Kokios yra dažniausios hepatito infekcijos? Ar hepatitas B yra blogesnis už hepatitą C? Kaip nustatomas ir gydomas hepatitas? Šiame straipsnyje atsakysime į šiuos klausimus ir padėsime suprasti hepatito riziką.
Kas yra hepatitas?
Hepatitas reiškia kepenų uždegimą. Egzistuoja maždaug penki skirtingi hepatito virusai, kurie pavadinti nuo A iki E. Hepatitą gali sukelti ne tik virusas, bet ir gausus alkoholio vartojimas, tam tikrų rūšių vaistai arba kitų sveikatos sutrikimų komplikacijos.
Kadangi kepenys atlieka tokį svarbų vaidmenį filtruojant kraują, kovojant su infekcijomis ir apdorojant maistą, kepenų funkcijos sutrikimas gali būti rimtas.
Kokie yra hepatito tipai?
Labiausiai paplitę ir dažniausiai diagnozuojami trys hepatito tipai: A, B ir C, tačiau iš viso yra penki hepatito tipai. Visos šios hepatito formos nukreiptos prieš kepenų gebėjimą funkcionuoti. Štai jų skirtumai:
- Hepatitą A sukelia hepatito A virusas, kuris plinta per virusu užsikrėtusių žmonių kraują ir išmatas.
- Hepatitą B taip pat sukelia virusas, plintantis per užsikrėtusio asmens kūno skysčius, tačiau jo galima išvengti naudojant vakcinas.
- Hepatitas C taip pat yra virusinė hepatito forma. Jis gali būti trumpalaikis arba ilgalaikis. Lėtinė infekcija gali sukelti gyvybei pavojingų sveikatos problemų, tokių kaip kepenų cirozė ar kepenų vėžys.
- Hepatitas D, dar vadinamas „delta hepatitu”, pasireiškia tik tiems žmonėms, kurie kartu serga ir hepatito B virusu.
- Hepatitas E gali plisti valgant žalią arba nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną, vėžiagyvius ar laukinius gyvūnus.
Ar hepatitas B yra blogesnis už hepatitą C?
Galų gale nėra svarbu, kuris iš jų blogesnis – abi ligos gali sukelti rimtus organizmo sutrikimus, o negydomi abu šie virusai gali sukelti kepenų vėžį.
Hepatitai B ir C kartu sudaro daugiau kaip 80 proc. visų kepenų vėžio atvejų pasaulyje. Tačiau hepatitas B dėl kelių priežasčių atrodo pavojingesnis už hepatitą C:
- Hepatitas B yra neabejotinai pavojingesnis ir labiau užkrečiamas nei hepatitas C.
- Hepatitas B paplitęs visame pasaulyje ir sukelia daugiau kepenų vėžio atvejų nei hepatitas C.
- Žmonės, sergantys hepatitu B, dažniau miršta nuo kepenų komplikacijų nei sergantys bet kuria kita hepatito infekcija.
Lygindami hepatitus B ir C, turėtume atkreipti dėmesį į tai, kad šie virusai mūsų ląsteles atakuoja visiškai skirtingais būdais. Hepatitas C veikia standartiniu viruso veikimo būdu: jis įsiveržia į mūsų ląsteles ir daugina vieną savo kopiją po kitos, kol užvaldo sveikas ląsteles. Tačiau hepatito B virusas ne tik klonuoja save, kad galėtų daugintis, bet ir įsiterpia į sveikų ląstelių DNR. Tai grėsmingesnis procesas, nes hepatito B ląstelę daug sunkiau sunaikinti, kai ji įsitvirtina DNR lygmenyje.
Be to, hepatitas C paprastai sukelia kepenų cirozę, t. y. kepenų randus, kurie trikdo jų funkciją ir sukelia kepenų vėžį. Tačiau kai kuriais atvejais hepatitas B gali sukelti kepenų vėžį be jokių cirozės požymių. Dėl to patį kepenų vėžį gali būti sunku diagnozuoti.
Netgi galima vienu metu užsikrėsti hepatitu B ir C. Nors šių ligų metu paprastai labiau pasireiškia hepatitas C, B infekcija vis dar būna kraujyje.
Visgi dauguma žmonių, sergančių hepatitu C gali net nežinoti, kad juo serga. Žvelgiant iš vienos pusės galima teigti, kad tai geras ženklas, nes tai reiškia, kad liga nesuluošina žmogaus ir neprikausto prie ligoninės palatos lovos, bet galima teigti ir tai, kad tai baisus ženklas, nes pažengusi liga gali sukelti didelių komplikacijų. Ilgą laiką negydoma liga, gali išplisti iki tokios stadijos kai tampa nepagydoma, todėl diagnozės nustatymas gali būti labai naudinga.
Kaip diagnozuojamas hepatitas?
Pirmasis žingsnis diagnozuojant hepatito infekciją yra gydytojo apžiūra. Gydytojas atliks apžiūrą ir ieškos ligos požymių. Visos hepatito atmainos pasireiškia labai panašiais simptomais, kurie apima:
- Pilvo skausmas
- Nuovargis
- Karščiavimas
- Sąnarių skausmas
- Apetito praradimas
- Pykinimas
- Vėmimas
Taip pat gali pasireikšti gelta arba odos ir akių pageltimas bei pilkas tuštinimasis. Visgi dėl kiekvieno pasireiškusio skausmo pilve, ar didesnio nuovargio pojūčio artėjant žiemai, nereikėtų nerimauti – greičiausiai tai artėjančių šalčių poveikis mūsų organizmui. Dažnu atveju sergant hepatitu B ir jei tai yra aktyvi ligos būklė, t. y. sergate nuo jo, jūsų oda ir akys turės geltoną atspalvį.
Gydytojas ieškos šių įspėjamųjų požymių, o tada paskirs kraujo tyrimą, kad nustatytų viruso krūvį hepatito tipui nustatyti ir tai, ar infekcija yra mieganti, ar aktyvi. Jei virusas aktyvus, galite užkrėsti kitus. Kraujo tyrimu taip pat galima nustatyti, ar infekcija yra ūminė (trumpalaikė), ar lėtinė (ilgalaikė).
Jei kraujo tyrimas patvirtina hepatitą, gydytojas taip pat gali paskirti atlikti ultragarsinį kepenų tyrimą, kad pamatytų, ar nėra uždegimo. Ultragarsinis tyrimas taip pat turėtų parodyti, ar kepenys nėra pažeistos cirozės randų. Jums taip pat gali būti atliktas kompiuterinės tomografijos arba magnetinio rezonanso tyrimas, kad būtų galima atidžiau apžiūrėti kepenis ar kepenų vėžio požymius. Tai ypač svarbu, jei šeimoje yra sirgusių šia liga.
Galiausiai, itin sudėtingais atvejais, jei vaizdiniai tyrimai nepaaiškina situacijos, gydytojas gali paskirti atlikti kepenų biopsiją.
Ar galima gydyti hepatitą?
Kiekviena hepatito forma turi savo gydymo metodą. Sužinoję, kokio tipo hepatitu sergate, galite tikėtis tokio gydymo proceso:
- Hepatitas A yra trumpalaikė liga, pagydoma pacientui taikant lovos režimą, hidrataciją ir mitybą.
- Hepatito B ūmios formos hepatito gydyti nereikia, tačiau lėtinė ligos forma gydoma antivirusiniais vaistais.
- Hepatitas C taip pat gydomas antivirusiniais vaistais tiek ūmios, tiek lėtinės ligos formos atveju.
- Hepatitui D šiuo metu nėra labai veiksmingos gydymo schemos; yra vaistų, tačiau jie mažai veiksmingi.
- Hepatitas E paprastai praeina savaime kaip trumpalaikė liga.
Prevencijai yra vakcina, skirta hepatitui A ir hepatitui B. Hepatito D taip pat galima išvengti pasiskiepijus hepatito B vakcina.