Kuo skiriasi lėtaeigė sulčiaspaudė nuo įprastos (centrifūginės)?

Kuo skiriasi lėtaeigė sulčiaspaudė nuo įprastos (centrifūginės)

Ar sulčiaspaudės greitis turi reikšmės? Iš dalies taip, tačiau greičiausiai ne dėl priežasčių, kurių manėte. Jeigu kada domėjotės apie sulčiaspaudes ir teko lankytis sulčiaspaudžių prekybininkų svetainėse, greičiausiai susidūrėte su tokiais nepagrįstais tvirtinimais, kuriuose teigiama, kad kuo lėtesnis lėtaeigės sulčiaspaudės greitis, tuo geresnės kokybės sultys išgaunamos iš spaudžiamų vaisių ar daržovių. Dar vieni teigia, jog centrifūginės sulčiaspaudės, kurios sukasi 40 aps. per minutę greičiu išgauna sultis su daugiau maistingųjų medžiagų nei 80 aps. per minutę greičiu besisukančios sulčiaspaudės. O tuo tarpu kiti bando įtikinti, kad centrifūginės sulčiaspaudės apskritai yra prastas pasirinkimas, kadangi dėl didelio sukimosi greičio atsiranda trintis bei karštis, kurie sunaikina sultyse esančius fermentus bei kitas maistingąsias medžiagas. Visi šie tvirtinimai yra klaidingi ir neturi jokio mokslinio pagrindo jų įrodymui. Tačiau klausimas: kuo skiriasi lėtaeigė sulčiaspaudė nuo centrifūginės, vis dar išlieka. Šiame straipsnyje palyginsime jų skirtumus ir išvardinsime teikiamus privalumus abiejų atžvilgiu.

Nuo ko priklauso spaudžiamų sulčių kokybė?

Spaudžiamų sulčių išeiga ir maistinė vertė priklauso nuo dviejų veiksnių – kokia jėga yra naudojama atskirti sultis nuo sutrintos augalo masės, ir nuo to kaip smarkiai yra suardomas augalą sudarantis pluoštas. Sulčių išeiga spaudžiant su viena sulčiaspaude vietoj kitos gali taip pat skirtis priklausomai nuo spaudžiamų augalų tipų. Pavyzdžiui spausti sultis iš uogų naudojant centrifūginę sulčiaspaudę būtų visiškai neveiksminga, kadangi spaudžiant šiuo būdų didelė dalis sulčių lieka neatskirtos nuo sutrintos uogų masės. Tačiau ta pati centrifūginė sulčiaspaudė puikiai pasitarnaus spaudžiant sultis iš kietesnių augalų, tokių kaip morkos ar obuoliai. Tad akivaizdu, kad sulčių kokybę lemia ne greitis, o pats spaudimo procesas.

Lėtaeigės sulčiaspaudės

Lėtaeigės sulčiaspaudės yra lėtos dėl konstrukcinių apribojimų spaudimo procese – spaudžiant sultis yra naudojama sraigto formos galva, kuri besisukdama leidžiasi žemyn, bei sutrina viduje esančius ingredientus. Sultims išspausti šiuo būdu yra reikalinga didelė jėga, kurią turi atlaikyti ir pati sulčiaspaudė, kad nesulūžtų, dėl šios priežasties spaudimas vyksta lėtai, ir tai yra visiškai nesusiję su išgaunamų sulčių kokybe.

Vienas dalykas, kurį lėtaeigės sulčiaspaudės atlieka geriau, tai geresnis augalinio pluošto suskaidymas. Lėtaeigėje sulčiaspaudėje augalinis pluoštas bei ląstelės yra suplėšomos ir sutraiškomos vienu metu, kas leidžia atsiskirti didesniam kiekiui maistingųjų medžiagų nuo sutrintos augalinės masės, taip pat spaudimo metu sultys mažiau kontaktuoja su aplinkoje esančiu deguonimi, todėl sultys ilgiau išlieka šviežios ir turi ilgesnį galiojimo laiką.

Greitaeigės (centrifūginės) sulčiaspaudės

Centrifūginės sulčiaspaudės yra greitos todėl, nes spaudimo metu, sultys turi atsiskirti nuo sutrintos augalinės masės per būgninį filtrą naudojant išcentrinę jėgą, o tam yra reikalingas didelis sukimosi greitis – nuo 3000 aps. per minutę ar net daugiau.

Greitaeigės sulčiaspaudės lyginant su lėtaeigėmis laimi patogumo atžvilgiu – dėl didelio sukimosi greičio, vaisiai ar daržovės yra susmulkinamos akimirksniu, todėl išsispausti stiklinę sulčių skubėdami į darbą galėsite be vargo.

Tiek lėtaeigių tiek greitaeigių sulčiaspaudžių išgaunamų sulčių kokybė yra labai panaši, esminis skirtumas tas, kad greitaeigėse sulčiaspaudėse dėl didelės išcentrinės jėgos į sultis patenka daugiau deguonies, todėl sultys greičiau praranda patrauklią ryškią spalva ir išlieka šviežios trumpiau. Tačiau tai ne bėda, jei sultis ketinate gerti iš karto po spaudimo.

Kurią sulčiaspaudę rinktis?

Jeigu jūsų gyvenimo ritmas yra labai greitas ir norite kuo trumpiau užtrukti spausdami sultis, tada jums naudingiau bus įsigyti greitaeigę centrifūginę sulčiaspaudę, nes sulčių spaudimas atrodys mažiau kaip papildomas namų ruošos darbas, ir tikėtina, kad tai norėsite daryti dažniau. Jeigu spaudžiamų sulčių kokybės skirtumas jums yra itin svarbu ir norite spausti sultis iš minkštų vaisių, tada 5 – 10 minučių, kurias užtruksite naudodamiesi lėtaeige sulčiaspaude, neturėtų sukelti problemų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *