Kreditinės ir debetinės kortelės – abi naudojamos pirkti įvairiausius pirkinius, yra priimamos daugelyje prekybos vietų, galų gale jos netgi atrodo identiškai. Nieko keista, kad dauguma nežino, kurią kortelę labiau apsimoka turėti ir kokius skirtingus privalumus jos teikia. Laimei, šiame straipsnyje trumpai ir aiškiai nurodysime skirtumus tarp jų ir išsklaidysime painiavą.
Debeto kortelė
Debetinė kortelė suteikia panašių patogumų, kaip ir kreditinė kortelė, tačiau skiriasi tai iš kur kortelė paima pinigus – mokant už paslaugas ar pirkinius, kortelė pasinaudoja pinigais esančiais jūsų banko sąskaitoje, kuri yra susieta su jūsų kortele. Už paslaugas ar pirkinius mokama suma yra rezervuojama gavėjui iki kol bankas galės patvirtinti mokėjimą. Bankinės operacijos daugelyje bankų yra patvirtinamos tik darbo valandomis, todėl atlikdami mokėjimus po darbo valandų arba savaitgaliais, savo sąskaitoje galite matyti, kad sumokėta suma yra rezervuota gavėjui, tai reškia, kad už įsigytas paslaugas ar pirkinius, jūs jau sumokėjote ir nieko daryti jums nereikia, tačiau gavėjas pinigus, kada bankas patvirtins jūsų mokėjimą.
Norint išsigryninti pinigų, arba apsiperkant parduotuvėse, turėsite įvesti kortelės PIN kodą, nors pastaruoju metu Lietuvoje galima naudotis bekontakčiu atsiskaitymu, jeigu pirkinių suma neviršija 25 €.
Trumpai apibendrinant debetinės kortelės turi šiuos ypatumus:
- Debetinė kortelė yra tiesiogiai susieta su jūsų banko sąskaita.
- Naudodamiesi debetine kortele negalite išleisti daugiau nei turite banko sąskaitoje.
- Kortele galite naudoti visose vietose kur yra priimamos kreditinės kortelės.
- Mokėjimams patvirtinti naudojamas PIN kodas.
Kredito kortelė
Kreditinė kortelė yra kortelė, kuri leidžia naudotis kreditu, arba kitaip tariant skolintis pinigų iš banko iki tam tikros sumos, kuri gali siekti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo kortelės savininko gaunamų pajamų. Kreditinė kortelė taip pat yra susieta su jūsų banko sąskaita, tačiau galite išleisti didesnę pinigų sumą nei turite sąskaitoje. Už išleistus pinigus, kiekvieną mėnesį kortelės savininkui yra suformuojama ataskaita, kurioje yra nurodytas išnaudotas kreditas ir pateikta minimali suma, kuri turi būti sumokėta per mėnesį. Jeigu suma yra neapmokama, klientas vėliau turi susimokėti palūkanas, kurios įprastai yra gana didelės.
Trumpai apibendrinant kreditinės kortelės turi šiuos ypatumus:
- Kreditinė kortelė yra tiesiogiai susieta su jūsų banko sąskaita.
- Naudojantis kreditine kortele galite išleisti daugiau nei turite banko sąskaitoje (naudotis kreditu).
- Mokėjimams patvirtinti naudojamas PIN kodas.
- Neapmokėjus sumos už išnaudotą kreditą per 30 dienų, yra mokamos didelės palūkanos.