Visuose šiuolaikiniuose išmaniuosiuose telefonuose įdiegta NFC technologija. Nesvarbu ar žinote tai ar ne, bet jūsų telefone greičiausiai dabar naudojama NFC technologija. Tačiau nesijaudinkite – NFC naudoja minimalų akumuliatoriaus ir duomenų apdorojimo energijos kiekį, o kartu suteikia daugybę privalumų, kurie pagerina jūsų prietaiso funkcionalumą.
Nors ji plačiai naudojama tarpusavio mokėjimų ir duomenų perdavimo programėlėse, NFC turi daug daugiau pritaikymo galimybių, kurios gali palengvinti jūsų gyvenimą. Skaitykite toliau ir sužinokite, kaip galite visapusiškai išnaudoti savo telefono NFC galimybes.
NFC mano telefone
NFC (angl. Near-field communication) reiškia artimojo lauko ryšį ir leidžia telefonams, planšetėms, nešiojamiesiems kompiuteriams ir kitiems įrenginiams lengvai dalintis duomenimis su kitais įrenginiais, turinčiais NFC lustą. Ši technologija atsirado iš RFID (angl. Radio-frequency identification) radijo dažnio identifikavimo technologijos. RFID yra naudojama saugumo skenavimo kortelėse, su kuriomis kasdien patenkate į biurą pagrindas.
NFC yra labai panašus į RFID, tačiau NFC gali veikti tik maždaug 4 colių atstumu, todėl naudodamiesi „Apple Pay”, „Samsung Pay” ar „Google Pay“ turite laikyti telefoną labai arti bekontakčio skaitytuvo. Dauguma žmonių mano, kad mažas NFC veikimo spindulys yra didelis saugumo privalumas, ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl NFC tapo saugia kredito kortelių alternatyva. Tačiau šią technologiją galima naudoti ne tik atsiskaitant už prekes parduotuvės kasoje, NFC taip pat gali perduoti duomenis, pavyzdžiui, vaizdo įrašus, kontaktinę informaciją ir nuotraukas tarp dviejų NFC palaikančių įrenginių.
Kaip veikia NFC?
Skirtingai nei „Bluetooth”, NFC nereikia jokio rankinio susiejimo ar įrenginio aptikimo, kad būtų galima perduoti duomenis. NFC ryšys pradedamas automatiškai, kai kitas NFC įrenginys patenka į iš anksto nurodytą 4 colių atstumą. Patekę į veikimo zoną, abu prietaisai iš karto palaiko ryšį ir siunčia naudotojui užklausas. Toliau išvardyti keli pagrindiniai būdai, kuriais jau naudojame NFC tarp prietaisų.
Mobilieji mokėjimai
Pamažu pereinant prie pasaulio be grynųjų pinigų, mobilieji mokėjimai tapo populiariu sandorių metodu. Bendradarbiaujant su bankais ir daugumoje šiuolaikinių išmaniųjų telefonų įdiegta biometrinė technologija, atlikti mobiliuosius mokėjimus yra saugu ir patogu. Padėjus išmanųjį telefoną arčiau kaip 4 colių atstumu nuo bekontakčio skaitytuvo parduotuvėje, pasirodys skaitmeninė piniginė arba banko kortelė ir bus paprašyta patvirtinti mokėjimą biometriniu piršto atspaudu. Šis patvirtinimo būdas veikia naudojantis tiek „Samsung Pay“, tiek „Google Pay“ paslaugomis.
Bendrinimas tarp „Android” įrenginių
„Android Beam”, dabar jau nebenaudojama technologija, buvo įdiegta „Android 4.0” („Ice Cream Sandwich”), leidžianti „Android” įrenginiams, esantiems arti vienas kito, dalytis turiniu. Dviem įjungtiems NFC įrenginiams priartėjus prie kito „Android” įrenginio, ekrane pasirodydavo užklausa, ar norite „perduoti” turinį, pvz., vaizdo įrašus, kontaktinę informaciją ar nuotraukas. Problema buvo ta, kad ši funkcija nebuvo gerai žinoma ir veikdavo nepakankamai sklandžiai ir stabiliai, todėl „Google” ją nutraukė 2019 m. su „Android 10”. 2020 m. „Google” pakeitė „Beam” funkcija į „Nearby Share” – „Apple AirDrop” konkurentu. Nearby Share veikia su „Android” ir „Chrome OS”, ir leidžia perduoti duomenis per „Bluetooth” ir „Wi-Fi”. Nearby Share leidžia pasirinkti, kurį protokolą iš „Bluetooth”, „Bluetooth Low Energy”, „WebRTC” ir lygiaverčio ryšio „Wi-Fi” pasirinkti ir kas gali matyti jūsų telefoną savo sąrašuose.
NFC lustai-lipdukai
NFC lustai-lipdukai nereikalauja elektros maitinimo šaltinio ir gali būti užprogramuotos programėlėse, pavyzdžiui, „Tasker”, kad nuskaičius lustą būtų atliekamos tam tikros užduotys. Pavyzdžiui, galite pasidėti tokį lustą-lipduką ant stalo ir greitai nuskaičius žymę nustatyti, kad telefonas vibruotų, išjungti GPS arba įjungti tik su darbu susijusius pranešimus ir kitas parinktis. Pasyviosios žymos nesusijusios su kitais pasyviaisiais prietaisais ir neapdoroja duomenų iš išorinių šaltinių. Aktyvieji NFC įrenginiai, pavyzdžiui, išmanieji telefonai, gali siųsti ir gauti duomenis bei bendrauti su aktyviaisiais ir pasyviaisiais įrenginiais.
Kokie prietaisai turi NFC?
Įrenginių su NFC įranga sąrašas kasdien didėja. Įvairiuose interneto puslapiuose galima rasti sudarytus sąrašus, kuriuose nurodoma, kurie išmanieji įrenginiai turi NFC funkciją. Daugelis „Android” įrenginių turi NFC, o visi „iPhone” nuo „iPhone 6” taip pat turi šią funkciją.
Kiekvienas „iPhone” nuo „iPhone 6“
Ilgą laiką „Apple” ribojo NFC įrenginius su NFC funkcija leidžiančia atlikti bekontakčius mokėjimus. Tačiau naujausi „iPhone” modeliai, įskaitant „iPhone 13”, „13 Pro”, „13 Pro Max” ir „13 Mini”, taip pat palaiko NFC žymas per programėlę „Launch Center Pro”. Programėlės 3 versijoje yra NFC paleidikliai, skirti „iPhone XR”, „XS” ir „XS Max” veiksmams per pasirinktinius NFC lipdukus. iPhone 7 ir naujesniuose telefonuose galima naudoti NFC nuskaitymą programėlėje.
Programa „Launch Center Pro”, skirta „iPad”, buvo atsisakyta, o „iOS” versija dabar palaiko ir „iPhone”, ir „iPad”. Išsamų visų „Apple” įrenginių, palaikančių NFC, ir jų apribojimų, susijusių su „Apple Pay”, sąrašą rasite šiame „Apple” palaikymo puslapyje.
Kiekvienas įrenginys su „Android 4.0” ir vėlesne versija
Jei jūsų prietaise veikia „Android 4.4” ar vėlesnė versija, galite naudoti „Google Pay”. Jei turite „Samsung” įrenginį, taip pat galite naudoti „Samsung Pay”.
Telefonuose su „Android”, veikiančiuose nuo „Android 4.4” iki „Android 9.0”, taip pat galite naudoti „Android Beam”, kad galėtumėte keistis žinutėmis arba failais. Galite perduoti daug informacijos kitiems, pavyzdžiui, „YouTube” vaizdo įrašus, kontaktinę informaciją, konkrečius tinklalapius ir daug daugiau. Norėdami paleisti „Android Beam”, tiesiog eikite į telefono nustatymus. Jei naudojate „Samsung Galaxy S10”, eikite į „Nustatymai” > „Ryšiai” > „NFC ir mokėjimai”. Ten pasirinkite NFC, tada slinkite ir bakstelėkite „Android Beam”. Naudojantis spindulio funkcija geriausia telefoną padėti šalia kito prietaiso su NFC lustu. Bus rodomas pranešimas, kuriame bus prašoma patvirtinti, ar norite prisijungti prie aptikto prietaiso.
Kam dar naudojamas NFC?
NFC gali atlikti daugybę funkcijų, kurias galima atlikti bakstelėjus – tokios skaitmeninės piniginės kaip „Apple Pay”, „Google Pay” ir „Samsung Pay” apima tik nedidelę dalį jos galimybių. Muzikos mėgėjai gali greitai prijungti savo prietaisą prie garsiakalbių naudodami NFC, be to, vienu telefono bakstelėjimu galite prisijungti prie darbinio kompiuterio, atrakinti automobilio duris arba stebėti savo sveikatos ir fizinės būklės statistiką.
Ši technologija šiuo metu tobulinama viešajame transporte – kai kuriuose autobusuose galima nuskaityti NFC palaikančiu išmaniuoju telefonu, o užsienyje kai kur juos galima naudoti kaip metro bilietus. Į autobuso ar metro bilietą galite pridėti pinigų tiesiogiai per programėlę, visada užtikrindami, kad kortelėje turite lėšų. Šia technologija galima naudoti vietoj lojalumo kortelės ar studento pažymėjimo.