Lietuvoje yra per 40 aukštąjį išsilavinimą teikiančių įstaigų, kuriose studentai baigę studijas įgyja kvalifikacinį laipsnį. Aukštojo mokslo švietimo sistemoje egzistuoja 3 pagrindinės studijų pakopos: 1 pakopa (bakalauro studijos), 2 pakopa (magistro studijos), bei 3 pakopa (doktorantūros studijos). Kol beveik visose Lietuvoje esančiose kolegijose yra teikiamos tik pirmosios pakopos studijos, dauguma universitetų, priklausomai nuo pasirinktos studijų krypties, teikia visas nuo pirmosios iki trečiosios pakopos studijas. Tačiau daugiausiai neaiškumų tarp studentų ir jaunų, dar tik ketinančių studijuoti aukštąjį mokslą abiturientų kyla kalbant apie skirtumus tarp bakalauro ir magistro studijų. Tad kokie tie skirtumai?
Bakalauro studijos – pirmoji studijų pakopa
Bakalauro laipsnis – tai pirmasis kvalifikacijos laipsnis, kuris yra suteikiamas asmenims sėkmingai baigusiems pirmosios pakopos studijas. Bakalauro laipsniai yra dviejų tipų: Profesinis (koleginis) bakalauras, kuris įgyjamas baigus pirmosios pakopos studijas kolegijoje, bei Universitetinis bakalauras, kuris įgyti galima baigus pirmosios pakopos studijas universitete. Abu tarpusavyje skiriasi tuo, kad Profesinio bakalauro studijos dažniausiai yra trumpesnės (3 metai) už Universitetinio bakalauro (4 metai). Profesinio bakalauro studijos yra šiek tiek labiau orientuotos į praktinę žinių pusę, o studijuojant universitete, labiau taikomos teorinės žinios. Taip pat Universitetinis bakalauras yra truputį aukštesnis už Profesinį bakalauro laipsnį ir labiau vertinamas kaip įgytų aukštojo mokslo žinių įrodymas.
Magistrantūros studijos – antroji studijų pakopa
Magistrantūros laipsnis – tai antrasis kvalifikacinis laipsnis, kuris yra įgyjamas tęsiant tos pačios krypties studijas antroje pakopoje po bakalauro studijų. Magistrantūros studijos dažniausiai trunka 1-2 metus ir dažniausiai yra suteikiamos tik universitetuose. Studentams, kurie pasirinko studijuoti Profesinio bakalauro studijas kolegijoje, prieš pradedant Magistro studijas reikia įgyti Universitetinio bakalauro laipsnį stojant į papildomas (išlyginamąsias) studijas.