Daugeliui moterų trūksta šios maistinės medžiagos.
- Jame yra svarbių nepakeičiamųjų riebalų. Nors žodis „riebalai” turi labai neigiamą atspalvį kalbant apie sveikatą, iš tikrųjų riebalai yra būtini sveikai mitybai. Dauguma žmonių žino, kad lašišoje, riešutuose ir alyvuogių aliejuje yra sveikų „gerųjų riebalų”, bet ar žinojote, kad kakava yra dar vienas puikus būdas į savo mitybą įtraukti širdžiai naudingų riebalų?
Prieštaringos išvados
Jei atkreipiate dėmesį į žiniasklaidos ir naujienų puslapių teikiamą informaciją, galite susipainioti, ar žalia kakava ir šokoladas yra kenksmingi, toksiški maisto produktai, ar naudingi maisto produktai. Tos pačios savybės, kurias vieni ekspertai vadina privalumais, pavyzdžiui, stiprus kakavos gebėjimas teigiamai keisti nuotaiką, yra ir tos pačios savybės, kurias kiti ekspertai vadina kenksmingomis.
Ar turėtumėte vartoti žalią kakavą?
Kadangi nuomonės ir tyrimai labai skiriasi, prieš įtraukdami žalią kakavą į savo racioną pasitarkite su gydytoju. Gydytojas ne tik galimai turės prieigą prie naujausių mokslinių tyrimų, bet ir galės pasidomėti jūsų asmenine sveikatos istorija ir išsiaiškinti, ar yra kokių nors papildomų priežasčių, dėl kurių turėtumėte ar neturėtumėte vartoti šio maisto produkto. O jei vis dėlto nuspręsite valgyti šį neapdorotą maistą, darykite tai saikingai. Žalios (neapdorotos) kakavos maistas turėtų būti naudojamas kaip jūsų mitybos raciono papildymas, o ne didžioji jos dalis.