Jeigu ieškote patvarios, ekonomiškos bei patrauklios grindų dangos savo interjerui, kurią galėtumėte pats susimontuoti namuose, greičiausiai rinksitės tarp vinilinės grindų dangos ir laminato. Abi grindų dangos yra specialiai pagamintos atitikti šiuos kriterijus. Tačiau renkantis vieną iš jų, kuri grindų danga yra geriausias pasirinkimas jūsų namams?
Vinilinių grindų ir laminato skirtumai
Vinilinė grindų danga yra pagaminta iš 100 % sintetinės medžiagos. Tiek vinilinių grindų lentelės, tiek plytelės turi bazinį sluoksnį, kuris pagamintas iš stiklo pluošto, kuris vėliau yra padengiamas PVC (polivinilchloridu) ir plastifikatoriumi, viduriniame sluoksnyje yra įspaudžiamas raštas, imituojantis medienos, akmens, keramikos bei kitas tekstūras. Galiausiai visa tai yra padengiama keliais paviršiniais sluoksniais, apsaugančiais nuo susidėvėjimo. Perkant aukštos kokybės vinilinę grindų dangą bazinis sluoksnis yra storesnis ir pagamintas iš daugiasluoksnio PVC vinilo. Taip pat aukštesnės kokybės vinilinė danga yra gaminamos lentelių arba plytelių formos, kurios turi specialius griovelius, kurie montavimo metu tarpusavyje susikabina ir sudaro tvirtą vientisą grindų sluoksnį. Bendras vinilinių grindų storis įprastas svyruoja tarp 1,5 mm standartinės kokybės dangai, ir 5 mm aukštos kokybės vinilinei grindų dangai.
Medienos laminato danga išvaizda ir montavimo atžvilgiu yra panaši į aukštos kokybės vinilinę dangą. Tačiau esminis skirtumas yra tai, jog medienos laminato danga (kaip ir pavadinimas išduoda) yra pagaminta iš medienos kilmės medžiagų. Įprastai tai būna medienos plaušo sluoksnis, kuris gaminamas iš susmulkintų medienos drožlių ir dervos. Viršutinis sluoksnis yra pagamintas iš kieto, susidėvėjimui atsparaus plastiko sluoksnio, kuris padengia viduriniame sluoksnyje įspaustą imituojančią tekstūrą. Bendras laminato grindų storis vyrauja tarp 6 mm ir 12 mm.
Tiek vinilinių grindų, tiek medienos laminato dangos atsparumas drėgmei priklauso nuo medžiagų iš kurių jos pagamintos. Medienos laminato grindų bazinis sluoksnis yra pagamintas iš medienos kilmės medžiagų, todėl tokiose namų vietose, kur yra daugiau drėgmės, pavyzdžiui virtuvėje, vonioje, tualete montuoti šią dangą yra nepatartina. Kalbant apie vinilinę grindų dangą papildomų atsargumo priemonių imtis nereikia, kadangi jos yra atsparios drėgmei, todėl galima bet kokio tipo namų kambariuose.
Išvaizda
Medienos laminato grindys turi gilią bei tikrovišką paviršiaus tekstūrą, kuri pasirinktinai pagal skonį gali imituoti medieną, keramiką, akmenį ar kitą.
Daugelis vinilinių grindų rūšių, ypač aukštos kokybės vinilo dangos taip pat pasižymi gana tikroviškos tekstūros išvaizda. Visgi, kaip taisyklė, kuo storesnio sluoksnio vinilinė danga tuo kokybiškesnė išvaizda, kadangi dėl storesnio sluoksnio galima giliau įspausti tekstūros raštus.
Nors medienos laminato ir aukštos kokybės vinilinė grindų danga išvaizda yra ganėtinai panašios, medienos laminatas įprastai geriau imituoja rankų darbo medienos tekstūrą. Tačiau šis pranašumas vis mažiau išsiskiria, su kiekvienais metais tobulėjant vinilinės dangos kokybei.
Atsparumas vandeniui ir karščiui
Medienos laminato grindys. Beveik visi medienos laminato grindiniai naudoja iš medienos plaušo pagamintą bazinį sluoksnį. Kadangi šis sluoksnis yra pagamintas iš medienos produktų, į vidų įsiskverbus vandeniui ji suminkštėja ir išbrinksta, o išdžiūvęs medienos sluoksnis nebegrįžta į pradinę formą. Šalia to, išbrinkus baziniam sluoksniui, paviršiniai tekstūros ir apsauginiai sluoksniai nusilupa sugadindami grindinio dangos išvaizdą. Smarkiai pažeista medienos laminato danga yra nepataisoma ir vienintelis būdas yra pakeisti sugadintą laminato lentelę ar plytelę nauja.
Vinilinė grindų danga. Seno tipo vinilinė grindų dangos ankščiau buvo gaminamos su medžiaginiu arba veltiniu sluoksniu esančiu po baziniu sluoksniu, kuris nėra atsparus vandeniui. Tačiau šiuo metu gaminamos naujo tipo vinilinės grindys yra gaminamos 100 % plastikinių medžiagų. Aukštos kokybės vinilinės grindys net pilnai apsemtos vandeniu ilga laikotarpį, gali būti išdžiovintos ir likti nė kiek nepaveiktos drėgmės.
Priežiūra ir valymas
Medienos laminato grindys. Laminato grindinį geriausia valyti naudojant sauso valymo būdus, tokius kaip sausa šluostė ar šluota. Jeigu nešvarumams pašalinti reikia drėgno valymo, naudokite tik nežymiai sudrėkintą šluostę.
Vinilinė grindų danga. Vinilinių grindų didžiausias privalumas yra itin lengva priežiūra ir valymas. Vinilines grindis galima drąsiai valyti su šlapia šluoste ir, jeigu reikia, net su namų valymo priemonėmis.
Ilgaamžiškumas ir remontas
Medienos laminato grindys. Medienos laminato grindinys yra ilgaamžiškas tačiau reikalauja atsargumo ir šiek tiek priežiūros. Visgi ilgainiui medienos laminato viršutiniai sluoksniai besidėvint galiausiai susibraižo bei nusitrina. Taip atsiranda didesnė tikimybė patekti vandeniui, kam atsitikus pažeidžiamas bazinis sluoksnis, ir vienintelis būdas sutvarkyti pažeidimą yra pakeisti pačią sugadintą grindinio dalį.
Vinilinė grindų danga. Žemesnės kokybės vinilinė dangos paviršinis sluoksnis taip pat yra linkęs greičiau susidėvėti. Taip pat tarpusavyje susikabinančios vinilo plyteles ilgainiui gali truputį atsipalaiduoti ir atsirasti tarpeliai. Tačiau bendrai sudėjus, ši danga yra puikus grindų pagrindas, kuris tarnaus ilgus metus.
Montavimas
Medienos laminato grindys. Medienos laminato grindinys turi specialius fiksavimo griovelius, kurie sudėjus laminato lenteles tarpusavyje greitai ir tvirtai susikabina. Montavimo metu prireikus suformuoti kampą ar įpjovimą tam tikroje vietoje, lenteles galima pjaustyti diskiniu pjūklų su smulkiais dantukais, siaurapjūkliu ar net rankiniu pjūkleliu.
Vinilinė grindų danga. Aukštos kokybės vinilinės dangos taip pat turi specialius fiksavimo griovelius, kurie veikia identišku montavimo principu. Vinilinių grindų privalumas tame, kad jas galima pjaustyti su peiliuku, taip nesukeliant dulkių ir triukšmo. Pakanka liniuotės pagalba iš vienos lentelės pusės įrėžti liniją, per linijos žymę sulenkti lentelę, ir galiausiai kitoje lentelės pusėje padaryti sekantį įpjovimą.
Verdiktas
Tiek medienos laminato tiek vinilinės dangos grindys turi savų trūkumų ir privalumų, ir puikiai tiks daugelio namuose. Galiausiai sprendimui, kurią iš šių dangų pasirinkti, didžiausią įtaką turėtų daryti jūsų namų kambario tipas ir jame esantys prietaisai. Vinilinės grindų dangos geriausiai tinka vonios, tualeto, virtuvės, skalbinių kambariuose, kur yra didesnė tikimybė vandeniui patekti ant grindų. Visur kitur puikiai tiks ir medienos laminato danga.