Kuo purkšti kopūstus nuo kenkėjų?

Kuo purkšti kopūstus nuo kenkėjų?

Kopūstiniai kirmėlės yra vieni iš labiausiai paplitusių sodo kenkėjų. Greičiausiai kiekvienas sodininkas kasmet su jomis kovoja. Jos gali būti klastingos, erzinančios ir padaryti daug žalos augalams. Tačiau yra gerų naujienų: yra daug paprastų būdų, kaip sustabdyti kopūstinių kirmėlių plitimą ir sulaukti gražaus ir gausaus derliaus.

Kas yra kopūstinės kandys ir kopūstinės kirmėlės?

„Kopūstiniai kirmėlės” – tai gana bendras terminas, kuriuo vadinamos kelios mažų žalių kenkėjų vikšrų rūšys. Kaip rodo jų pavadinimai, juos labiausiai traukia kopūstinių ir garstyčių šeimos augalai. Taip pat vadinama kopūstinių šeimos šeima, kuriai priklauso tokios daržovės kaip brokoliai, kopūstai, lapiniai kopūstai, garstyčios, ropės ir, žinoma, kopūstai.

Kai kurios kopūstinės kirmėlės yra mažų baltų drugelių lervos, kurias dieną galima pamatyti skraidančias po sodus. Balti drugeliai dažnai vadinami kopūstinėmis kandimis, nors iš tikrųjų tai visai ne kandys. Tačiau yra panašus vikšras – kopūstinis baltasparnis, kuris iš tiesų yra kilęs iš rudos naktinės kandies.

Kopūstų kirmėlių gyvenimo ciklas ir daroma žala

Kopūstų kandys ar drugeliai tiesiogiai nekenkia patiems augalams. Šį kenkėjišką darbą atlieka jų lervos – „kopūstiniai kirmėlės”. Jei pastebėjote po sodą šokančius baltus drugelius, greičiausiai jie deda kiaušinėlius ir taip sukuria būsimas žalingas kopūstų kirmėles.

Kopūstinių kandžių kiaušiniai atrodo kaip balti arba geltoni pailgi taškeliai. Jie beveik visada būna prisitvirtinę prie apatinės lapų pusės. Jei randate ir atpažįstate šiuos kiaušinėlius, jų sutraiškymas yra puikus ankstyvas kovos būdas.

Kai iš kiaušinėlių išsirita kopūstinių kandžių ir drugelių lervos, kopūstinės kirmėlės tuoj pat pradeda maitintis aplinkinėmis augalinėmis medžiagomis. Taip lapuose susidaro mažos skylutės, kurios, vikšrams augant ir didėjant jų populiacijai, išsiplečia į didesnes skylutes arba visiškai sunaikina lapus ir augalus.

Kai kurie kopūstinių kirmėlių pažeidimai būna tik kosmetiniai, tačiau kitu atveju jie gali būti pražūtingi mažiems gležniems daigams. Vikšrai maitinasi ir auga dar kelias savaites, kol pasidaro pakankamai suaugę ir virsta kopūstiniu baltuoju drugeliu arba kandimi.

5 ekologiški kopūstų kirmėlių prevencijos būdai

  1. Kopūstinių kirmėlių šalinimas rankiniu būdu

Faktas yra tas, kad rankomis sutraiškyti ar pašalinti tam tikrus kenkėjus, kai tik juos pamatote, kartais yra pats greičiausias, paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas juos sustabdyti. Ypač jei auginate nedidelę lysvę augalų. Tai apima kopūstinių kirmėlių ir vikšrų naikinimą rankomis iš kopūstinių daržovių ir lapinių žalumynų. Norėdami sumažinti kopūstinių kandžių daromą žalą pašalindami juos rankomis, turite dažnai apžiūrėti augalus. Įpraskite tikrinti augalus kartą ar du kartus per savaitę. Ieškodami kirmėlių nepamirškite, kad jos dažniausiai slepiasi apatinėje lapų pusėje arba prisiglaudusios augalo centre. Klastingos kopūstinės kirmėlės taip pat gali slėptis palei kopūstų lapų vidurio gyslas, susiliedami ir puikiai pasislėpdami.

Gali būti veiksminga kopūstines kirmėles sutraiškyti arba surinkti rankomis, tačiau taip pat galite ieškoti kopūstinių kandžių kiaušinėlių. Apžiūrėkite apatinę lapų pusę, ar nėra mažų pailgų baltų ar geltonų taškelių, ir tiesiog juos nuvalykite. Tuomet jų nebeliks, kol jie dar nespėjo padaryti jokios žalos.

  1. Naudokite tinklelį kopūstų lysvėms uždengti

Vienas iš geriausių būdų apsaugoti augalus nuo kopūstinių kirmėlių – neleisti kopūstinėms kandims patekti ant augalų. Atskirus augalus, pakeltas lysves ar jų dalis galima apsaugoti eilėmis uždengtomis dangomis, tradiciškai laikomomis ant virbų konstrukcijų. Jie užstoja kenkėjus ar kitus nepageidaujamus elementus. Vieni eilėmis uždengiami augalai nuo vabzdžių, kiti gali būti naudojami apsaugai nuo šalčio arba pavėsiui suteikti. Prireikus (pvz., nuimant derlių), lysvės tinklelį lengva atitraukti ir tiesiog palikti virbų lankelius vietoje. Būtinai apžiūrėkite įvairių dydžių tinklus, kad jie geriausiai atitiktų jūsų sodo dydį!

  1. Auginkite violetines ir raudonas veisles

Ar žinojote, kad raudonos ir violetinės spalvos daržovės mažiau traukia kenkėjus? Darže auginamus violetinius ir raudonuosius kopūstus kopūstinės kirmėlės ir amarai pažeidžia kur kas mažiau nei žaliuosius. Viena iš pagrįstų teorijų yra ta, kad žalios ar šviesios spalvos kenkėjai negali taip lengvai susilieti ir pasislėpti ant ryškiaspalvių daržovių, kaip ant žalių. Dėl to jos tampa lengvu grobuonių taikiniu.

Be to, tyrimai rodo, kad antocianinas (antioksidantų turtingas flavonoidas, dėl kurio raudonos, violetinės ir mėlynos spalvos daržovės yra tokios naudingos mums) iš tikrųjų yra šiek tiek toksiškas vikšrams. Jis netgi gali atbaidyti didesnius kenkėjus, pavyzdžiui, voveres.

  1. Bacillus Thuringiensis – „Bt”

Bacillus thuringiensis, dar žinoma kaip „Bt“, yra natūraliai paplitusi dirvožemyje gyvenanti bakterija. Tai įprasta ekologiškų biologinių pesticidų veiklioji medžiaga. Būtent ji naikina vikšrus. „Bt“ yra toksiškas tik drugelių ar kandžių lervoms. Jis priverčia jas nustoti maitintis. Todėl „Bt“ paprastai naudojamas kopūstinių šeimos augalų kopūstinių kirmėlių kontrolei.

„Bt“ purškalų galima įsigyti iš anksto sumaišytų arba kaip koncentratą, kurį prieš purškiant augalus reikia atskiesti. Koncentratai yra ekonomiškesnis variantas. Kai „Bt“ naudojamas daržovių pasėliams, jis laikomas saugiu vartoti žmonėms, net jei purškiamas tą pačią dieną, kai nuimamas derlius.

Kaip ir kitus lapų purškalus, „Bt“ tirpalą geriausia naudoti vakare. Vis dėlto „Bt“ yra dar švelnesnis nei kiti ir nekelia tokio pavojaus netyčia nudeginti lapus netinkamai panaudojus. Priešingai, „Bt“ greitai suyra saulės šviesoje, be to, jį nuplauna lietus ar kitas vanduo. Veiksmingiausias jis būna praėjus dienai ar dviem po panaudojimo, o po savaitės jau laikomas praktiškai nebeveikiančiu.

„Bt“ veiksmingiausias prieš mažus vikšrus, todėl vikšrais užkrėstus augalus svarbu apdoroti anksti. Jis gali neveikti didesnių vikšrų, pavyzdžiui, ilgesnių nei 2 cm ilgio vikšrų. Tokius didesnius vikšrus gali tekti rinkti rankomis.

  1. Nimbamedžio aliejus

Nimbamedžio aliejus yra augalinės kilmės aliejus, išgaunamas iš Indijoje augančio nimbamedžio sėklų. Koncentruotas nimbamedžio aliejus skiedžiamas, maišomas ir purškiamas ant augalų ekologiškai kovai su kenkėjais. Nimbamedžio aliejus ypač veiksmingai naikina smulkius minkštakūnius vabzdžius, tokius kaip amarai, voratinklinės erkės ir baltosios muselės. Tiesiogiai panaudotas aliejus gali padengti jų kūnus ir jas panaikinti arba kitaip sutrikdyti dauginimąsi ir maitinimąsi.

Nimbamedžio aliejus taip pat gali padėti atbaidyti kopūstines kandis, uodus ir muses. Todėl reguliariai purškiant sodą nimbamedžio aliejaus tirpalu, jūsų augalai gali tapti mažiau patrauklūs kenkėjams. Tačiau jei jūsų augalas jau užkrėstas, nimbamedžio aliejus paprastai nenaikina kopūstinių kirmėlių.

Nimbamedžio aliejus ne veltui yra paskutinis šiame kopūstinių kirmėlių kontrolės galimybių sąraše. Naudojamas kartu su kitais kontrolės metodais, nimbamedžio aliejus gali padėti išspręsti problemą, tačiau greičiausiai nepadės visiškai išvengti kopūstinių kandžių arba jų visiškai pašalinti. Tai gali būti puikus produktas, kurį galima naudoti ekologiškame sode. Tačiau jei nimbamedžio aliejus naudojamas neteisingai arba netinkamoje situacijoje, jis gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *