Neseniai Lietuvoje pradėta liberalizuoti elektros energijos rinka – tai vienas iš projektų, kurį siekiama palaipsniui įgyvendinti visose Europos Sąjungos valstybėse. Lietuvos vyriausybė pagal 2020 m. gegužės 7 d. priimtas Elektros energetikos įstatymo pataisas nutarė, kad Lietuva iki 2023 m. atsisakys mažmeninių elektros kainų reguliavimo gyventojams, siekdama panaikinti elektros energijos tiekimo monopolį. Tai reiškia, kad visi Lietuvos gyventojai nuo šiol turės galimybę rinktis iš keleto elektros energijos tiekėjų, kurie tarpusavyje konkuruos norėdami pritraukti klientus, ir taip pasiūlydami geresnes sąlygas ir pasiūlymus gyventojams.
Kodėl yra vykdomas elektros energijos tiekimo rinkos liberalizacija ir kodėl gyventojai turi pasirinkti tiekėją?
Nuo 2020 m. Lietuvoje yra vykdomas elektros energijos tiekimo rinkos liberalizavimas. Šio projekto siekis yra panaikinti seną monopolinę rinką, kurioje vartotojai galėjo rinktis tik iš vieno elektros tiekėjo siūlomų vartojimo planų. Tai sukeldavo problemų vartotojų atžvilgiu, kadangi vartotojai buvo priversti rinktis vieną iš tiekėjo teikiamų planų, net jei ir pateikti pasiūlymai nebuvo patrauklūs. Elektros energijos rinkos liberalizavimas siekia sukurti konkurencines sąlygas tarp elektros energijos tiekėjų, tam, kad tiekėjai tarpusavyje konkuruodami siektų siūlyti geresnes sąlygas klientams, panašiai kaip prieš keletą dešimtmečių liberalizavus telekomunikacijų sektorių.
Iki kada turiu pasirinkti elektros tiekėją?
Elektros energijos tiekimo rinkos liberalizavimas bus įvykdytas per 3 etapus. Kiekviename etape gyventojai yra skirstomi į kategorijas pagal jų elektros energijos suvartojimą:
I etapas. Į šį etapą pateko gyventojai, sunaudojantys daugiau nei 5000 kWh per metus. Šis etapas buvo užbaigtas dar 2020 metais, tad jeigu jūsų metinis elektros energijos suvartojimas siekė daugiau nei 5000 kWh, jūs turėjote pasirinkti vieną iš siūlomų tiekėjų ir sudaryti elektros energijos vartojimo sutartį iki 2020 metų pabaigos.
II etapas. Į šį etapą patenka vartotojai, sunaudojantys 1000 – 5000 kWh per metus. Jeigu pagal jūsų elektros energijos suvartojimą patenkate į šį etapą, iki 2022 m. birželio turite pasirinkti vieną iš siūlomų tiekėjų ir sudaryti elektros energijos vartojimo sutartį.
III etapas. Į šį etapą patenka vartotojai, sunaudojantys iki 1000 kWh per metus. Jeigu pagal jūsų elektros energijos suvartojimą patenkate į šį etapą, iki 2022 m. gruodžio turite pasirinkti vieną iš siūlomų tiekėjų ir sudaryti elektros energijos vartojimo sutartį.
Kaip pasirinkti elektros tiekėją?
Atsiradus naujiems tiekėjams ir renkantis su kuriuo sudaryti sutartį, kad gauti geriausią pasiūlymą iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kiek sudėtinga. Tam, kad gyventojams būtų lengviau įvertinti ir nuspręsti, kuris variantas yra jiems tinkamiausias, šiuo metu yra sukurtas interneto puslapis Pasirinkitetiekeja.lt, kuriame pateikiama bendra informacija apie visus rinkoje esančius elektros energijos tiekėjus, bei atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus.
Liberalizavus elektros energijos rinką, sudaryti elektros energijos sutartis bus galima panašiai kaip šiuo metu sudaromos sutartys su mobiliojo ryšio operatoriais – klientams patrauklūs pasiūlymai, įvairiomis sąlygomis, kurios tenkintų kliento poreikius. Tiekėjai galės siūlyti skirtingus planus, kuriuose bus nurodytos kainos, sutarties galiojimo laikotarpis, taip pat sutarties keitimo bei nutraukimo sąlygos ir elektros energijos suvartojimo deklaravimo ir atsiskaitymo tvarka.
Norėdami sužinoti, ką gali pasiūlyti esami tiekėjai, Pasirinkitetiekeja.lt puslapyje paspauskite mygtuką „Gauti tiekėjų pasiūlymus“ ir pasirinkę vieną iš tiekėjų būsite nukreipti į tiekėjo pagrindinį puslapį, kuriame bus nurodytos paslaugų kainos, bei pateikta elektros energijos suvartojimo skaičiuoklė, kurioje galėsite pasiskaičiuoti, kokią sumą preliminariai kas mėnesį mokėsite už elektros energiją, jei sudarysite sutartį su šiuo tiekėju.
Jeigu nenorite atskirai nagrinėti, ką siūlo kiekvienas tiekėjas, puslapyje Pasirinkitetiekeja.lt spauskite mygtuką „Kainų skaičiuoklė“, atsidariusiame lange įveskite kiek per metus arba per mėnesį vidutiniškai suvartojate elektros energijos kilovatvalandėmis (kWh), tai pat, pasirinktinai galite nurodyti Suvartojamo elektros energijos kiekio proporciją, t.y. kiek elektros energijos suvartojate dieną ir kiek naktį, jeigu ketinate naudoti arba jau naudojate elektros energijos skaitiklius su dviem laiko zonomis, kurios nurodo elektros energijos suvartojimo kiekį dieną ir naktį. Įvedę šiuos duomenis spauskite mygtuką „Skaičiuoti“.
Paspaudus mygtuką, sistema automatiškai pateiks visų elektros energijos rinkoje veikiančių nepriklausomų tiekėjų pasiūlymus viename sąraše su informaciją apie mokamą mėnesinę kainą ir kas ją sudaro. Radę jums tinkantį pasiūlymą, pasirinkite tiekėją paspausdami mygtuką „Kreiptis į tiekėją“. Paspaudus mygtuką busite nukreipti į tiekėjo puslapį ir galėsite sudaryti sutartį internetu.