Bitcoin – valiuta apie kurią prieš kiek daugiau nei dešimtmetį žinojo tik labiausiai užkietėję technologijų sekėjai, per pastaruosius keletą metų išaugo taip, kad net televizijos žinių laidos suskubo informuoti įvairių pasaulio šalių gyventojus apie jų veikimą ir kam jos naudojamos.
Kad išsklaidyti klaidinantį rūką aplink patį terminą Bitcoin, pirmiausia jį reikia išskaidyti į dvi dalis. Vienoje pusėje Bitcoin yra virtuali „moneta“, virtuali todėl, nes šios „monetos“ yra sudarytos iš trumpų kompiuterinio kodų segmentų, kurie nurodo nuosavybę į virtualią valiutą. Taip pat šių „monetų“ nereprezentuoja jokia piniginė išraiška, priešingai nei įprastinės valiutos, kaip euras, doleris, svaras ar kita, kurių vertė yra paremta fiziniais aukso luitais. Kitoje pusėje Bitcoin yra virtualus protokolas, tarp vartotojų paskirstytas tinklas, kuris išlaiko balansą tarp Bitcoin „monetų“ sąskaitų. Abu apibrėžimai krenta po terminu „Bitcoin“.
Pati sistema suteikia galimybę atlikti mokėjimus tarp vartotojų be valiutas valdančių įstaigų įsikišimo, tokių kaip bankai ar mokėjimų tarpininkai. Bitcoin pinigai yra sukurti ir egzistuoja tik elektroninėje erdvėje, ir nėra spausdinami kaip mums įprastos valiutos, o sukuriami pasitelkiant kompiuterius ir juose įdiegtą nemokamą programinę įranga, visame pasaulyje.
Kas sukūrė Bitcoin?
Tikrasis Bitcoin kūrėjo vardas bei pavardė yra nežinomi, tačiau daugelis teigia, kad po šios kriptovaliutos įkūrėjo titulu slepiasi programinės įrangos kūrėja (arba kūrėja), pasivadinęs slapyvardžiu Satoshi Nakamoto, kuris 2008-aisiais metais pateikė Bitcoin, kaip elektroninio mokėjimo sistemą, paremtą matematiniais skaičiavimais. Idėja buvo sukurti pinigų keitimosi būdą, kuris leistų atsiriboti nuo centrinės valiutų valdžios, tačiau išliktų saugus, patikimas ir nesuteiktų galimybių sukčiavimui.
Kas yra kriptovaliuta?
Šiuo metu egzistuoja daugybė įvairiausių kriptovaliutų, kurių tikriausiai net nesate girdėję (Tether, Stellar, Ethereum, Litecoin, XRP ir kita), ir Bitcoin tikrai nėra vienintelė tokia, tačiau tai yra populiariausia ir labiausiai žinoma iš visų. Kriptovaliuta yra tiesiogine prasme beveik kaip įprasta valiuta, tik skirtumas tas, kad kriptovaliutos yra visiškai skaitmeninės ir egzistuoja tik sukurtame kompiuterio kodų tinkle. Iš dalies galima sakyti, kad kriptovaliutos veikia panašiai kaip ir pinigai esantys jūsų elektroninio banko sąskaitoje arba kreditinėje kortelėje. Nebūtina išsiimti iš fiziškai nešiotis su savimi iš banko sąskaitos turimus pinigus, kad jais galėtumėte naudotis. Tas pats galioja ir su kriptovaliutomis, tokiomis kaip Bitcoin – tai tik skaičiai jums priklausančioje sąskaitoje.
Bitcoin kasimas
Bitcoin veikimas yra pagrįstas „Blockchain“ technologijos pagrindu, ir šios valiutos „monetos“ yra sukuriamos vieno proceso metu pasitelkiant kompiuterius ir programinę įrangą, kuris vadinamas Kasimu (angl. Mining). Kadangi kriptovaliutų kasimo ypatumai siekia gerokai daugiau nei būtų galimą išplėtoti temą šiame straipsnyje, todėl trumpas paaiškinimas būtų toks: galingi kompiuteriai, kuriuose yra paleista speciali programinė įranga, kriptovaliutų kasimui, šios programinės įrangos pagalba skaičiuoja ir sprendžia nepaprastai sudėtingas matematines formules, kad patvirtintų Bitcoin mokėjimų teisingumą ir skaidrumą, ir tuo pat metu kuria naujas Bitcoin „monetas“. Formulės, kurios pagalba kuriami Bitcoin pinigai sudėtingumas sukuria nepriteklių, kadangi kriptovaliutų kasimui reikalinga itin galinga kompiuterinė įranga ir suvartojamas elektros energijos kiekis, tam kad kriptovaliutos kasimas neštų pelną.
Bitcoin nepriklausomumas nuo centralizuotos pinigų sistemos
Bitcoin skiriasi nuo tradicinių valiutų, tokių kaip Amerikos doleris, Europos Sąjungos Euras, ar Didžiosios Britanijos svaras vienu reikšmingų aspektu – ši virtuali valiuta kontroliuojama jokios centrinės organizacijos, ir nėra paremta fiziniu objektu, kaip auksas.
Vieno Bitcoin verte yra visiškai paremta žmonių susitarimu, kokia šiuo metu yra šios valiutos vertė. Didžioji dalis yra susiję su galimybe ją panaudoti tarp vartotojų ir norimo produkto ar paslaugos kiekiu, kurį gaunate už sumokėtą sumą. Vaizdžiai tariant, jeigu aš (pirkėjas) perku kamuolį už 1 Bitcoiną, o pardavėjas sutinka už kamuolį gauti šią sumą, tada iš dalies pirkėjas ir pardavėjas nustato valiutos vertę. Tai gerokai supaprastintas paaiškinimas, tačiau tai aiškiai parodo kaip yra nustatoma kriptovaliutos vertė. Žinoma, pinigų vertė jau nuo seniausių laikų buvo nustatoma šiuo būdų, tačiau įprastinių valiutų vertę nuolatos kontroliuoja centrinės valdžios sistemos. Skirtumas tas, kad Bitcoin nekontroliuoja jokia centrinė organizacija. Ši valiuta buvo sukurta nepriklausomai nuo bet kokios aukštesniosios vyriausybės ir iki pat šiol išlieka nepriklausoma nuo jų. Jos vertė yra tiesiogiai priklausoma nuo valiutos rinkos. Todėl dažnai galite išgirsti naujienas apie milžiniškus šios kriptovaliutos vertės šuolius, tačiau taip pat ir nuosmukius, kuriuos galimai gali sukelti abejotinos mokėjimo taktikos bei manipuliavimas kainomis už teikiamas paslaugas. Centrinės organizacijos prižiūrinčios valiutų vertę, turi griežtus įstatymus ir reikalavimus, kurie užkerta kelią tokiems sunkiai sukontroliuojamiems valiutų vertės svyravimams. Bitcoin, esant nepriklausomai valiutai, nėra galimybės pritaikyti tokias valiutos stabilizavimo priemones.
Bitcoin panaudojimas mokėjimams atlikti
Viena iš esminių Bitcoin paskirčių, susikūrus šiai kriptovaliutai, buvo veikti kaip terpei atlikti mokėjimams už paslaugas ir prekes, pakeičiant tradicines valiutas. Patalpinus Bitcoin į skaitmeninę piniginę, Bitcoin pinigai gali būti pervesti į kitą elektroninę piniginę, priklausančią kitam vartotojui, esančiam bet kurioje pasaulio dalyje, taip sumokant už perkamą produktą ar paslaugas.
Viena iš dažniausiai skelbiamų vietų, kurioje yra naudojami Bitcoin mokėjimai yra narkotikų prekyba tamsiajame tinkle (angl. Dark web). Dėka kriptovaliutų suteikiamo nepriklausomumo ir anonimiškumo, Bitcoin buvo naudojama sumokėti už neteisėtas ar draudžiamas medžiagas, kurios yra pasiekiamos tamsiojo tinklo puslapiuose.
Tačiau tai nereiškia, kad Bitcoin yra tinkama tik atlikti mokėjimams už neteisėtas medžiagas ar paslaugas. Tiesą sakant, Bitcoin gali būti panaudojama paremti labdaras, sumokėti už keliones lėktuvu, maistą ir kitas gėrybes.
Bitcoin vertė
2008-aisiais, kai Bitcoin kriptovaliuta buvo naujai sukurta, atskira Bitcoin „moneta“ neturėjo beveik jokios reikšmingos vertės. Jų vertė buvo tik susitarimo reikalas, ir pats pirmasis pirkinys įsigytas už Bitcoin pinigus buvo 2 picos, kurios buvo nupirktos už 10 tūkstančių Bitcoinų. Visgi laikui bėgant, ir vis daugiau vartotojų ėmus naudoti šią kriptovaliutą, valiutos vertė po truputį ėmė kilti. Kai 2010 metais vienos Bitcoin „monetos“ vertė siekė vos keletą centų, prieš porą metų, 2017-aisiais, jos vertė pasiekė rekordinę viršūnę – 19 tūkstančių dolerių už vieną Bitcoiną.
Dėl šios priežasties, daugelis žmonių vis labiau ėmė matyti Bitcoin kaip vertingą valiutą investavimui, siekdami sulaukti dar vieno valiutos vertės augimo šuolio ir taip susigrąžinti investuojamus pinigus ir net užsidirbti pelno.
Bitcoin poveikis
Yra įvairių požiūrių, kalbant apie Bitcoin valiutos atsiradimą. Vieni tai mato kaip galimybę greitai užsidirbti pinigų, pasikliaujant valiutos vertės šuoliais. Kiti ją mato kaip šansą sukurti visiškai naują ekonomikos ir pinigų mainų modelį.
Niekas nežino, į kuo ateityje taps Bitcoin – sėkmingu pinigų mainų modeliu, ar nepasisekusiu bandymu išstumti iš rinkos dabartines valiutas, naudojamas apmokėjimui už gėrybes ir paslaugas. Tačiau poveikis pasaulio finansų srityje ir internetinių mokėjimų pasaulyje yra nenuginčijamas.
Bitcoin kainos šiandien
Tiems kurie nebijo rizikuoti ir nori investuoti dalelę savo pinigų į Bitcoin valiutą, būtina nuolatos stebėti kainos pokyčius, kadangi šios kriptovaliutos vertė kiekvieną dieną svyruoja. Jūsų patogumui sudarėme interaktyvų grafiką su besikečiančiomis valiutos kainomis, kuriame aiškiai matysite valiutos vertę.