Kaip pradėti individualią veiklą?

Kaip pradėti individualią veiklą?

Įregistruoti individualią veiklą – tai vienas paprasčiausių būdų įteisinti veiklą, susijusią su verslu. Šiame straipsnyje nurodysime kaip įregistruoti individualią veiklą, kokie mokesčiai yra taikomi užsiimant individualia veikla, ką reikia žinoti apie individualios veiklos apskaitą, bei kokie yra šios verslo formos privalumai.

Dauguma žmonių įprastai įsidarbina oficialiose įmonėse, kurios užsiima tam tikrų produktų gamyba arba paslaugų teikimu, tačiau augant ekonomikai atsiranda vis didesnė paklausa įvairioms mažmeninėms prekėms arba nišinėms paslaugoms, todėl vis dažniau žmonės domisi galimybe dirbi individualiai, kaip laisvai samdomas darbuotojas, arba užsiimant nedidele komercine veikla. Sugalvojus įdomią verslo idėją daugelis sustoja ties klausimu, kaip ją tinkamai įregistruoti. Norintiems pradėti savo komercinę veiklą yra sukurtos specialios verslo formos, leidžiančios oficialiai įregistruoti savo veiklą Lietuvoje. Viena iš šių formų yra individualios veikla pagal pažymą. Individualią veiklą Lietuvoje dažnai įregistruoja laisvai samdomi mechanikai, projektuotojai, el. parduotuvių savininkai ar net interneto svetainių dizaineriai. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra individuali veikla, kaip išsiimti pažymą, leidžiančią vykdyti individualią veiklą, šiai verslo formai taikomus mokesčius ir apskaitą, bei individualios veiklos privalumus, savarankiškai dirbantiems asmenims.

Kas yra individuali veikla?

Pasak Valstybinės Mokesčių Inspekcijos (VMI) apibrėžimą individuali veikla – savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį:

1) savarankiška bet kokio pobūdžio komercinė arba gamybinė veikla, išskyrus nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą;

2) savarankiška kūryba, mokslinė, profesinė ir kita panašaus pobūdžio savarankiška veikla;

3) savarankiška sporto veikla;

4) savarankiška atlikėjo veikla.

Kiekvienas fizinis asmuo, norintis pradėti nedidelį verslą, gali vykdyti individualią veiklą. Individualios veiklos, kuria ketinate užsiimti, rūšis gali būti įvairiausia – nuo kompiuterių remonto iki nestandartinių baldų gamybos.

Individualios veiklos rūšys

Asmenys nusprendę pradėti savarankiškai verstis nedidele komercine veikla, Lietuvoje gali rinktis iš dviejų individualios veiklos formų:

  • Individuali veikla pagal pažymą;
  • Individuali veikla pagal verslo liudijimą.

Individualios veiklos vykdymo pažyma – tai dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo yra oficialiai įregistravęs savo individualią veiklą Valstybinėje Mokesčių Inspekcijoje (VMI) ir jam yra suteikta teisė neribotą laikotarpį užsiimti veikla, nurodyta pažymoje bei gauti iš veiklos sugeneruotas pajamas arba kitokios ekonominės naudos. Išsiimti individualios veiklos pažyma galima visiškai nemokamai¸ ir tai galima padaryti internetu pateikiant prašymą Mano VMI internetiniame puslapyje. Individuali veikla pagal pažymą yra labiausiai pritaikyta ir naudojama asmenų, kurie ketina užsiimti nedideliu, mažos rizikos verslu, kuriam nereikalingos didelės investicijos ir įsipareigojimai. Įregistravus šio tipo verslo formą asmenys turi patys apsiskaičiuoti ir susimokėti visus mokesčius nuo uždirbtų pajamų susijusių su individualia veiklą. Mokėti mokesčius reikia kiekvienais metais ir ne vėliau kaip iki gegužės 1 dienos.

Verslo liudijimas − tai dokumentas, patvirtinantis nustatyto fiksuoto dydžio pajamų mokesčio sumokėjimą verčiantis individualia veikla ir (arba) nekilnojamojo pagal prigimtį daikto nuomos veikla, jeigu šios veiklos rūšys įtrauktos į Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1797 „Dėl Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių ir Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašo“. Šiuo atveju taip pat kiekvienas asmuo užsiimantis individualia veikla gali gauti verslo liudijimą, tačiau būtina žinoti, jog verslo liudijimai yra išduodami tik kai kurioms veikloms, kurios yra patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarime Nr. 1797 „Dėl Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių ir Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašo“. Jeigu šiame sąraše savo vykdomos veiklos nerandate, vadinasi negalėsite gauti verslo liudijimo, tačiau galite pateikti prašymą dėl individualios veiklos pažymos. Verslo liudijimo įsigijimo kaina kiekvienoje savivaldybėje skiriasi, kadangi jų kainos yra nustatomos ir tvirtinamos savivaldybių tarybos. Verslo liudijimas individualiai veiklai vykdyti, geriausiai tinka nedideliam ir smulkiam verslui, kurio pradžiai nereikia didelių investicijų.

Atidžiau pažvelgus į individualios veiklos pagal pažymą ir individualios veiklos pagal verslo liudijimą apibrėžimus sunku pastebėti skirtumus tarp jų, todėl daugeliui savaime kyla klausimas – kuris iš pasirinkimų yra geriausias mano vykdomai veiklai?

Turbūt patys didžiausi skirtumai tarp šių dviejų verslo formų, pastebimi mokesčių mokėjimo tvarkoje bei galimų vykdyti veiklų sąraše. Dabar žinome, kad turint verslo liudijimą, jums iš karto teks susimokėti nustatyto dydžio pajamų mokestį nepriklausomai nuo to, kiek pajamų uždirbsite vykdydami veiklą. Priešingai, jeigu vykdote individualią veiklą pagal pažymą, pajamų mokestį reikės apsiskaičiuoti nuo faktiškai uždirbtų pajamų ir jį susimokėti iki gegužės 1 d. Taip pat naudinga žinoti, kad vykdant individualią veiklą pagal pažymą galima pasirinkti iš didesnio skaičiaus įvairių ekonominės veiklos rūšių nei turintiems verslo liudijimą.

Kaip užregistruoti individualią veiklą?

Akivaizdu, kad norint oficialiai užsiimti individualia veikla, visų pirmą ją reikia įregistruoti. Tai galima padaryti nuvykus į jūsų regione esančios Valstybinės Mokesčių Inspekcijos (VMI) skyrių, tačiau šiais laikais visi turime begales kitų darbų ir reikalų, todėl paprasčiausiaus būdas tai padaryti yra tiesiog internetu. Pateikti prašymą individualios veiklos pažymai gauti galite internetinėje svetainėje Mano VMI. Beje, individualia veikla verstis galėsite pradėti jau nuo prašymo pateikimo dienos, nors ir pati individualios veiklos vykdymo pažyma jums bus išduota maždaug per 2-3 darbo dienas.

Kaip užregistruoti individualią veiklą internetu?

  1. Prisijunkite prie Mano VMI internetinio puslapio, naudodamiesi elektronine bankininkyste, pasirinkdami savo naudojamą banką arba elektroniniu parašu. Pavyzdyje pateiktas prisijungimas su Swedbank.
  2. Prisijungę prie Mano VMI ekrane matysite pagrindinį svetainės puslapį. Ekrano viršuje pasirinkite kategoriją „Paslaugos“.
  3. Atsidariusiame lange spauskite pasirinkite „Individuali veikla pagal pažymą“, arba paieškos laukelyje įveskite frazę „Individuali veikla“ ir tada paspauskite atsiradusį paieškos rezultatą.
  4. Pasirinkite „Individualios veiklos pagal pažymą užsakymas, keitimas ir atstovo duomenų tvarkymas“.
  5. Atsidariusiame lange spauskite dešinėje esantį žalią mygtuką „Pildyti prašymą“.
  6. Pirmiausia nurodykite, kokią ketinate vykdyti individualios veiklos rūšį. Dešinėje ekrano pusėje paspauskite mygtuką „Veiksmai“ ir tada mygtuką „Sukurti“.
  7. Veiklos rūšių klasifikavimo sąraše pasirinkite tiksliausiai jūsų planuojamą vykdyti veiklą nusakantį kodą. Jei vykdysite daugiau negu vieną veiklą, galėsite pasirinkti ir papildomas veiklos rūšis. Galite ieškoti veiklos rūšies pavadinimo sąraše arba paieškos laukelyje įvesti frazę ar jos dalį, kad surastumėte panašiausius atitikmenis. Pavyzdžiui, įvedę frazę „remontas“ matysite visas veiklos rūšis susijusias su remonto darbais. Pasirinkę iš sarašo veiklos rūšį spauskite mygtuką „Saugoti“.
  8. Sekančiame lange nurodykite mokesčių mokėtojo tipą. Paspauskite mygtuką „Pridėti eilutę“ ir pasirodžiusiame lange pasirinkite vieną iš dviejų galimų pasirinkimų. Įprastai reikia pažymėti pasirinkimą „Gyventojai, vykdantys individualią veiklą“.
  9. Sekančiame etape nurodykite kokiu adresu bus vykdoma veikla, užpildydami reikalingus adresų laukelius.
  10. Jei individualia veikla ketinate užsiimti patys ir savarankiškai pildote prašymą (neatstovaujate kitam asmeniui), jokio papildomo atstovo nurodyti nereikia. Spauskite mygtuką „Išsaugoti ir tęsti“.
  11. Pildant prašymą įregistravimui į mokesčių mokėtojų registrą, įprastai jokių papildomų dokumentų pridėti nereikia, taigi čia taip pat spauskite mygtuką „Išsaugoti ir tęsti“.
  12. Baigus pildyti visus punktus bus suformuotas individualios veiklos pagal pažymą prašymas, su jūsų pateiktais duomenimis. Patikrinkite ar viskas teisingai užpildyta ir spauskite mygtuką „Patvirtinti“.

Baigta! Jūsų individualios veiklos pagal pažyma prašymas jau pateiktas Valstybinei mokesčių inspekcijai. Būsite informuoti apie individualios veiklos pažymos išdavimą ir Valstybinė mokesčių inspekcija suteiks bazinę informaciją apie mokesčius bei reikalavimus apskaitai. Nors pažyma tikriausiai jus pasieks tik po keleto dienų, tačiau savo individualią veiklą galite pradėti iš karto po prašymo pateikimo.

Individualios veiklos mokesčiai ir apskaita

Užsiimant individualia veikla itin svarbu stebėti savo finansus susijusius su pajamomis ir išlaidomis, kad veikla būtų sėkmingą ir atneštų pelną, tačiau daugiausiai klausimų kyla ties individualios veiklos apskaita ir mokesčiais. Svarbu žinoti kaip teisingai atlikti individualios veiklos apskaitą, kokie mokesčiai yra taikomi vykdant individualią veiklą ir kada reikia deklaruoti gautas pajamas ir sumokėti mokesčius nuo gautų pajamų.

Individualios veiklos pagal pažymą apskaita

Individualią veiklą pagal pažymą vykdantiems asmenims, reikia pildyti pajamų-išlaidų apskaitos žurnalą arba tvarkyti savo individualios veiklos apskaitą naudojantis kitomis specialiomis mokamomis ar nemokamomis buhalterinės apskaitos programomis. Taip pat pardavus gaminį ar prekę, arba suteikus paslaugą už kurią gavote pajamas yra privaloma išduoti vieną iš apskaitos dokumentų: sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą (jei asmuo yra PVM mokėtojas) ar kasos aparato kvitą (jei savo pajamas apskaitote kasos aparatu). Trumpai tariant, individualios veiklos apskaitą galite vesti tiek elektroninėmis tiek neelektroninėmis apskaitos priemonėmis, priklausomai nuo jūsų pasirinkimo. Žinoma, rekomenduojama naudotis elektroniniais apskaitos būdais, kadangi šiais laikais galima rasti daugybę elektroninių buhalterinės apskaitos programų, kurios gerokai paspartina šių procedūrų atlikimą.

Kalbant apie individualios veiklos vykdymo laikotarpiu patiriamas išlaidas susijusias su veikla, jų apskaitą galite pildyti dviem būdais:

  • Rinkti visus dokumentus, patvirtinančius apie su individualia veikla susijusias gautas pajamas ir patirtas išlaidas ir metų gale, iš uždirbtų pajamų atimti patirtas išlaidas, ir iš gautos vertės apskaičiuoti apmokestinamąjį pelną, nuo kurio ir turėsite sumokėti mokesčių sumą. Pasirinkę šį individualios veiklos apskaitos būdą, privalėsite kaupti ir saugoti dokumentus įrodančius apie gautas pajamas bei patirtas išlaidas.
  • Rinkti tik tuos dokumentus, kurie patvirtina apie su individualia veikla susijusias gautas pajamas ir metų gale, tiesiog atskaityti nuo visų gautų pajamų 30 proc. Pasirinkę šį individualios veiklos apskaitos būdą, neprivalėsite kaupti ir saugoti dokumentus įrodančius apie patirtas išlaidas.

Kurį individualios veiklos apskaitos būdą vertėtų rinktis?

Įprastai, rinkti visus dokumentus, patvirtinančius apie su individualia veikla susijusias gautas pajamas ir patirtas išlaidas verta asmenims, kurių individuali veikla yra susijusi su gamyba arba prekyba. Kitaip tariant, jei individualios veiklos vykdymo metu dažnai turite pirkti įvairių medžiagų ar prekių ir jų pirkimo kaina sudaro ženklią dalį jūsų parduodamo gaminio savikainoje, tuomet tikrai verta rinkiti visus išlaidas patvirtinančius dokumentus.

Kita vertus, jei planuojate užsiimti kūrybine, konsultacine ar veikla, kuri nereikalauja pastovaus žaliavų pirkimo, ir tais atvejais pagrindinės veiklos išlaidos bus elektra, sąskaitos už internetą ir jūsų pačių laikas, tuomet galbūt nuspręsite, kad neverta apsikrauti apskaitos procedūromis ir tiesiog metų gale, atskaičiuosite 30 proc. nuo visų gautų pajamų sumos. Bet kokiu atveju, prieš galutinai nusprendžiant, kurį būdą pasirinksite, galite preliminariai pasiskaičiuoti abu galimus variantus.

Kitas svarbus individualios veiklos apskaitos aspektas – kokiu būdu bus pripažįstamos jūsų gaunamos pajamos. Daugeliui asmenų pradedančių individualią veiklą kyla nemažai klausimų būtent šioje vietoje, kadangi individualios veiklos vykdymo metu gaunamos pajamos gali būti pripažįstamos dviem būdais:

  • Pajamų kaupimo principu
  • Pinigų apskaitos principu

Pajamų kaupimo principu pripažįstamos pajamos, apskaitoje registruojamos tada, kai yra uždirbamos, neatsižvelgiant į faktinį pinigų gavimo momentą. Kitaip tariant, apskaitoje pajamas įrašysite tada, kai atlikus darbus arba pardavus prekes, išrašysite sąskaitą faktūrą arba vieną iš kitų anksčiau minėtų apskaitos dokumentų. Pajamų kaupimo apskaitos principą privaloma rinktis, kai esate PVM mokėtojas arba savo veikloje naudojate ilgalaikį turtą. Individualioje veikloje pradėjus šį apskaitos principą, jis yra taikomas iki pat veiklos pabaigos, taip pat tais atvejais kai išsiregistruojate iš PVM mokėtojų registro ar nustojate naudoti ilgalaikį turtą.

Jeigu vykdote individualią veiklą ir nesate įregistruotas kaip PVM mokėtojas ar savo vykdomoje veikloje nenaudojate ilgalaikio turto, tuomet gaunamas pajamas galima pripažinti naudojant pinigų apskaitos principą. Šiuo atveju, pildydami apskaitą registruosite tik tas pajamas, kurias jau esate gavę faktiškai. Tai reiškia, kad tokiais atvejais jeigu esate išrašę sąskaitą ir pardavėte prekę arba paslauga, tačiau negavote faktinių pinigų, šios pajamos nebus fiksuojamos iki tol kol gausite pinigus.

Individualiai veiklai pagal pažymą taikomi mokesčiai

Turbūt vienas iš sudėtingiausių individualios veiklos pagal pažymą niuansų yra teisingai vykdoma apskaita. Priešingai, nei daugelio manymu, individualios veiklos apmokestinimas nėra labai sudėtingas procesas. Svarbiausia žinoti, kokie mokesčiai bus taikomi individualios veiklos vykdymo metu. Vykdant individualią veiklą pagal pažymą reikia mokėti 3 tipų mokesčius:

  • Privalomojo sveikatos draudimo įmokas (PSD)
  • Valstybinio socialinio draudimo įmokas (VSD)
  • Gyventojų pajamų mokestį (GPM)

Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos yra mokamos Sodrai. Visą reikalingą informaciją apie Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokas vykdant individualią veiklą galite rasti oficialiame Sodra.lt internetiniame puslapyje.

Gyventojų pajamų mokestis (GPM) yra mokamas Valstybinei Mokesčių Inspekcijai (VMI) ir skaičiuojamas nuo gautų metinių apmokestinamų pajamų. Pasibaigus metams, iki gegužės 1 d. reikia pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir sumokėti deklaracijoje nurodytą pajamų mokesčio sumą.

Taip pat svarbu žinoti, kad jei vykdant individualią veiklą per metus uždirbote iki 20000 eurų, tuomet jūsų per metus gautos pajamos yra apmokestinamos 5 proc. GPM tarifu. Kitu atveju, jei vykdant individualią veiklą jūsų per metus gautos pajamos buvo didesnės nei 20000 eurų, tuomet proporcingai didėja ir GPM tarifas, kurio didžiausia vertė, priklausomai nuo uždirbtų pajamų gali siekti iki 15 proc.

Norėdami preliminariai apsiskaičiuoti ketinamas gauti pajamas ir taikomų mokesčių procentą nuo jų, galite pasinaudoti internetiniame Sodros puslapyje esančia Individualios veiklos skačiuokle.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *