Ką reikėtų žinoti apie laboratorines centrifugas

Šį terminą nedažnai tenka išgirsti, todėl dauguma tikriausiai net neįsivaizduojame, kas yra tos centrifugos ir kam jos naudojamos. Laboratorinės centrifugos yra prietaisai, naudojami skirtingo tankio ir svorio medžiagų mišiniui atskirti, pasitelkiant išcentrinę jėgą.

 

Pavyzdžiui, iš piršto ar venos paimtą kraują medikai supila į mėgintuvėlį. Centrifuguojant kraują gaunami trys pagrindiniai produktai: kraujo plazma, leukocitai ir eritrocitai. Galima atskirti tik tas daleles, kurios skiriasi savo tankiu. Kas sudaro centrifugą? Prietaisas su varikliu ir rotorius. Rotorius sukasi apie ašį, o į jį statomi mėgintuvėliai. Centrifuga suka savo objektą aplink ašį nejudėdama. Ji primena sukamas karuseles daugiabučių namų kiemuose, kuriuose yra vaikų žaidimų aikštelės. Sukantis rate jėga nori jus išmesti laukan, tačiau jūs stengiatės laikytis tvirtai įsikibęs.

Centrifugos principą astronautų treniruotėms pritaikė ir NASA. Ten sukuriama galia, iki 20 kartų viršijanti natūralią žemės traukos jėgą. Tačiau iš tiesų tokios didelės apkrovos pilotai nejaučia net naikintuvuose. Centrifugos veikimo principui suprasti galima pasitelkti ir skalbimo mašinos pavyzdį. Šlapi rūbai sukami tokia galia ir greičiu, jog vanduo iš rūbų atskiriamas ir pašalinamas pro mažus skalbimo mašinos talpos tarpelius.

Laboratorinės centrifugos yra įvairių tipų: fiksuoto kampo, ependorfinė centrifuga bei krepšelinė centrifuga.

Fiksuoto kampo centrifugos esmė yra rotoriaus padėtis, kuri yra fiksuota. Proceso metu dalelės, veikiamos išcentrinės jėgos, juda į išorę ir kaupiasi ant rotoriaus sienelių.

Ependorfinė centrifuga – tirpalas supilamas į mėgintuvėlius ir įstatomas sušilti, kol įvyksta reikalingos reakcijos, tada kai kurios medžiagos yra nusiurbiamos ir perpilamos į atskirus mėgintuvėlius. Priklausomai, taip pat galima rinktis šildančias ar šaldančias centrifugas.

Krepšelinė centrifuga taip vadinama dėl krepšelio tipo rotoriaus. Su tokiomis centrifugomis dažnai daromi kapsulių tirpimo testai. Tokio tipo rotorius dažniausiai turi tik mažų apsukų centrifugos.

Daugybės įvairių mokslo sričių mokslininkai bei specialistai dirbantys farmacijos, medicinos, biotechnologijos, naftos analizės ir kitose srityse neįsivaizduoja savo gyvenimo ir darbo be šio prietaiso. Daugiau informacijos – www.moris.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *