Kuo purkšti vaismedžius nuo amaro?

Kuo purkšti vaismedžius nuo amaro?

Amarai yra vieni iš labiausiai paplitusių sodo kenkėjų. Juos vilioja beveik visų rūšių augalai, tačiau daugiau nei 4000 amarų rūšių visame pasaulyje dažniausiai renkasi medžius. Šie maži vabaliukai siurbia gyvybę iš žalumos.

Šių vabzdžių antplūdis paplinta kiekvienais metais. Nors amarai minta visais sodo augalais, yra daug amarų rūšių, kurios dažniau pažeidžia maistinius augalus ir vaismedžius. Norėdami juos sunaikinti, pirmiausia turite išmokti juos pastebėti.

Patikrinkite, ar medžiai neužsikrėtę amarais, apžiūrėdami apatinę lapų pusę. Užkratas atrodo kaip didelė grupė 0,5 cm ilgio geltonų, juodų, raudonų, žalių ar rudų vabzdžių arba  patikrinkite ar augalai nėra padengti lipnia medžiaga ant lapų.

Amarai taip pat slepiasi augalų, kurių lapai yra tankiau suspausti, šaknyse. Tokiuose vaismedžiuose, kaip, pavyzdžiui, slyvos, amarų užkratą galima atpažinti per susiraukšlėjusius lapus.

Kas yra amarai?

Amarai yra maži Amarinių (aphidoiea) šeimos vabzdžiai. Vaismedžius pažeidžia daug skirtingų amarų rūšių, pavyzdžiui, juodasis amaras, žaliasis amaras, žaliasis persikinis amaras ir vilninis amaras. Jie maitinasi sultimis, įkišdami savo dyglius į augalų lapų kanalus. Sulą spaudžia slėgis, todėl ji pasyviai patenka į amarų virškinamąjį kanalą. Daugelis amarų rūšių yra būdingos tik vienai augalų rūšiai, o kitos gali gyventi ant daugelio skirtingų rūšių augalų. Pavasarį iš kiaušinėlių išsirita patelės, kurios gali daugintis be apvaisinimo ir susilaukti gyvų jauniklių – tokia sistema leidžia sparčiai didinti amarų populiaciją ant vaismedžių. Rudenį amarai dauginasi lytiniu būdu ir deda kiaušinėlius, kurie žiemoja.

Dažnai akivaizdžiausias amarų infekcijos požymis yra skruzdėlės. Amarus augina skruzdėlės, kurios saugo augalus mainais už amarų išskiriamą medaus rasą. Kai kurios skruzdėlių rūšys per žiemą savo lizduose saugo amarų kiaušinėlius, o pavasarį išsiritusius amarus perneša atgal ant lapų.

Kaip amarai kenkia vaismedžiams?

Amarai mažina augalo gyvybingumą ir derliaus potencialą, nes sunaudoja sultis ir maistingąsias medžiagas. Jie iškraipo lapų augimą ir gali užkrėsti augalą virusais. Dėl amarų išskiriamos medaus rasos lapai tampa lipnūs ir ant jų atsiranda suodžių pelėsių, kurie mažina fotosintezę. Amarų padarytą žalą pirmiausia galima pastebėti iš jaunų lapų susisukimo ir dažnai iš skruzdėlių, auginančių amarus, veiklos. Vabzdžiai būriuojasi po lapais ir ant lapų stiebų.

Kaip atsikratyti amarų ant vaismedžių?

Vaismedžių amarų kontrolė: amarais minta daugelis paukščių ir vabzdžių, natūralių plėšrūnų. Amarų lervos gali būti iki 12 mm ilgio, pilkai juodos su oranžinėmis, raudonomis arba baltomis žymėmis. Vikšrų lervos yra lervos su plokščiais, balkšvais arba žaliais, pusiau permatomais iki 12 mm ilgio kūneliais. Lervos maitinasi amarais, o vėliau suaugusios lervos yra svarbūs apdulkintojai. Lervos yra iki 8 mm ilgio ir minta amarais. Plėšriųjų musių lervos yra apie 3 mm ilgio geltonai oranžinės lervos, kurios minta amarais. Auslindos naudingi kovojant su amarais ant vaismedžių. Todėl naudinga skatinti vabzdžių, tokių kaip boružėlės, skėriai ir laumžirgiai, buvimą, pavyzdžiui, sode įrengti vabzdžių „viešbučius“. Kai kurie smulkūs paukščiai minta amarais, pavyzdžiui, žvirbliai, ir juos galima paskatinti sode ar sode įrengiant inkilus.

Tačiau kai kuriais sezonais amarų gali būti per daug, kad juos suvaldytų natūralūs plėšrūnai. Kaip tokiu atveju naikinti amarus ant vaismedžių? Galima naudoti sisteminius insekticidus, paprastai nuo balandžio pabaigos, tačiau jie daro žalingą poveikį sodo naudingiesiems vabzdžiams, be to, bet kuriuo atveju sodininkams nebėra veiksmingų insekticidų. Purškimas muiluotu vandeniu yra geras ekologiškas kovos su amarais būdas. Tiesiog sumaišykite litrą vandens su keliais lašais indų ploviklio skysčio. Šią procedūrą reikėtų atlikti kas 2-3 dienas porą savaičių. Sodo priemonių parduotuvėse galite įsigyti netoksiškų riebalų rūgščių purškalų arba sodininkystės muilo mišinio, kurie veikia tuo pačiu principu. Kartais gali tekti nupjauti stipriai amarais užkrėstus ūglius ir juos sunaikinti.

Kai kuriuos amarus, pavyzdžiui, vilninius amarus, kontroliuoti sunkiau. Geras būdas – naudoti drungną vandenį su šiek tiek ploviklio, tiesiogiai šepetėliu nuplaunant pažeistas vietas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *