5 pagrindiniai kriterijai į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis darbą užsienyje

darbas-uzsienyje

Nusprendėte vykti dirbti į užsienį, tačiau nežinote nuo ko pradėti? Jūs nesate vieni! Metai iš metų, vis daugiau ir daugiau lietuvių noriai keliauja užsidirbti svetur. Nemaža jų dalis susiduria su įvairaus kalibro problemomis. Dėl šios priežasties nusprendėme sukurti šį trumpą gidą, padėsiantį Jums susigaudyti, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis darbą užsienio šalyje. Taigi, pradėkime!

1. Laikas

Pirmas klausimas į kurį turėtumėte atsakyti patys sau yra: kiek laiko aš planuoju dirbti? Dar prieš išvykstant, Jums reikia tiksliai žinoti koks laiko terminas darbui užsienyje Jums yra priimtiniausias – ilgalaikis ar trumpalaikis. Jeigu trumpalaikis, apsvarstykite, kokiam periodui norėtumėte išvykti: mėnesiui, vasarai, žiemai, rudeniui, pavasariui, pusei metų, metams… Sezoninis darbas Jums gali atverti visai kitas įsidarbinimo perspektyvas, pvz.: jeigu Jus domintų darbas vasarai, galbūt Jums reikėtų pasirinkti Italiją, Ispaniją, Graikiją ir pan. – šalis, kurios vasaros laikotarpiu tiesiog lūžta nuo turistų kiekio. Šiuo periodu Jums būtų žymiai lengviau įsidarbinti turizmo srityje, kavinėse, restoranuose, viešbučiuose ir t. t.. Juk vasarą kiekvienai, į turistus orientuotai įstaigai reikalingos pagalbinės rankos.

2. Kalba

Antras labai svarbus faktorius yra kalbos mokėjimas. Jeigu nesate poliglotas, nereikėtų rinktis tos užsienio valstybės, kurioje nekalbama anglų, rusų kalbomis bei nėra didelės lietuvių bendruomenės. Kalba – esminis komunikacijos aparatas, o be jos išmanymo Jūsų įsidarbinimo koeficientas ženkliai mažėja.

Nemokate nei angliškai, nei rusiškai – nusivilti neverta!

Jūs tikrai galite rasti darbą net ir nemokėdami užsienio šalies, į kurią vykstate dirbti, kalbos. Kiekvienoje valstybėje yra darbų, kurie nereikalauja kalbos žinių. Darbo vietą be kalbos mokėjimo Jūs nesunkiai rasite fabrikuose, sandeliuose ir pan., ten, kur personalo komunikacija nėra itin svarbi. Tiesa, bent minimalus kalbos išmanymas yra svarbus, todėl, prieš vykdami dirbti į užsienį, būtinai susipažinkite bent su pagrindinėmis frazėmis.

3. Šalis

Nežinote, kurią užsienio šalį pasirinkti? Nežinosite, kol neapgalvosite svarbiausių klausimų. Išsiaiškinkite, koks darbo užsienyje aspektas Jums yra aktualiausias. Jeigu norite užsidirbti daug pinigų, dirbdami aukštos kvalifikacijos nereikalaujantį darbą, atkreipkite dėmesį į Norvegiją, Švediją, Vokietiją, Olandiją, Angliją, Daniją, Islandiją. Šios valstybės pasižymi išskirtiniu pragyvenimo lygiu bei dideliais atlyginimais visuose verslo sektoriuose. Tiek Norvegija, tiek Švedija, tiek Vokietija ar Anglija yra nepaprastai populiarios lietuvių tarpe. Dirbti į šias užsienio valstybes kasmet išvyksta galybė mūsų tautiečių. Dauguma jų džiaugiasi gerais atlyginimas, bet ne visi yra patenkinti atšiauriomis klimato sąlygomis, kultūra ar supančiais žmonėmis. Šie faktoriai taip pat yra nepaprastai svarbūs, renkantis užsienio šalį. Jeigu negalite pakelti šalčio, lietaus ar vėjo – Danija, Anglija, Švedija ir Norvegija Jums netiks. Tokiu atveju rekomenduojame apsvarstyti pietų Europos valstybes. Jose atlyginimai yra žemesnį, tačiau Jums nereikės kiekvieną dieną skųstis dėl prastų oro sąlygų.

4. Darbas

Kur gyventi?

Šalia visų jau aptartų klausimų, itin svarbu žinoti, ko jūs tikitės iš savo darbovietės bei darbdavio. Didelei daliai išvykstančiųjų dirbti į užsienį reikalingas apgyvendinimas. Susirasti gyvenamąją vietą užsienyje pačiam nėra lengvas uždavinys, ypač jei nemokate kalbos. Esant progai, būtinai rinkitės tą darbdavį, kuris pasirūpintų Jūsų apgyvendinimu.

Reikalavimai

Ieškodami darbo, atsižvelkite į skelbime iškeltus reikalavimus darbuotojams – ar darbas yra tinkamas vyresnio amžiaus žmonėms, senjorams, moterims, vyrams, studentams, moksleiviams, nepilnamečiams; ar darbas reikalauja pradinio, vidurinio, aukštojo išsilavinimo; kokių bruožų tikimasi iš darbuotojų ir pan.. Darbdaviai kruopščiai vertina kiekvieną detalę, todėl, tiek savo CV, tiek motyvaciniame laiške ar darbo pokalbyje, pasistenkite tinkamai atskleisti visas geriausias savo savybes.

Ar rinktis įdarbinimo agentūrą?

Jūs galite susirasti darbą užsienyje patys be tarpininkų, tačiau tai gali kainuoti daug brangaus laiko. Įdarbinimo agentūra, atsižvelgusi į visus Jūsų poreikius, galėtų pateikti išskirtinai Jums pritaikytus darbo pasiūlymus – liktų tik išsirinkti. Kreiptis į agentūrą labiausiai rekomenduotume asmenims, nemokantiems konkrečios užsienio kalbos, norintiems rasti darbo poziciją su apgyvendinimu.

Kokį darbą dirbti neturintiems patirties?

Pradedantieji darbuotojai dažnai susiduria su šia problema. Visgi, jos sprendimas yra paprastas ir akivaizdus – pradėkite nuo nekvalifikuoto darbo. Dirbdami išskirtinės specializacijos ar išsilavinimo nereikalaujančius darbus, Jūs įgysite pagrindines darbuotojo savybes, o tada galėsite kilti karjeros laiptais aukštyn. Pirminę darbo patirtį Jūs galite įgyti statybose, pas ūkininkus, fabrikuose, sandeliuose, kavinėse ir kituose, panašios specifikos, darbuose. Šie darbai suteiks ne tik reikiamus užsienio kalbos pagrindus, bet ir vertingą patirtį.

5. Atsiliepimai

Radote visus lūkesčius atitinkantį darbą – Jūs jau beveik jį turite!

Tačiau… Nenerkite stačia galva.

Prieš pradėdami komunikuoti su konkrečios užsienio įmonės asmenimis, atsakingais už naujų darbuotojų įdarbinimą – būtinai pasidomėkite atsiliepimais apie tą įmonę ar darbo poziciją. Jeigu didžioji dauguma atsiliepimų yra teigiami, galima manyti, kad Jūsų pasirinkta įmonė yra atsakinga savo klientams bei darbuotojams. Tuo atveju, jeigu matote daugybę neigiamų komentarų, rekomenduojame privengti tos darbovietės. Kai kurie darbdaviai ne visada vykdo visus savo įsipareigojimus. Dėl šios priežasties būtina kruopščiai įvertinti naująją darbo vietą.

1 komentaras

  1. Raimis Atsakyti

    O kaip važiuojant ar verta vežtis savo darbo avalynė apranga, ar geriau pirkti vietoje? Nes nemažai vietos užima (kur būtų galima maisto pradžiai daugiau įsidėti) bet norisi kuo taupiau, juk ne dėl turimo pinigų pertekliaus važiuojama sezoniniams darbams

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *