Kuo skiriasi magma nuo lavos?

Kuo skiriasi magma nuo lavos

Havajuose esantis ugnikalnis Kilauea yra vienas iš aktyviausiu ugnikalnių visame pasaulyje. Per dvidešimto amžiaus laikotarpį vien iš šio ugnikalnio buvo užfiksuoti net 45 lavos išsiveržimai, o kai kurių pliūpsniai skriejo iki pusės kilometro aukščio. Dėl šių rekordinių skaičių, neretai apie šio ugnikalnio išsiveržimus teko matyti įvairiuose naujienų portaluose bei žinių laidose. Tačiau dažnam išgirdus apie lavos išsiveržimus kyla klausimas: kuo skiriasi lava nuo magmos?

Atsakymas į šį klausimą yra ganėtinai paprastas – skirtumas tarp šių dviejų liepsnojančios tirštos masės apibrėžimų yra susietas su jos buvimo vieta.

Lava

Lava yra klampi išsilydžiusių uolienų masė, kuri per ugnikalnio išsiveržimą pasiekė viršutinius žemės plutos sluoksnius, arba net patį žemės paviršių.

Lava gali būti klasifikuojama į kelias kategorijas, priklausomai nuo joje esančių uolienų sudėties, bei klampumo. Dauguma lavos masių sudarytos iš silikatinių mineralų, tokių kaip Olivinas, Lauko špatų, Pirokseno, Amfibolų, Žėručių, bei Kvarco.

Lavos temperatūrą svyruoja tarp 700 oC – 1200 oC.

Magma

Magma taip pat yra išsilydžiusių uolienų masė, tačiau nuo lavos skiriasi tuo, kad magma tūno po žemės paviršiumi. Be uolienos masės magmos sudėtyje taip pat yra išsiskaidžiusių dujų molekulių, kristalų likučių, ir net susidariusių dujų burbuliukų, kurie išsiveržia kartu su magmą į ugnikalnio viršų.

Magmos temperatūrą svyruoja tarp 700 oC – 1300 oC.

Puslapio turinys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *