Namai yra vieta, kurioje galime patogiai įsitaisyti ir jaustis saugiai. Visgi, užtikrinti saugumą namuose turime patys. Dūmų detektorius yra viena iš paprasčiausių, tačiau labai veiksmingų priemonių savo ir artimųjų saugumui užtikrinti, kuris gali išgelbėti ne tik esantį namuose turtą, bet ir artimųjų gyvybes. Kilus gaisrui namuose, nuodingos medžiagos, kaip anglies monoksidas pasklinda patalpoje ir yra nemaža tikimybė patekus į tokią aplinką netekti sąmonės. Tai ypač pavojinga naktį, miego metu, kai nieko neužuodžiame ir nematome. Tad gera idėja yra apsaugoti save ir savo artimuosius įmontuojant dūmų detektorių savo namuose. Jie suteiks jums kritiškai svarbaus laiko kovoti su ugnimi arba spėti ištrūkti iš negailestingų jos gniaužtų.
Lietuvoje nuo 2018 metų gegužės 1-os pagal „Bendrųjų priešgaisrinių saugos taisyklių“ pakeitimą privaloma: „Gyvenamosiose patalpose įrengti autonominius dūmų signalizatorius, išskyrus atvejus, kai gyvenamosiose patalpose įrengta stacionari gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema.“ Tai reiškia jog visuose butuose, namuose, kotedžuose ir kitų rūšių gyvenamosiose patalpose gyventojai turi įsirengti dūmų detektorius. Jeigu atsitiko taip, kad iki šiol dar neįsirengėte dūmų detektoriaus arba ketinate seną pakeisti nauju, padėsime jums išvengti klaidų montuojant naują detektorių, arba pakeičiant seną įsitikinti, jog visi žingsnius atlikote teisingai.
Kaip veikia dūmų detektorius?
Dūmų detektorius sukelia garsinį signalą iš kart kai tik yra aptinkami dūmų ar dujų pėdsakai ore, tai reiškia, jog detektorius netiesioginiu būdų reaguoja į ugnį. Yra ir kitų rūšių detektorių perspėjančių apie gaisrą, kurie reaguoja į karšti arba šviesą, tačiau naudojimui namuose labiausiai yra paplitę dūmų detektoriai.
Gaisro atveju:
- Nedelsiant skambinkite priešgaisrinės apsaugos tarnybai arba bendruoju pagalbos telefono numeriu:
Priešgaisrinės apsaugos tarnybos telefono numeriai pagal ryšio tiekėją:
- Telia – 01 arba 101
- Tele2 – 011
- Bitė – 011
- Bendrasis pagalbos telefonas – 112
- Uždarykite visas duris ir langus į patalpą, kurioje įsiplieskė ugnis.
- Neatidarykite durų, jeigu jaučiate, kad jos yra šiltos – už durų gali būti didelė liepsna.
- Stenkitės padėti visiems saugiai pasišalinti iš patalpos, kurioje yra ugnies šaltinis.
- Užsidenkite šlapiu audiniu burną ir nosį. Venkite įkvėpti dūmų.
- Laikykitės žemiau grindų – ten temperatūra yra žemiausia ir dūmų koncentracija yra mažiausia.
Netinkamos vietos montuoti dūmų detektorių
Yra keletas vietų, kur įrengti dūmų detektorių yra nepatartina, nes detektorius gali įsijungti nuo netikro pavojaus signalo. Nemontuokite dūmų detektoriaus:
- Vietose, kur kaupiasi garai, kaip dušas/tualetas ar virtuvė.
- Vietose, arti ventiliacijos angos, šildymo įrenginio ar radiatoriaus. Šiose vietose susidaro šilumos judėjimas, kuris, atsiradus gaisro pavojui, trukdo dūmams patekti prie dūmų detektoriaus.
- Garaže, kur išmetamosios dujos iš automobilio gali sukelti netikrą pavojaus signalą.
- Vietose arti šviestuvų. Šiose vietose ant dūmų detektoriaus gali greitai susidaryti dulkių sluoksnis, nuo šilumos judėjimo esančio aplink šviestuvą. Atstumas nuo šviestuvo iki dūmų detektoriaus turėtų būti ne mažiau kaip 30 cm.
Dūmų detektoriaus montavimas evakavimosi kelyje
Patartina dūmų detektorius įrengti visuose namo evakavimosi keliuose, pro kuriuos galima saugiai pasišalinti iš patalpų, kilus gaisro pavojui. Tada tiksliai žinosite, kuriuo keliu galite naudotis, kad galėtumėte saugiai išvengti pavojaus. Geriausia vieta įrengti dūmų detektorių yra lubose. Priešgaisrinės saugos specialistai rekomenduoja dūmų detektorius įrengti tokiose vietose kaip svetainė, koridorius, laiptinės viršus, palėpė. Jeigu gyvenate namuose su keliais aukštais, patartina įsirengti detektorių kiekviename aukšte. Svarbu, kad miegant miegamajame girdėtumėte dūmų detektoriaus skleidžiamą garso signalą.
Dūmų detektoriaus įrengimas
Reikalingi įrankiai:
- Kopėčios
- Elektrinis grąžtas
- Pieštukas
- Atsuktuvas
- Dūmų detektorius
- Sraigtai
- Montavimo kaiščiai
- Baterijos
Nuimkite dangtelį ir laikykite dūmų detektoriaus korpusą prispaudė prie lubų. Pažymėkite skyles pieštuku, kuriose vietose bus gręžiamos skylės. Išgręžkite reikalingo ilgio skyles naudodamiesi 6 mm mūro arba medienos grąžtą, priklausomai nuo lubų tipo ir įspauskite montavimo kaiščius į išgręžtas skyles. Galiausiai prisukite su atsuktuvu ir sraigtais dūmų detektorių prie lubų.
Dūmų detektoriaus aktyvavimas
Įdėkite baterijas į baterijų dėklą ir uždėkite dangtelį. Paspauskite „test“ mygtuką, kad įsitikintumėte, jog dūmų detektorius veikia. Nepamirškite periodiškai pakeisti baterijų. Kiekvienas dūmų detektorius turi įspėjamąjį signalą, kuris perspėja, kad baterijos baigia išsikrauti ir artimiausiu metu jas reikia pakeisti.